5 пунктів, які мають бути в кожних Terms of use

Якщо Ви маєте на меті створити успішний онлайн-сервіс, і плануєте вихід на ринки США та Європи, то не забувайте про правила користування Вашим сервісом – Terms of Use (Terms of Service або ще називають User Agreement). Лінк на ці правила на сайті сервісу позбавить ваш стартап головного болю і втихомирить претензії прискіпливих юзерів. Ми проаналізували Terms of Use, які використовують Uber, Amazon, та Upwork і нижче наводимо пункти, які є must have для кожних Terms of use.

1. Your access and use of the Service

 «Ваш доступ до сервісу і його використання означає Вашу згоду бути обмеженим дією цих Terms of use» (“Your access and use of the Services constitutes your agreement to be bound by these Terms”). Тобто юзерові не обов’язково клікати на кнопочку «Я погоджуюсь із правилами сайту». Достатньо просто зайти на сайт і це означатиме, що юзер вже погодився на Terms of use, навіть якщо він їх не бачив і не читав. Наприклад, користувач зайшов на сайт Амазон і просто поклікав на товарах, не зробивши замовлення, – він вже погодився на амазонівські Terms of use.

2. As is and as available

 «Наш сервіс функціонує as is and as available, тобто таким, яким Ви його зараз бачите і який для Вас доступний». Цей пункт – один із основних в будь-яких Terms of use. Він автоматично скасовує вимоги юзерів, які стосуються функціонування сервісу, яке не відповідає їхнім очікуванням.

Наприклад, під час купівлі квитка на Інтерсіті через booking.uz спотворено відображається розташування сидінь у вагоні, які поруч зі столиками. Місця загалом не надто комфортні для інтровертів, особливо, коли хочеться посидіти з книжкою. Тобто купуєте через Букінг квиток на місце, де поруч тільки два сидіння, приходите в потяг, а замість трьох сусідів – їх цілих шість, ще й сидять навпроти. Теоретично, можна своє незадоволення висловити Букінгу.

Проте якби в цього сервісу були Terms of use (ми їх там принаймні не знайшли) із таким пунктом, то якби хтось звернувся із скаргою про невідповідність зазначеного на сайті дійсності, вона була б абсолютно безпідставною.

3. As we use third parties services

Якщо для надання послуг на Вашому сервісі використовуються також інші сервіси, то обов’язково потрібно написати, що оскільки Ви користуєтесь послугами третіх осіб, Ви не здійснюєте контроль за цими сервісами (“As we use third parties services, we have no control over these services”).

Наприклад, для опрацювання платежів Ви користуєтесь послугами PayPal, і коли користувач хоче розрахуватись за товари, його відразу редіректить на платіжне вікно Pay Pal (як на eBay). І якщо котрийсь платіж зависне, або взагалі не дійде до Вашого сервісу, то скарги юзера можна буде правомірно відхилити, оскільки Ви не конролюєте PayPal.

4. We grant you a limited, non-exclusive…

    Пункт, який допоможе захистити права на Ваш сервіс: «Ми надаємо юзерові обмежену, невиключну, відкличну і без права субліцензування ліцензію на доступ та використання нашого сервісу на девайсах юзерів, а також на використання будь-якого контенту, що є на нашому сервісі з некомерційною метою». Тобто кожну кнопку в інтерфейсі Вашого сервісу юзер буде використовувати не просто так, а на підставі ліцензії. Достатньо цього вислову, щоб сервіс міг в будь-який момент вирішити, що юзер порушує умови такої ліцензії, припинити її, і, як наслідок, обмежити доступ до сайту. В оригіналі формулюють так: «We grant you a limited, non-exclusive, non-sublicensable, revocable, non-transferable license to access and use Services on your devices and/or access or use any content that may be available through our Services”.

5. Ownership

Ownership – тобто всі права на сервіс є і повинні залишатись власністю нашої компанії (“The Services and all rights therein are and shall remain our Company’s property”). Навіть якщо Ви ще не зареєстрували торгові марки або копірайт на Ваш контент, який буде використовуватись на сервісі, такий пункт превентивно підтвердить поінформованість юзера про те, що все на сайті належить Вам.

Також коли будете складати Terms of use, радимо надміру не конкретизовувати увесь функціонал сайту. Наприклад, «Юзер зможе бачити профілі інших юзерів, тільки якщо він натисне велику зелену кнопку «I agree»». Цього робити не варто. По-перше, права Вашої компанії на сервіс і гарантії, пов’язані з ним, і так будуть захищені за допомогою основних пунктів Terms of use. І, по-друге, щоразу, коли девелопери докрутять новий функціонал до сервісу, доведеться редагувати Terms of use. Бажаємо успішного старту!

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)