Чи всі публічні оферти однакові?

Багато людей суттєво недооцінюють важливість розміщення публічної оферти на сайті та значення надання згоди з такою офертою.

Щодо визначення публічної оферти

Сучасне поняття «оферта» утворене від латинського слова «offero», яке означає «пропонувати». Публічна оферта (далі Оферта) – публічна пропозиція, тобто пропозиція укласти договір на заздалегідь визначених умовах. Процес переговорів та досягнення домовленостей щодо умов не відбувається.

Друга сторона може або прийняти умови публічної оферти або відмовитись від укладення договору з цим контрагентом. Оферти на сайтах бувають різноманітними за змістом, метою, способом надання згоди.

Юридично значення оферти полягає у визначенні ключових умов договору, але фактично оферта – це захисний механізм.

У чому полягають захисні механізми?

У будь-якій діяльності є свої ризики.

Мета оферти ці ризики передбачити та максимально пом’якшити для офертодавця або зовсім їх уникнути. Маленький приклад для більшої наочності: Уявіть собі інтернет сайт, таку собі дошку оголошень, яких зараз досить багато, де кожен може продати або придбати певну річ.

Кожен такий сайт має свої умови використання, що являють собою Оферту, якщо ви уважно ці умови прочитаєте, то запевняю, що знайдете там пункт на зразок «Скориставшись сервісами Сайту , Користувач підтверджує свою згоду з тим , що він використовує Сайт та його сервіси на свій страх і ризик “як є” оцінює і несе всі ризики , пов’язані з використанням розміщених на сайтах оголошень , а компанія , у тому числі її керівництво , співробітники і агенти, які не несуть ніякої відповідальності за зміст розміщених на Сайті оголошень , за будь-які збитки і втрати , що стали результатом використання розміщених на сайті оголошень.»

Таким чином мета Оферти максимально зняти з себе відповідальність діючи в рамках чинного законодавства. Зазвичай на таких сайтах згода з офертою є автоматичною, тобто ваша реєстрація на сайті підтверджує вашу згоду.

Виникли проблеми? Це не до офертодавця, шановні, ви ж заздалегідь погодились, що відповідальності він не несе. Усе чесно – використовуєте сервіси на свій власний ризик.

Інші корисності

Окрім превентивної функції щодо можливих неприємностей в майбутньому, в Оферті, зазвичай, також прописується згода на все те, що без дозволу особи неможливо за законодавством. Збирання та систематизація даних про особу, її використання з комерційною метою, наприклад. Оферта може виступати також заміною паперового договору. Дуже зручною Оферта буде для інтернет магазинів.

Наявність Оферти договору купівлі-продажу позбавить магазин необхідності роздруковувати і підписувати договір з кожним покупцем окремо, що особливо зручно для сайтів, що здійснюють доставку товару у різні куточки країни.

Таким чином розміщення Публічної оферти на сайті дозволяє:

 • повністю врегулювати діяльність користувачів сайту за допомогою отримання згоди з правилами платформи;

 • визначити усі обов’язкові умови для заключення Договору;

 • захистити інтереси офертодавця як на етапі укладення Договору так і в подальшому;

 • отримати згоду щодо деяких питань, які можуть виникнути в майбутньому.

  Мораль нашої байки:

  На практиці наявність юридично грамотної оферти, що не суперечить чинним положенням законодавства та врегульовує весь спектр важливих питань значно спрощує життя офертодавця: економить нерви, час та гроші.

  Що стосується простих користувачів, то майте на увазі, що варто читати тексти з якими ви погоджуєтесь, та навіть якщо ви вже потрапили до халепи – завжди є шанс виплутатись.

  Як вже зазначало вище – оферта має відповідати вимогам чинного законодавства і все, що їм суперечить може бути оскаржено в судовому порядку.
  Будьте уважні та обережні!

  Твоє запитання ІТ юристам


  Отримуй сповіщення про нові статті :)