Договір про конфіденційність (NDA) – що я підписую?

До нас часто звертаються девелопери, перед якими постає необхідність підписати NDA, щоб розпочати роботу в новій компанії. І зазвичай ми чуємо «Тут написано, що навіть моя лабораторна в універ, написана на домашньому компі, належатиме цій компанії! Це типовий NDA? І що буде, якщо я таки підпишу?».

В нашій статті ми зібрали найбільш популярні і водночас найбільш кабальні пункти, які зустрічаються в Договорах про нерозголошення, а також розкажемо Вам про ті положення, які в Україні взагалі не діють, бо в Україні вони не можуть діяти ніколи.

Увесь Ваш код – тепер наш

Здебільшого айтішні продуктові та аутсорсні компанії – нерезиденти України і своїм працівникам пропонують підписувати NDA (Non-disclosure agreement), складені за правом країни, в якій ці компанії зареєстровані. З огляду на це, в Договорах про нерозголошення можуть бути положення не просто нетипові для українського права, а взагалі недійсні, тобто такі, що в Україні втілені не можуть бути взагалі. Про них розповімо згодом.

Отже, що найчастіше пишуть в NDA?

«The general purposes of this Agreement are to cause all ideas and all inventions and other creations developed by the Employee while engaged by the Employer to be the sole and exclusive property of the Employer.»

Тобто все, що Ви створите або навіть просто придумаєте і запишете на огризку паперу під час роботи на Вашу компанію, належатиме тільки цій компанії, і аж ніяк не Вам. Термін «винаходи» (inventions) в договорах про нерозголошення вживають не в первинному значенні, а зазвичай наводять окремий перелік всього, що можна вважати винаходом. Тобто всі ідеї, «покращення», відкриття, дизайн, техніки, формули, і об’єктний і вихідний код – тобто все.

Навіть три рядочки коду, які все одно нікуди не прикрутять, належатимуть роботодавцю. Що цікаво, зазвичай пишуть, що винаходи належатимуть компанії незалежно від того, створені вони самостійно, чи разом з кимось.

Тому майте на увазі, коли хтось запропонує взяти участь в цікавому проекті, що Ви ризикуєте, якщо юристи компанії якось про це дізнаються.І звичайно, дуже поширений пункт: «Компанії належать всі винаходи, навіть ті, що створені не на робочому комп’ютері». Пам’ятаєте, як було у Silicon Valley з головним героєм Річардом? Він віддав свій домашній комп в ремонт, а на робочому трішки протестував свою прогу. І через те його геніальний спосіб стискання даних суд ледь не визнав власністю колишнього роботодавця, бо робоче обладнання залучалось до створення програми (навіть якщо на той момент все вже чудово працювало).

“The Employee hereby assigns to the Employer, and agrees to assign to the Employer in the future, all the Employee’s Ownership Interest in any and all such Intellectual Property, whenever any such property is created.”

Тобто працівник передає і в майбутньому погоджується передавати свою частку в будь-якій інтелектуальній власності, яка буде ним створена. В цьому пункті зазвичай пишуть, що працівник повинен всіляко сприяти роботодавцеві в набутті ним такої інтелектуальної власності. І що найцікавіше – навіть після припинення дії цього Договору.

Але водночас після такого пунктику часто вставляють розділ під назвою «Power of attorney», що означає «Довіреність». В ньому передбачають, що у випадку, якщо роботодавець після того, «як він доклав достатніх зусиль», не зможе отримати Ваш підпис для оформлення прав інтелектуальної власності на себе, то ви йому автоматично даєте довіреність на вчинення дій від Вашого імені для оформлення всіх необхідних прав, в тому числі і ставити підписи від Вашого імені.

Чи буде діяти такий пункт-довіреність в Україні?

Для цього дивимось статті в Цивільному кодексі (далі – ЦК), які встановлюють вимоги до довіреності. Відповідно до ст. 244 ЦК, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

Довіреність у вигляді пунктика в NDA – цілком письмовий документ, отже, з цією вимогою все гаразд. Однак відповідно до ч. 1 ст. 245 ЦК форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.

