Класи торговельних марок для ІТ бізнесу. Як обрати?

Торговельна марка – це не тільки назва та логотип, як спосіб ідентифікації вашого продукту, а й інструмент створення асоціативного ряду у цільової аудиторії, спосіб відмежувати та презентувати різні продукти компанії, та це перше з чого починається знайомство з продуктом.

Тому встановлення прав на торговельну марку є ключовим кроком для захисту інтелектуальної власності та унікальності компанії. Реєстрація торговельної марки (далі – ТМ) допоможе захистити ім’я чи бренд від крадіжки інтелектуальної власності чи зловживань у міру розвитку бізнесу.

За законодавством України торговельна марка є позначенням, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

ТМ може бути:

  • Словесною (слова, у тому числі власні імена, літери, цифри)
  • Зображувальною (зображувальні елементи, логотип)
  • Комбінованою (текст + логотип)

Додатково об’єктом ТМ може виступати:

  • Колір
  • Форма або пакування товару
  • Звуки

Охорона ТМ буде поширюватись на ті категорії товарів та послуг, які будуть вказані під час реєстрації. Тобто, коли ви подаєте заявку на реєстрацію торговельної марки, то маєте вказати, до якого з класів Міжнародної класифікації товарів та послуг (далі – МКТП) буде відноситись ваша ТМ.

Всього МКТП виділяє 45 класів товарів та послуг, 34 з яких відведено для товарів і 11, відповідно, для послуг. 

Рекомендація перед поданням заявки:

Не зайвим буде попередньо провести ретельне дослідження схожих торговельних  марок, щоб переконатися, що назва або логотип, який ви хочете зробити торговельною маркою, ще не захищений як ТМ. Ви можете зробити це за допомогою бази Укрпатенту, якщо плануєте реєструвати ТМ тільки в Україні. Для міжнародного пошуку можна використовувати бази CША, Канади, Австралії та ЄС тощо.

Ви повинні шукати не тільки потрібне ім’я та логотип, а й схожі на них обʼєкти. Вашу реєстрацію може бути відхилено, якщо, наприклад ім’я надто схоже на ім’я, яке вже зареєстровано в тому ж класі.

Який же клас торговельної марки краще обрати?

Реєструвати ТМ можна в одному або декількох класах. Чим більше класів зареєстровано, тим більш захищеною буде ваша ТМ. Але радимо реєструвати ТМ тільки в тих класах, з якими безпосередньо повʼязана діяльність.

В ІТ-індустрії найпоширенішими та, так би мовити, ключовими класами для програмного забезпечення (далі – ПЗ) виступають класи 9  та 42.

  • Клас 9, який вважається класом товарів, охоплює завантажувальне ПЗ. Програмне забезпечення, попередньо завантажене на апаратне забезпечення, наприклад, компакт-диск або комп’ютер, належить саме до цього класу.

Згідно з Ніццькою угодою, клас 9 включає зокрема записані та завантажні медіафайли, комп’ютерне програмне забезпечення, чисті цифрові або аналогові носії інформації для записування та зберігання даних.

  • До класу 42 належить будь-яке ПЗ, яке не можна завантажити та доступ до якого здійснюється через веб-браузер, включаючи системи програмного забезпечення як послуги («SaaS») і платформи як послуги («PaaS»). Ці системи вважаються послугами, оскільки вони включають надання споживачеві доступу до системи, а не передачу матеріальної копії для споживача. 

Поміж іншого, клас 42 включає:

  • наукові і технологічні послуги та досліджування і розробки, що їх стосуються;
  • послуги з промислового аналізування, промислового досліджування та промислового дизайну;
  • контролювання якості та послуги з аутентифікації;
  • проєктування та розробляння комп’ютерного апаратного і програмного забезпечення.

Виконуючи попередній пошук ТМ для будь-якого типу ПЗ, краще шукати в обох класах. Це пов’язано з подібністю між цими двома класами. Якщо є ТМ, хоча б віддалено схожа на вашу бажану ТМ, яка вже зареєстрована в класі 42, навіть якщо ви  маєте намір подати заявку лише в класі 9, вашу заявку, швидше за все, буде відхилено.

Для розширення сфери дії ТМ вашого програмного забезпечення ви також можете обрати додатковий клас, який дозволить використовувати торговельну  марку на ПЗ в окремій категорії.

