Фінанси в IT

Нижче Ви можете знайти FAQ по фінансовим питання в IT з якими до нас звертаються найчастіше.

1. Інвойс-акт в IT. Наскільки це законно?

Звичайно ж, багато українських розробників працюють з використанням цього фінансово-правового інструменту, проте позиція регулятора з цього приводу, за умови, коли 2 контрагента є резидентами України, не завжди однозначна.

Отже, думки розділилися:

Позиція Міністерства фінансів

Оформлений належним чином рахунок-фактура (інвойс) може бути підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарської операції з надання послуг без складання акту прийому-передачі. Але тільки в разі його оплати, що підтверджено відповідними документами, а саме такими документами як:

  • платіжне доручення;
  • розрахунковий чек;
  • касовий чек;
  • розрахункова квитанція;
  • банківська виписка;
  • квитанція до прибуткового касового ордеру.

Якщо інвойс використовується суб’єктом господарювання (фізичною особою-підприємцем або юридичною особою) в якості первинного документа, він повинен мати всі обов’язкові реквізити, зазначені в ст. 9 Закону про бухгалтерський облік та фінансову звітність, а саме:

  • назва підприємства або фізичної особи-підприємця, від імені якого складено рахунок-фактуру;
  • назва контрагента – отримувача робіт або послуг;
  • зміст та обсяг господарської операції;
  • одиниця виміру господарської операції;
  • особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу, яка брала участь в оформленні рахунку-фактури (наприклад, електронний цифровий підпис, який можна використовувати не тільки для подачі фінансової, статистичної та податкової звітності, а й для підпису первинних документів).

Позиція Державної фіскальної служби України

На думку ДФСУ, інвойс за своїм призначенням не відповідає ознакам первинного документа.

Згадки в рахунку-фактурі про те, що послуги вже були надані, на думку ДФСУ, недостатньо і факт надання послуг повинен бути підтверджений актом приймання-передачі виконаних робіт (послуг).

Позиції суперечливі. При роботі в рамках українського правового поля на внутрішньому ринку, не враховувати позицію податківців не можна. Незгода з роз’ясненнями ДФС може привести до проблем під час податкових документальних перевірок.

Тому, радимо не відмовлятися від актів прийому-передачі робіт (послуг) в рамках правовідносин, коли 2 суб’єкта – резиденти України, зрештою, до того моменту, поки Мінфін і ДФСУ не прийдуть до єдиної позиції з цього питання.

Посилання на самі роз’яснення можете знайти далі:

А якщо це зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД)?

Тут немає такої суперечливої ​​позиції, оскільки ст.6 Закону про зовнішньоекономічну діяльність, говорить про те, що в разі експорту послуг (окрім транспортних), інвойсу – акту достатньо.

Пам’ятайте, що первинні документи використовуються не тільки для відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку, але і в якості доказів у суді при вирішенні спорів. Тому, рекомендуємо в контракті, українському або ж ЗЕД, чітко прописувати яким документом буде оформлений факт надання послуг.

Посилання на сам закон: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/959-12

2. Податкова форма W-8BEN. Що це і для чого вона потрібна?

Якщо ви працюєте directly з замовником IT-послуг з США, або ж через різні платформи (Steam, Oculus Rift, Google Adsense і ін.) Вам буде потрібно заповнити податкову форму W-8BEN.

Вона необхідна для підтвердження резидетсва одержувача доходу, а в разі виплати такого виду доходу як роялті – застосування зниженої податкової ставки, якщо це передбачено відповідною двосторонньою угодою з країною, резидентом якої є одержувач доходу.

Що таке роялті? Наприклад, розробники і паблішери, які заливають свої ігри на Steam отримують саме роялті, оскільки Steam платить за право використання даної гри відповідно до ліцензійного договору (terms of use). При заповненні форми W-8BEN розробники з України мають право застосовувати ставку податку на такий вид доходу 10% замість 30% за умови правильного заповнення зазначеної форми.

Звертаємо увагу, що дані форми різні для фізичних осіб і суб’єктів підприємницької діяльності (ФОП та юридичних осіб).

3. Особливості отримання ЗЕД-доходу

Ви завантажили гру, виставили інвойс, заповнили W-8BEN, прийшов час отримати гроші.

Для зарахування коштів від іноземних компаній банку може бути достатньою публічної оферти / контракту та інвойсу (інвойсу-акту).

Якщо в планах отримати дохід понад 400 000 гривень, тут починає діяти фінансовий моніторинг. В даному випадку банки передають інформацію щодо ваших транзакцій в податкову службу, після чого податкова може вимагати надати додаткові документи про джерело доходу.

Об’єктом обов’язкового фінансового моніторингу є дії з активами з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Не забувайте, що у ФОП та юридичних осіб при зарахуванні доходу, повинні бути зареєстровані відповідні КВЕД (класифікація видів економічної діяльності).

У ФОП, який створює сайти з КВЕД «Обробка пластику» є ризики втратити статус платника єдиного податку.

Так, для IT прийнятними КВЕД є:

– 58.21 Видання комп’ютерних ігор;

– 58.29 Видання іншого програмного забезпечення;

– 62.01 Комп’ютерне програмування;

– 62.02 Консультування з питань інформатизації;

– 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем;

– 63.11 Обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність;

– 63.12 Веб-портали.

Це всього лише деякі питання, що стосуються практики фінансів в IT. Адже якщо хочеш бути багатим, потрібно бути фінансово грамотним =)

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)