Як зробити гарний та зручний MSA на аутстаф / виділену команду

Зізнавайтесь, було ж таке, що надсилаєте клієнту договір на підпис, а він не може зрозуміти що там написано й повертає його з цілою купою виправлень? Або така ситуація – потрібно внести якісь дрібні зміни й доводиться заново підписувати цілий договір.

Окрім цього, шаблон договору – це не лише про зручність в комунікації з клієнтом, але й важлива репутаційна ознака. Але чи можливо зробити договір зручним, зрозумілим й водночас юридично коректним? Ми вважаємо, що це цілком реально, й зараз спробуємо також довести це вам.

Зручна структура – чому саме Master Service Agreement?

Найбільш оптимальною структурою договору, на нашу думку, є MSA (Master Service Agreement). MSA за своєю суттю є генеральним (рамковим) договором, який регулює правові відносини сторін в цілому. Як саме це працює?

Більшість положень ваших договорів з клієнтами, наприклад, щодо конфіденційності, конфлікту інтересів, вирішення спорів, форс-мажорних обставин тощо, зазвичай залишаються не змінними. Ці положення закріплюються в MSA й можуть діяти протягом усього періоду ваших відносин з клієнтом, не створюючи, при цьому, для вас жодних активних обов’язків.

Далі, ви можете укласти Annex (додаток), який вже міститиме більш конкретні положення, наприклад, щодо предмету послуг, порядку надання послуг (наприклад, на основі моделі Аутстафу), вартості послуг тощо. Важливою перевагою такого підходу є те, що ви можете укладати декілька таких Annex з різними умовами, в той час як ваш MSA залишатиметься незмінним.

Крім цього, ви можете піти ще далі й затверджувати найбільш деталізовані умови в окремих SoW (Statement of Work / Технічне завдання). Наприклад, при Аутстафінгу, ви можете затверджувати кожного окремого розробника в окремому SoW. Таким чином, вам з клієнтом буде легко орієнтуватись та змінювати умови співпраці, за потреби.

Давайте розглянемо приклад. Компанія А надає IT-послуги Компанії Б. У них є три спільні проекти: перший поділений на окремі етапи (Waterfall/Fixed Price), у другому відсутні чіткі етапи та часові рамки (Agile/T&M), а над третім проектом працює виділена команда з декількох розробників. Як може виглядати структура їх договірних відносин? Наприклад, ось так:

MSA →

Annex No. 1 (Waterfall/Fixed Price) →

 

Annex No. 2 (Agile/T&M) →

 

Annex No. 3 (Out staff / Dedicated team) →

SoW No. 1, SoW No. 2 …

Враховуючи, що Annex може бути розміром всього у 2-4 сторінки, а SoW – 1-2 сторінки, такий підхід є значно зручнішим, ніж підписання окремих величезних договорів під кожний окремий проект, погодьтесь.

Як правильно описати модель Out staff / Dedicated team?

Послуга Аутстафінгу загалом передбачає закріплення за клієнтом окремих ваших спеціалістів, таким чином, що ваш клієнт зможе комунікувати з ними без вашої участі, тобто напряму. Це непроста механіка, адже ми маємо справу з учасниками правовідносин (наприклад, розробниками), які, при цьому, не виступають стороною договору. Тому важливо правильно описати усі права та обов’язки сторін, включно з питаннями, з приводу яких ваш клієнт зможе комунікувати лише з вами або ж за вашої участі.

Particular Tasks to be completed shall be agreed by Parties via the System. Where agreed by Parties, Customer and Contractors may communicate directly without involvement of Company via the System.

Окрім цього, Ваші послуги Аутстафінгу можуть суттєво відрізнятись від послуг конкурентів, тому використовувати шаблонні договори з інтернету в цьому випадку ми категорично не рекомендуємо. До прикладу, у конкурента може бути договір на послугу Аутстафінгу у форматі виділеної команди, де передбачено, що клієнт повинен найняти усю команду в цілому (декілька спеціалістів) без права заміни окремих спеціалістів. Або ж, інший конкурент може пропонувати послугу підбору спеціалістів для своїх клієнтів з одночасним їх залученням за моделлю Out staff. Такі послуги містять у собі кардинально різні механіки, які варто належним чином відобразити у договорі (або у Annex до MSA).

Виконання завдань та відповідальність за результат

Навряд чи IT-спеціаліст здатен ефективно виконувати роботу без необхідного технічного обладнання. Зазвичай, тягар забезпечення лежить на компанії, яка надає послуги Аутстафінгу. Тим не менш, ваш клієнт може запросити певні послуги, для яких потрібне будь-яке спеціальне обладнання. Такі події варто передбачати заздалегідь та розподілити обов’язки між сторонами – закріпити хто платитиме за такі додаткові забаганки.

