Захист домену. Як захистити домен в суді?

На сьогоднішній день цифрове середовище перебуває на стадії активного розвитку. Зростання кількості користувачів інтернет-технологій зумовлює появу великої чисельності веб-сайтів. Доступ до кожного з них забезпечується за допомогою доменного імені.

Ймовірно, Ви вже обізнані, але варто нагадати, що Згідно ст. 1 ЗУ «Про охорону прав для товарів і послуг» доменне ім’я – ім’я, що використовується для адресації комп’ютерів і ресурсів в Інтернеті.

Згідно визначень, закріплених  ст. 1 Закону України «Про телекомунікації», домен – частина ієрархічного адресного простору мережі Інтернет, яка має унікальну назву, що її ідентифікує, обслуговується групою серверів доменних імен та централізовано адмініструється;

домен.UA – домен верхнього рівня ієрархічного адресного простору мережі Інтернет, створений на основі кодування назв країн відповідно до міжнародних стандартів, для обслуговування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет;

домен другого рівня – частина адресного простору мережі Інтернет, що розташовується на другому рівні ієрархії імен у цій мережі.

Також вирізняють такий рівень як піддомен або субдомен – відносне поняття, яке є частиною доменного імені більш високого рівня, та використовується для адресації відповідного розділу сайту або ресурсу в інтернеті.

Повернемось до теми.

Оскільки кількість інтернет-користувачів зростає, збільшується і кількість доменних спорів, що, у свою чергу, потребує кваліфікованої допомоги у їх розгляді.

Доменний спір – це спір, який виникає щодо законності (недобросовісності) реєстрації та використання доменного імені між власником цього доменного імені та іншою заінтересованою особою.

Хто ж розглядає доменні спори?

Суд – найбільш звичний та поширений спосіб вирішення суперечок за домен.

При вирішенні таких спорів застосовуються норми чинного законодавства, а також судами застосовуються правила, які не є нормативними актами, але регулюють спірні відносини між учасниками спору. Зокрема, до них належать Правила домену .UA, Регламент реєстрації доменних імен в домені .COM.UA та інші правила, що складені ТОВ «Хостмайстер».

13 лютого 2020 року відповідно до статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” здійснено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи – Вищого суду з питань інтелектуальної власності, про що внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань –43509959.

Місцезнаходженням юридичної особи визначено: м. Київ, вул. Липська, буд. 18/5.

Спори, що стосуються використання домену, будуть підсудні Вищому суду з питань інтелектуальної власності після початку його роботи.

Поки тривають інші заходи стосовно забезпечення необхідних дій для належного початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності та представництва такого суду, як органу державної влади, у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, для вирішення суперечок звертайтесь до судів, які здійснюють правосуддя в господарських і цивільних правовідносинах.

При складанні позовної заяви приділіть увагу:

  • визначенню належного відповідача;
  • чіткому формулюванню своїх позовних вимог.

Судовій практиці відомі досить різні позовні вимоги, проте часто сформульовані позивачем вимоги суперечать законодавству, або визнаються судом невірно обраними для належного захисту прав у цій категорії справ.

В більшості випадків заявляють два види вимог:

  • зобов’язати відповідача припинити порушення прав на торговельну марку, комерційне найменування в доменному імені та
  • скасувати делегування доменного імені відповідача або переделегувати доменне ім’я на позивача.

Що ж стосується переделегування доменного ім’я на ім’я позивача, то це один із самих спірних способів захисту.

Як захистити свій домен?

Доменні спори в Україні найчастіше виникають стосовно захисту прав на торговельну марку та комерційне найменування.

На жаль, згідно законодавства України, доменне ім’я не розглядається як окремий об’єкт права інтелектуальної власності, тому реєстрація торговельної марки та закріплення прав на доменне ім’я – єдина можливість забезпечити сильну правову позицію в ймовірних доменних спорах.

 

Ви, звичайно, не зобов’язані реєструвати торговельну марку, але практика показує, що краще цим правом скористатися, щоб хтось не випередив Вас.

Наявність зареєстрованої торгової марки є обов’язковою умовою для реєстрації доменного імені в найпрестижнішій доменній зоні України – .UA

Запам’ятайте, що торговельна марка – це перевага в спорі за домен.

Станом на 2020 рік вартість адміністративного збору за реєстрацію простої торгової марки в одному класі складає  4 000 грн.

Якщо торговельна марка зареєстрована пізніше домену, чи можуть його забрати?

Це залежить від законів у тій юрисдикції, в якій знаходиться адміністратор доменної зони, а також від обставин справи.

Як зазначалось вище, рішення у таких спорах приймає суд. У багатьох країнах передбачені ще й арбітражні процедури.

Чи є альтернатива суду?

Також можливо піти іншим шляхом, звернутись до Процедури UDRP і правил до неї (Уніфікована політика вирішення спорів про доменні імена, Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy). Ця процедура є обов’язковою щодо вирішення спорів у багатьох загальних доменах верхнього рівня, а також доменах коду країни та регіону, але стосується тільки тих спорів, що пов’язані із зареєстрованою торговельною маркою.

Спори за вказаною процедурою можуть розглядатись п’ятьма акредитованими організаціями, серед яких: Азійський центр з вирішення доменних спорів; Національний арбітражний форум; Центр ВОІВ з арбітражу та посередництва; Чеський арбітражний суд; Арабський центр з вирішення спорів.

Процедура UDRP включає наступні етапи:

  • подача претензії в організацію, що уповноважена ICANN (один з п’яти вищезазначених центрів);
  • подача відзиву; призначення Адміністративної комісії у складі однієї або трьох осіб (за загальним правилом спір розглядається одним арбітром, але за згодою сторін може бути призначено розгляд трьома – кожна сторона обирає по одному і одного призначає Адміністративна комісія);
  • винесення рішення і повідомлення зацікавлених осіб;
  • виконання рішення реєстратором щодо відмови в задоволенні вимог або скасуванні реєстрації чи передачі доменного імені.

Для успішної скарги треба:

  • довести, що товарний знак заявника ідентичний або подібний до ступеня змішання з доменним ім’ям;
  • довести, що реєстрант доменного імені не має прав або законних інтересів з приводу цього доменного імені;
  • довести, що доменне ім’я зареєстроване або використовується недобросовісно.

Позасудова процедура не перешкоджає переведенню розгляду суперечки в національний суд. У цьому випадку розгляд справи в Центрі арбітражу припиняється до рішення національного суду.

Суд чи арбітраж вирішувати тільки Вам!

І на останок, не забувайте, що першим кроком врегулювання будь-якої конфліктної ситуації є переговори. Ймовірно, що переговорний процес закінчиться  позитивно і з найменшими втратами для Вас.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)