Припустімо, ви створили мобільний додаток, що пропонує  вивчення іноземних мов онлайн. Окрім класу 9, вам можна буде зареєструвати свій знак у класі 41 (освітні, розважальні та культурні послуги). До цього ж класу можемо віднести онлайн ігри, які не завантажуються на пристрій.

У разі, коли такий додаток, крім освітньої послуги, буде мати на меті  забезпечення можливості спілкування у чатах між користувачами,   надання доступу до хмарного сховища або  онлайн форуму, то реєстрація у  класі 38 (телекомунікаційні послуги)  не буде зайвою. Цьому ж класу, поміж іншого, відповідатимуть стримінгові сервіси та месенджери по типу Whats App, Discord.

Соціальні мережі та портали для знайомств слід віднести до класу 45 (служби знайомств, послуги соціальних мереж у режимі онлайн) та класу 38.

Якщо ми кажемо про такий додаток як мобільний банкінг, наприклад «Privat 24», то окрім класу 9, реєструємо також у класі 36, до якого належать банківські послуги незалежно від того, надаються вони в банку чи онлайн за допомогою глобальної комп’ютерної мережі. 

Стосовно платформ, що надають послугу з доставки їжі окрім класу 43 (послуги із забезпечування їжею та напоями) реєструємо також клас 39 (перевезення).

Якщо Ви займаєтесь не тільки створенням ПЗ, але й продаєте/просуваєте цей продукт для інших осіб, слід додати  також клас 35, до якого, між іншим, відносять рекламування та подання програмного забезпечення через мережу Інтернет з метою роздрібного продажу.

Тип ПЗ, товару чи послуги

Класи, на які слід звернути увагу

Соціальні мережі та портали для знайомств

9, 35, 38, 41, 42, 45

Месенджери

9, 35, 38, 41, 42, 45

Портали для навчання, перекладу, тренувань, ігри в режимі онлайн

9, 38, 41, 42,

Банкінг

9, 35, 36, 42

Послуги з перевезення

9, 35, 38, 39, 42

Послуги з доставки їжі

9, 39, 42, 43

Розробка ПЗ та web дизайн

9, 42

Компʼютерні та мобільні ігри

9, 41, 42

Стримінгові сервіси

9, 35, 38, 41

До речі, якщо ви плануєте продаж мерчу, а саме сувенірних товарів та атрибутики з використанням назви гри та зображень її героїв, то додатково можна зареєструвати відповідні класи МКТП для кожної групи товарів.

Наприклад, такі відомі компʼютерні ігри як Cyberpank та Minecraft зареєстрували також:

  • Клас 16 – друкована продукція;
  • Клас 25 – одяг, взуття, наголовні убори;
  • Клас 28 – іграшки, ігрові апарати, спортивне спорядження, розважальна продукція та забавки, а також деякі вироби для новорічних ялинок.

Висновок

Тож, якщо ви маєте на меті забезпечити свій бізнес максимальним правовим захистом, вам знадобиться ТМ.

Торговельна марка — це більше, ніж просто ім’я чи логотип — вона є важливою частиною бренду та ідентифікації вашої компанії. 

Вона не є необхідною, однак такий захист свідчить про те, що ваш бізнес є офіційним, і це чудовий спосіб зміцнити довіру серед клієнтів.

Програма із торговельною маркою додасть користувачам більше впевненості щодо якості програми та дасть їм більше причин випробувати різні ПЗ від тих самих розробників.

Реєстрація вашої ТМ під певним класом також запобігає реєстрації тієї самої або схожої ТМ в тому самому класі. Це зупиняє тих, хто продає ті самі продукти чи послуги під тією самою/подібною торговельною маркою, що й ви.

Як бачимо, продуктовим  IT-компаніям недостатньо зареєструвати свій продукт тільки за класом, який відповідає наявності  програмного забезпечення. Для більшого захисту ТМ варто звертати увагу також на класи, які відповідають направленню продукту чи послуги.

Таким чином, реєстрація торговельної марки ПЗ в класі їхніх пов’язаних послуг надасть їм широкий спектр захисту порівняно з реєстрацією їх лише в класі 9.

Важливо також те, що кожна послуга чи товар має бути належним чином ідентифікований та  правильно класифікований.

Тому обов’язково реєструйте свою торговельну марку в тих класах, які, на вашу думку, є доречними.

2023-01-12

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)