Захист інтелектуальної власності: що потрібно знати про ТМ?

Бренд – невід’ємна частина будь-якого стартапу, проекту чи продукту. Якщо вірите в успішність своєї справи та впізнаваність бренду – варто задуматись про те, хто ще в це вірить і чекає нагоди скористатись вашими досягненнями для власної вигоди, до прикладу, “випадково” назвати власний проект дуже схоже до вашого, вже розрекламованого.

Навіщо потрібно реєструвати ТМ?

Безпека інтелектуальної власності – це той фундамент, що по-справжньому окуповується. Коли справи йдуть вгору, хвиля організаційних питань може змити “реєстрацію ТМ” та інші юридичні формальності з повістки дня. Як би сумно це не було, але через таку безтурботність ми спостерігаємо ситуації, коли клієнти “проґавлюють” момент, у який конкуренти чи інші особи з недоброчесними намірами реєструють чи навіть просто починають використовувати назву їхнього магазину, продукту, додатку, послуги тощо як свою і перешкоджають здійснювати підприємницьку діяльність. Ба більше, бувають ситуації, коли такі особи вимагають компенсації за порушення “своєї” інтелектуальної власності.

Відтак, потрібно витрачати час, зусилля та фінанси для захисту свого бренду, чого можна було уникнути, якщо б ТМ була зареєстрована на етапі формування ідеї чи початку діяльності.

У той же час, не хотілось би і самому опинитись по той бік і мимоволі стати порушником прав на ТМ третьої особи. Звісно, збіг у назвах брендів може бути і випадковим: підприємці зі Львова та Києва бажають зареєструвати свої ТМ в Україні, а потім обидва дізнаються, що така ж назва/лого вже зареєстрована стартапером з Одеси. А якщо мислити більш масштабно, то вихід на міжнародну арену чи не завжди супроводжується потенційним конфліктом з безліччю ТМ. 

Особливо прикро, коли власник бізнесу уже вклав час, гроші та зусилля у просування та впізнаваність назви, що виявилась  “зайнятою”.

Чим раніше ви здійсните оцінку ринку інтелектуальної власності для пошуку доступних  ТМ та потенційних конфліктів вашого бренду і подбаєте про цей цінний актив, тим  більшу послугу зробите для власного бізнесу. Тому ми рекомендуємо закріпити реєстрацію ТМ у топ-5 пріоритетів з розвитку власної справи, що крім суто юридичних гарантій має й інші неочевидні переваги. 

Які неочевидні переваги реєстрації ТМ?

  1. Інструмент для захисту домену – наявність зареєстрованої ТМ у потрібному класі автоматично задовольняє порогову вимогу для ініціювання спору за процедурою UDRP та блокування схожих назв сайтів.
  2. Залучення інвестицій часто неможливе чи ускладнене без зареєстрованого бренду. Зареєстрована ТМ збільшує розуміння рівень довіри інвесторів, що бізнес чи стартап створені не лише задля отримання інвестицій, а власник має чітку мету розвиватись та масштабуватись, збільшуючи цінність бренду та, відповідно, вартість проекту.
  3. Якщо ви розробник мобільного додатку чи гри, то наявність зареєстрованої ТМ захищає додаток від блокування в App Store і Google Play за порушення прав інтелектуальної власності та дає можливість заблокувати додатки інших розробників, які копіюють вашу назву/лого.
  4. ТМ як бізнес-актив. Реєстрація дозволяє безпечно передавати/надавати права на використання ТМ за ліцензійним договором (наприклад, для створення мерчу/колаборації між брендами, що часто зустрічається у сфері GameDev). У разі продажу бізнесу права на зареєстровану ТМ теж передаються і це збільшує вартість угоди. Якщо мова йде  про офлайн бізнес – для договору франчайзингу обов’язково потрібен зареєстрований бренд.
  5. Захист бренду. Права на зареєстровану (подану на реєстрацію) ТМ дозволяють відслідковувати конфлікти і подавати опозиції, щоб не дозволити реєструвати схожі ТМ конкурентів; блокувати сторінки шахраїв та інших імітаторів у соціальних мережах, наприклад, в Instagram; захищати бренд і у більш формальний спосіб, у т.ч. через суд.
  6. Захист вкладень у рекламу. Здійснювати витрати на маркетингові кампанії доцільно після реєстрації ТМ, оскільки “розкручені” і незахищені бренди – це найбільш ласий шматочок для зловмисників, що можуть безкарно їх скопіювати.
  7. “Профілактика” юридичних проблем – без зареєстрованої ТМ пропорційно зростають ризики того, що ви порушуєте права інших власників і того, що ваші власні права на ТМ будуть порушені, навіть якщо ненавмисно.
  8. Маркетинговий інструмент – можна використовувати знак реєстрації ® з ціллю інформування публіки про те, що бренд ваша ТМ зареєстрована.
  9. Тривалість охорони – ТМ може бути активною та виконувати всі зазначені функції стільки, скільки власники будуть її поновлювати (кожні 10 років).
  10. Престиж та довіра в очах клієнтів. Зареєстрована ТМ сприяє збільшенню довіри клієнтів та партнерів та підвищенню рівня надійності бізнесу, сигналізуючи про ставлення власника бренду до своєї репутації та активів. 

