Правові аспекти EdTech проектів

Впровадження ІТ технологій в освіту набуває все більшого розповсюдження. Варто написати в пошуковій системі чого бажаєте і отримаєте безліч варіантів, що будуть доступні вам вже за декілька кліків. 🙂

Пройти курс від іноземного університету, анонімно поставити викладачам запитання, знайти благодійників, які згодяться  допомогти сплатити за навчання молодому таланту, перевірити роботу на плагіат, отримувати автоматичні нагадування про домашні завдання від вчителів. – Все це і ще багато іншого вже доступно завдяки новим проектам у сфері освіти, які використовують сучасні технології.

Різновидів освітніх стартапів дуже багато але можна виділити декілька найпоширеніших популярних категорій:

Маркетплейси

 

Серед маркетплейсів умовно можна виділити товарні, сервісні та гібридні. Більшість освітніх маркетплейсів гібридні. Вони надають значний масив інформації безкоштовно: відео, аудіо, книги, презентації, вебінари і ще безліч іншого. При цьому доступ до частини контенту надається за окрему плату або ще інакшим способом відбувається монетизація (видача сертифікату про успішне проходження певного курсу). Надаються можливості прослухати лекції викладачів з навчальних закладів по всьому світу, а в деяких випадках також отримати документ, що підтверджує проходження певного курсу.

При створенні такого маркетплейсу виникає безліч правових питань:

  • Хто володіє правами на навчальний контент, як захистити його при наданні доступу, як не порушити авторські права інших осіб?

  • Хто відповідальний за достовірність інформації, що надається?

  • Який правовий порядок видачі сертифікату або диплому про проходження певного курсу? Чи не буде такий сертифікат просто папірцем?

  • Які є гарантії для користувачів та ризики для фаундерів?

  • Хто відповідатиме, якщо якась «добра людина» на навчальному сайті викласть інструкцію зі створення бомби?

  • Як повернути кошти у разі незадоволення якістю послуг та як їх не повертати (для фаундерів)?

Програми та платформи для оптимізації спілкування

 

Іноді для навчання не вистачає поради або відповіді на запитання. Для зручності, а також для особливо сором’язливих, створюються платформи, що дозволяють студентам спілкуватись між собою та з викладачами, в тому числі анонімно.

Створюються різноманітні можливості для отримання експертної думки щодо певного проекту, статті або іншої роботи.

Вчитель може отримати можливість нагадати учням про домашні завдання і робити це за допомогою простого мобільного додатку так щоб усі учні отримували нагадування одразу в телефоні.

Тут так само виникає ряд питань на які необхідно отримати відповіді перш ніж запускати такий проект:

  • Яких вимог щодо конфіденційності необхідно дотримуватись?

  • Яка відповідальність за дотримання порад отриманих при спілкуванні?

  • Як максимально захистити користувачів від образ, контенту небажаного характеру?

  • Яку відповідальність нестиме компанія у випадку якщо будуть зачеплені почуття користувачів?

Технології як допоміжні інструменти

 

Існує багато дій, які не є безпосередньою частиною навчального процесу проте являють собою важливу допоміжну складову. Наприклад пошук плагіату в роботах студентів для виставлення коректної та справедливої оцінки.

Технології розпізнавання особи, що дають можливість підтвердити виконання завдань конкретною людиною в онлайн режимі. Це дозволяє не лише отримувати інформацію онлайн, а й проходити певну перевірку для отримання підтверджуючого документу.

Навчальні боти

 

Боти вже всюди. В соціальних мережах та мессенжерах, на сайтах.

Боти мають свій алгоритм за допомогою якого користувачі мають можливість не лише отримати знання, а й провести тест-драйв нових скілів в автоматичному режимі.

Такі боти мають свої особливості у взаємодії з платформами на яких вони розміщуються, в роботі з інформацією, що отримується в процесі їх взаємодії з користувачами (іноді в тому числі персональної та конфіденційної) та ряд інших особливостей, що обумовлюються специфікою бота.

 

Правові аспекти

 

Усі нюанси, що можуть виникнути в сфері educational tech неможливо описати та передбачити. У будь-якому разі потрібно розуміти, що освіта стає міжнародною, інтернаціональною. Більшість (майже всі) освітніх стартапів орієнтовані на глобальний ринок. Це, в свою чергу, таїть у собі безліч юридичних аспектів, які потрібно враховувати для того щоб шикарна ідея не засипалась на простих (і не дуже) формальностях та законодавчих несподіванках.

Важливо мати на увазі спосіб монетизації компанії та враховувати правові можливості для обраного способу монетизації. Не завжди все так просто як здається на перший погляд.

Вчення – світло. Нехай прибуде з вами натхнення!;)

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)