Тому, якщо роботодавець захоче вчинити від вашого імені дії, які, наприклад, потребуватимуть нотаріального посвідчення (наприклад, продати квартиру), а сама довіреність у вигляді пунктика в NDA нотаріально не посвідчена – то вона не відповідатиме формі правочину, і навіть якщо його вчинять, він буде недійсним (бо в роботодавця не було повноважень його вчиняти, що є підставою для недійсності).

Покажіть, що Ви там нашкрябали в своєму блокноті?

Типовим в NDA є пункт, який дає право роботодавцеві робити перевірки діяльності працівника на його робочому місці (зазвичай пишуть – “at Employer’s premises”). Тобто поки девелопер працює «на території роботодавця», роботодавець може прийти і не просто оглянути, що Ви там накодили за увесь день, а навіть почитати Ваш робочий записник (так і пишуть – «notes»), коли Ви вже пішли з роботи.

Ви обіцяєте не працювати на конкурентів?

Такий розділ здебільшого звучить як “Promise not to compete” і стосується того, що працівник, підписуючи NDA, урочисто обіцяє не брати участі впродовж одного року (або скількох завгодно – як заманеться роботодавцеві) після припинення дії цього Договору, в бізнесі, який в будь-який спосіб може конкурувати або конфліктувати з поточним бізнесом компанії.Повернемось знов до Silicon Valley.

Пам’ятаєте, як в одній з останніх серій другого сезону суд встановив, що в NDA, яке головний герой Річард підписав із компанією Hoolі, в якій раніше працював, було положення про обов’язок не конкурувати із бізнесом Hooli. Отже, суд визнав, що таке положення за правом штату Каліфорнії є “unenforceable”, тобто таким, що не може втілене в життя (в дію, якщо дослівно), оскільки кожен має право на вибір діяльності, право на працю etc.

В Україні такий пункт в NDA буде недійсним, адже зміст цього пункту суперечитиме ст. 43 Конституції, ст. 2 Кодексу законів про працю, відповідно до яких кожен має право на працю. А відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави та суспільства, його моральним засадам. Тому не лякайтесь, підписуючи NDA з таким пунктом – якщо Договір за українським правом, то Вам нічого не загрожує.

Чим взагалі в Україні регулюється NDA?

Що захищає NDA? – Комерційну таємницю. Тому регулюється положеннями Цивільного кодексу, які визначають права інтелектуальної власності на комерційну таємницю (статті 505-508). Від чого захищає NDA? – Від недобросовісної конкуренції. Отже, регулюється також положеннями закону «Про захист від недобросовісної конкуренції», в яких законодавець нам розповідає, що таке розголошення комерційної таємниці і неправомірне її використання.

Чи судяться в Україні через розголошення комерційної таємниці?

Трохи помоніторивши, судових кейсів в Україні з програмістами щодо порушення умов NDA нам так і не вдалось знайти, хоча загалом практика щодо судового захисту комерційної таємниці в Україні є.

Як відомо, морква – джерело каротину. З огляду на це, олія під назвою «Карателька» звучатиме не так дивно. Це ми до того, що в далекому 2006-ому Господарський суд м. Києва розглядав справу за позовом підприємства, яке придумало і активно виробляло розчин Я-каротину з моркви в олії «Карателька», до іншого підприємства, яке цю «Карательку» незаконно виготовляло.

За декілька років до цього позивач отримав секрет цієї диво-олійки від іншого підприємства за договором про передачу ноу-хау (суд називає таке ноу-хау комерційною таємницею). За цим Договором, більше ніхто не мав права робити цю олійку з моркви. Але потім в дивний спосіб така ж олійка із таким складом (і навіть з тою самою назвою) просочилась на завод відповідача в Броварах. І просочилась десь на виробництво, яке вже не могло зупинитись, а успішно її виготовляло.

Позивачеві це не сподобалось і він звернувся до суду за захистом. Суд сказав, що позивач «всё правильно сделал» і зобов’язав недобросовісних любителів моркв’яної олії припинити її виробництво з розчином Я-каротину. Кому цікаво – справа № 324/13-06 від 13.11.2006. Тому, якщо Ви не знаєте, підписувати Вам NDA чи ні, або просто боїтесь потрапити в рабство – пишіть нам і ми з радістю Ваш NDA почитаємо і розкажемо, чи Вам щось загрожує.

Зичимо успіхів!

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)