Як обрати ТМ для свого проєкту?

Варто звертати увагу на наступні моменти:

(1) правильно підібрані класи – ТМ реєструється у певних класах для товарів/послуг, які по суті є переліком споріднених за сферою послуг або ж товарів. Для ІТ сфери найчастіше підходять 2 класи: 09 (для мобільних додатків, комп’ютерних програм як товарів) і 42 (для послуг з консультування та розробки ПЗ, у т.ч. SaaS, створювання веб-сайтів тощо);

Дізнатися більше про класи торговельних марок для ІТ бізнесу можна у нашій статті

(2) унікальність – ваша ТМ не має бути ідентична або схожа до ступеню змішуваності з вже зареєстрованими/поданими на реєстрацію ТМ (наприклад, “Ромашка” та “Ромаshka” для онлайн-гри);

(3) неописовість – ТМ не має вказувати на суть чи характеристику та просто описувати товар/послуги, що надаються під такою ТМ (наприклад, “ONLINEstore” для маркетплейсу). Простий тест описовості ТМ: якщо цей термін чи слово часто використовується у рекламі продукту чи послуг – з великою ймовірністю назва є описовою.

У якій юрисдикції краще отримати захист?

Найкраще і правильно реєструвати ТМ у тій юрисдикції, де вона реально буде використовуватись чи вже використовується. Причина цьому проста – ТМ надає захист лише у тій юрисдикції, де вона зареєстрована.

Якщо “локація” товарів/послуг – це мережа Інтернет, то доцільно і економічно ефективно охопити найбільші та популярні юрисдикції. Як правило, наші клієнти обирають територію США та ЄС для реєстрації ТМ.

ТМ в ЄС реєструється за єдиною заявкою та розповсюджується на всі країни-члени Союзу; ТМ в США – на всі штати. Таким чином можна охопити великий ринок, особливо враховуючи плани до (майбутнього) масштабування бізнесу. Це класна плюшка, тому що реєструвати ТМ та отримувати із неї вигоду можна далеко за межами власної юрисдикції. 

У Legal It Group ми допомагаємо з усіма аспектами вибору ТМ, класів для реєстрації та проведення попереднього пошуку, та можемо порекомендувати, як підвищити шанси на реєстрацію вашої ТМ. Обговорити з нами деталі та задати питання можна запланувавши онлайн-дзвінок. 

Ми надаємо повний комплекс послуг для реєстрації ТМ: від консультації щодо попередньої оцінки шансів до радісних повідомлень про отримання свідоцтва. 

Будемо раді допомогти захистити ваш бренд!

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)