Чек-лист мого договору на IT послуги з іноземним замовником

Технологічна революція робить реальними ті речі, які 30 або 50 років тому здавалися фантастикою. Неможливо було уявити, щоб людина, яка народилась та жила в Україні все життя, була співробітником виключно компаній західного ринку. Сьогодні ж, велика кількість компаній заробляють з різниці між платіжної здатності клієнтів у країнах першого світу та рівнем оплати роботи фахівців у країнах третього світу.

Такі тенденції глобалізації і, частково, космополітизму мало не найбільше проявляються в сфері IT. Після того, як Дудь відкрив Америку (в прямому і переносному сенсі), вже ні для кого не секрет, що як гігантські корпорації – Facebook, Google, Apple -, так і компанії нижчої ланки охоче наймають IT-фахівців з країн третього світу, в тому числі – з пострадянських країн. Якщо Ви один з таких IT-фахівців, то Вам на 101% відсоток необхідно знати, що і як слід прописати в договорі з замовником для того, щоб не відчути на собі всі «переваги» трудового рабства.

Основи Основ Договору

Якщо ми говоримо про договори щодо надання послуг, то всі вони, в значній мірі, схожі між собою. Разом з цим, немає єдиного ідеального варіанту договору або шаблону договору, який би підходив для всіх і кожного.

Гарний договір – це завжди кастомізований документ. Він не повинен бути занадто великим, але і не повинен бути на одну сторінку. Його головні атрибути – зрозумілість, логічність, законність та безпека.

Ще один момент, який важливо розуміти: договір – це результат творчої праці. Законодавство дає Вам право свободи договору. Ви можете писати в ньому все, що не суперечить законодавству. Тому не соромтесь, наприклад, включати в договір такі слова, як front-end, back-end, баг, KPIs і т.д. для того, щоб пояснити суть ваших домовленостей з замовником. Головне – не слід забувати про те, що потрібно вказати визначення цих термінів.

ит контракт

Базовий Чек-Лист для Договору

У договорі з іноземним замовником, перш за все, зверніть увагу на найважливіші пункти та переконайтесь, що вони прописані у вигідній для Вас редакції.

Порядок оплати

Недаремно кажуть, що «money comes first». Нерозумно підписувати договір, який не буде захищати Ваші гроші. Порядок оплати – це той розділ, з якого потрібно починати складати договір і який потрібно деталізувати настільки, наскільки це можливо. Необхідно вказати:

  • за яким принципом оплати Ви працюєте – погодинна оплата, місячна ставка, fixed price за проект, відсотки від продажів і т.д .;
  • як Вам виплачуються гроші – на банківський рахунок, на рахунок PayPal, Payoneer і т.д .;
  • хто відповідальний за сплату податків з таких грошових виплат, а також оплату банківських платежів та інших витрат, пов’язаних зі здійсненнях грошових переказів;
  • як відбувається оплата, протягом якого періоду, чи потрібно підписувати платіжні акти;
  • якщо фінальна вартість надання послуг буде остаточно відома лише за результатами роботи – необхідно вказати механізм співвідношення estimated price та final price, за якими метриками буде визначатися final price, чи є обмеження щодо її розбіжності з estimated price, який порядок передачі та зберігання депозиту і т.п.

Порядок прийому-передачі робіт

Дуже важливо розуміти, як саме Ви передаєте результати робіт/послуг, та як у Вас повинні їх прийняти. Якщо не дотримуватися такого порядку, вказаного у договорі, то, у разі конфлікту, замовник може заявити, що результати таких робіт/послуг він від Вас не отримував і платити за них не буде. Тому важливо прописати і знати:

  • як саме Ви повинні передати результати роботи – відправити на імейл, завантажити в Jira, завантажити на обумовлений сервер, інтегрувати в існуючий продукт і т.д .;
  • в які терміни Ви повинні передати такі результати і як це повинно бути документально оформлено;
  • за якими критеріями проводиться оцінка результатів робіт/послуг – чи повинні вони бути на 100% позбавлені дефектів або некритичні баги можуть бути присутні, чи є чіткий перелік критеріїв їх оцінки або ж головна вимога – їх функціонування;
  • наявність тестового періоду – дуже важливо розуміти: з Вами розрахуються за фактом надання результатів робіт/послуг чи тільки після спливу тестового періоду (якщо в договорі зазначений тестовий період, наприклад, 2 місяці, то оплати доведеться чекати дуже довго);
  • умови ревізії – чи оплачуються ревізії, чи обмежені вони в кількості, як саме встановлюється дедлайн для ревізії і т.д.

