Зареєструвати торгову марку в Канаді легко

Якщо Ви займаєтеся бізнесом у Канаді та досі не зареєстрували торгову марку, Вам варто це зробити! Канада вирізняється своєю зручністю процедури реєстрації торгової марки для заявника, а зареєструвати можна практично будь-що.

Хто може зареєструвати торгову марку в Канаді?

Подати заявку на реєстрацію торгової марки може «особа» – тобто будь-яка людина, а також компанія, організація, що зареєстрована як юридична особа. Також бути заявниками можуть одночасно декілька осіб (відповідно, ці ж особи матимуть рівні права на ТМ після завершення процесу реєстрації).

Яку торгову марку можна зареєструвати в Канаді?

У канадському просторі інтелектуальної власності існує два види торгових марок – звичайні та сертифікаційні. До звичайних належать слова, оформлення (дизайн), смаки, текстури, рухомі зображення, голограми, звуки, запахи, тривимірні форми та навіть кольори, а також будь-які їх поєднання. Головне – щоб споживач міг за їх допомогою відрізнити один бізнес від іншого. Саме такі ТМ використовують для позначення товарів та послуг, тому їх реєструють найбільше.

Призначення сертифікаційних торгових марок дещо інакше: вони створюються для позначення відповідності певним стандартам (як, наприклад, «Woolmark»). Такі ТМ не означають, що товари чи послуги, що знаходяться на ринку, належать саме Вам, але вказують на те, що вони відповідають деякому рівню якості.

Яким вимогам повинна відповідати торгові марки для успішної реєстрації в Канаді?

Першочергове призначення ТМ полягає у тому, щоб розрізняти товари та послуги тих, хто їх виробляє та надає. Саме тому найперша і основна вимога до ТМ –  її унікальність. Це означає, що компетентний орган (у Канаді це Canadian Intellectual Property Office або CIPO) не схвалить реєстрацію Вашої ТМ, якщо у класі Міжнародної класифікації товарів та послуг (МКТП), у якому Ви бажаєте її зареєструвати, вже є подібна ТМ.

Одночасно із тим канадське законодавство визначає перелік позначень, що не можуть бути зареєстровані як торгова марка. Наприклад, це імена та прізвища живих осіб та тих, які померли менше 30 років тому; якості товару, що характеризують його пряме призначення; будь-які державні символи тощо.

Скільки коштує реєстрація торгової марки у Канаді?

Основу вартості реєстрації ТМ складає обов’язковий державний збір. У Канаді він становить 330 канадських доларів (приблизно 250 доларів США) за подачу електронної заявки на реєстрацію (плюс 100 канадських доларів (приблизно 76 доларів США) за кожен додатковий клас МКПТ). У випадку відмови сплачений збір не повертається.

Скільки часу діє реєстрація торгової марки в Канаді?

Реєстрація Вашої ТМ з 2019 року триває 10 років, що починають відраховуватися від дати реєстрації. Щоб зберегти свою ТМ, реєстрацію необхідно буде поновлювати кожні 10 років.

Чи можуть скасувати мою реєстрацію торгової марки у Канаді?

На жаль, можуть. Це відбувається лише у двох випадках:

 • Ви не поновили свою реєстрацію вчасно;
 • Ви не використовуєте свою ТМ.

Саме так: Канадське відомство з питань інтелектуальної власності виключить Вашу ТМ з Реєстру, якщо її використання не буде доведене. Спочатку  реєстратор надсилає повідомлення зареєстрованому власнику з проханням надати докази використання торгової марки в Канаді протягом останніх трьох років або довести, що існують особливі обставини, які виправдовують факт, що торгова марка не використовувалася. Якщо власник не відповідає на такий запит, торгова марка може бути виключена з Реєстру торгових марок.

Чи є переваги у реєстрації торгової марки, що вже використовується в Канаді?

Так, переваги є, і вони наступні:

 • Це показує відмінність Вашої ТМ від інших;
 • Більше шансів уникнути опозиції до Вашої ТМ на підставі подібності;
 • Ви отримуєте права згідно звичаєвого права в силу репутації, які застосовуються до територій, де, як відомо, вона використовується.

Що потрібно зазначити у заявці на реєстрацію торгової марки в Канаді?

Заявка повинна містити наступні дані:

 • Ім’я та контактну інформацію заявника;
 • Опис та відтворення торгової марки (наприклад, зображення);
 • Перелік товарів та послуг, з яким Ваша ТМ буде асоціюватися;
 • Підтвердження сплати збору за подачу заявки.

Як відбувається процес реєстрації торгової марки в Канаді?

Реєстрація проходить у кілька етапів,  це:

 • формальна процедура (заявці присвоюють дату подання, індивідуальний номер та вносять її до бази даних з позначкою «оформлено»);
 • експертиза по суті (оцінка торгової марки);
 • публікування (ТМ публікуються у Журналі торгових марок на сайті Відомства, щоб інші могли заперечити проти реєстрації);
 • опозиція (у разі подання іншими особами заперечень проти реєстрації потрібно зробити зустрічну заяву, якою обґрунтувати безпідставність таких заперечень);
 • реєстрація (видання сертифіката про реєстрацію).

Скільки часу потрібно, щоб зареєструвати торгову марку в Канаді?

Зазвичай процес реєстрації торгової марки в Канаді триває від 12 до 18 місяців, однак при виникненні заперечень на етапі опозиції він збільшується.

Навіщо IT бізнесу торгова марка?

Реєстрацією ТМ можна захистити не лише товари та послуги у тривіальному розумінні, а й IT продукти – програми та додатки, відеоігри, персонажів тощо. Без реєстрації Ви ризикуєте тим, що їх можуть зареєструвати Ваші конкуренти і таким чином привласнити Ваше творіння. Окрім того, ТМ – це актив Вашої компанії, а це грає роль для залучення інвесторів чи продажу бізнесу.

Не зволікай – реєструй! 🙂

 

  Твоє запитання ІТ юристам


  Отримуй сповіщення про нові статті :)