Штрафи

Страшне слово, яким завжди лякають виконавців. На практиці, положення про штраф також потрібно вміти правильно прописати. Якщо просто написати, що «за неналежне надання послуг виконавець повинен заплатити штраф» – як зрозуміти, що саме є «неналежним наданням послуг»? Наприклад, писати код, будучи напідпитку або лежачи на ліжку з ноутбуком на животі – це вважається неналежним наданням послуг чи ні?

Висновок – як і у випадку з оплатою, штрафи потрібно прописувати якомога детальніше, щоб не виникла можливість подвійного трактування.

Золоте правило будь-якого пункту щодо штрафів у договорах – не давайте Вас штрафувати настільки, наскільки це можливо. Ідеальний договір для виконавця – це той, в якому його ні за що не можуть оштрафувати. Ідеальний договір для замовника – це той, в якому виконавця можна оштрафувати за відсутність фрази «Добрий день!» на початку імейлу. Тому завжди дуже уважно вивчайте розділ про штрафи і якщо в ньому є дивні пункти – кажіть прямо та прибирайте їх з Вашого договору, а не піддавайтеся, наприклад, на фразу замовника: «Це просто стандартні пункти, на практиці ми їх не використовуємо».

Розірвання договору

Мені здається, не потрібно пояснювати, чому дуже важливо мати право розірвати договір. Доволі часто зустрічаються договори, в яких виконавець або просто не має права за своїм бажанням розірвати договір, або повинен заплатити за таке розірвання неадекватний штраф. У Вас завжди має бути право розірвати договір з повідомленням замовника про це, інакше, якщо Ви позбавлені такої можливості, то це не робота, а щось дуже подібне до рабства. Також, важливо розуміти, коли сам замовник може розірвати договір з Вами і дуже важливо, щоб він був зобов’язаний завчасно попередити Вас про таке рішення.

Ще один момент, про який не варто забувати – у Ваших інтересах вказати у договорі, що у випадку його розірвання замовник зобов’язаний сплатити Вам вартість фактично наданих послуг. Наприклад, якщо Ви вирішили вийти з проекту, виконавши половину роботи, то такий пункт договору допоможе Вам отримати 50% оплати. У іншому випадку, замовник просто може відмовитися платити, а Вам залишиться лише помахати йому рукою.

контракты в ИТ

Можливість субпідряду

Доволі часто виконавці можуть наймати собі співвиконавців, якщо не встигають зробити увесь обсяг завдань вчасно. Також, з метою оптимізації оподаткування та робочого процесу, в багатьох компаніях деякі IT-фахівці працюють у статусі ФОПів.

Якщо компанія підписала з замовником договір, за яким вона зобов’язується виконувати роботи тільки особисто, то залучення будь-якого ФОПа для виконання таких робіт буде прямим порушенням договору.

Тому, в силу специфіки IT сфери, дуже важливо вказувати у договорі, що Ви як виконавець маєте право залучати інших підрядників для виконання робіт за договором.

Інтелектуальна власність

Загадкове та милозвучне слово, за яким знаходиться окремий світ права. В контексті договору із замовником, найважливішою задачею є письмово узгодити наступні питання:

  • чи можете Ви використовувати open source джерела (в ідеалі – так, можете) і хто буде нести відповідальність у разі будь-яких претензій з цього приводу (в ідеалі – замовник);
  • права інтелектуальної власності на Ваші особисті розробки (частина коду, шаблон дизайну і т.д.), які інтегровані в результати робіт/послуг, залишаються у Вас і Ви не передаєте їх замовнику;
  • права інтелектуальної власності на результати робіт/послуг переходять до замовника з моменту оплати роботи, тому що вказавши, що такі права переходять до замовника з моменту їх створення, Ви ризикуєте віддати замовнику права на результати робіт/послуг і, водночас, не отримати оплату за таку роботу.

Підсумуємо

Найголовніший висновок всього написаного вище – не ставтеся до договорів та інших документів байдуже. Ці кілька папірців з текстом можуть або врятувати Вас, коли це буде потрібно, або зробити всі Ваші старання безглуздими.

Завжди перевіряйте те, що Ви підписуєте і підписуйте тільки те, на що Ви згодні. Підписуйте тільки ті документи, які відповідають дійсності і складені таким чином, який не допускає подвійного трактування. І тоді Ви цілком впевнено можете спати спокійно.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)