Contractors shall provide the Services using their own or Company’s hardware, equipment and other network infrastructure. If the performance of the Tasks requires some special tools, equipment, hardware or network infrastructure components, Customer shall provide Contractors with such objects or cover the costs incurred by Company to acquire such tools.

Необхідно також зафіксувати що, у випадку з послугами аутстафінгу, ваша компанія не відповідає за результат роботи спеціалістів, залучених клієнтом. Детальніший розподіл відповідальності залежить від особливостей вашої послуги аутстафінгу. Наприклад, якщо у обсяг ваших послуг входить підбір спеціалістів-кандидатів, то після затвердження клієнтом обраного спеціаліста, ваша відповідальність за нього може бути вичерпана.

Customer is solely responsible for the Deliverables provided by Contractors. In no event, Company shall be liable for the Deliverables provided by Contractors.

Робочий час та доступність спеціалістів

Важливо також узгодити з клієнтом й закріпити в договорі час, протягом якого спеціалісти мають бути на зв’язку та доступними для клієнта. Ці положення можна закріпити однаковими для усіх спеціалістів в Annex (наприклад, якщо маємо справу з dedicated team) або ж визначити окремо для кожного спеціаліста у відповідному SoW.

Each Contractor shall be available to Customer up to 40 hours per week according to the schedule that shall be agreed by Parties via the System. Any other use of Contractor’s time exceeding the specified weekly limit (the “Additional time”) shall be paid for by Customer in accordance with the terms and conditions additionally agreed by Parties.

 

Якщо ви працюєте з спеціалістами з різних частин світу, то вам і вашому клієнту потрібно також враховувати особливості їх національних та релігійних календарів. Як варіант, можна окремо зазначати перелік святкових днів для кожного спеціаліста у відповідному SoW або ж зазначити, що ви раз в рік направлятимете клієнту календарі в електронному вигляді.

Contractors may also enjoy holidays during which they may be inactive and unavailable for the Customer on certain days pursuant to the respective laws of the state of Contractor’s residence. The respective SoW hereto may specify the exact holiday calendar for Contractor.

Мінімальний та випробувальний терміни

Після успішного підбору спеціаліста чи затвердження виділеної команди, не хочеться щоб клієнт передумав через декілька тижнів. Щоб уникнути цього, можна передбачити мінімальний термін, протягом якого клієнт має пропрацювати з спеціалістом чи командою й протягом якого не може бути розірваний відповідний SoW, Annex та весь MSA.

Customer shall engage Contractors for a period no less than six (6) months. If a period of engagement is left undefined, Customer may not terminate the engagement of the respective Contractor within the first six (6) months of their engagement.

Додатково, за бажанням клієнта, ви можете також передбачити випробувальний термін, по спливу якого клієнт зможе, за наявності належних причин, відмовитись від певного спеціаліста чи всієї dedicated team.

Nevertheless, Customer may terminate with due cause the engagement of the respective Contractor upon provision of a written notice five (5) calendar days prior to the end of the designated probationary period of such Contractor. Parties may additionally agree on the list of causes for such termination.

Не переманювання спеціалістів та їх викуп

Одними з найважливіших положень для договорів на послугу Аутстафінгу є заборона на переманювання ваших спеціалістів. Тут важливо максимально детально описати дії, які клієнт не може здійснювати щодо спеціалістів, особливо враховуючи, що характер послуги передбачає їх постійну комунікацію між собою й без вашої участі.

During the course of this Agreement and for two (2) years thereafter Customer, its subsidiaries, successors, shareholders, assignees, related companies, affiliates and other associated companies shall not, without Company’s prior written consent, directly or indirectly:

(i) solicit or encourage any of Company’s employees/contractors to leave the employment or contract of Company or persuade Company’s customers, suppliers to end cooperation with Company…

У той же час, вам може бути вигідно відпустити спеціаліста за адекватну винагороду. При цьому, ви можете визначити у договорі, що такий викуп може відбуватись лише за вашою попередньою згодою або ж без такої.

Customer is entitled to request Company to immediately terminate the respective SoW and engage the respective Contractor on its own terms and without involvement of Company…

Висновки

Отже, по-перше, структура MSA надає вам гнучкість та зручність у взаємодії з клієнтами. Однакові й зрозумілі умови залишаємо в MSA, детальні й конкретні положення – виносимо в окремі Annex та/або SoW.

По-друге, послуга Outstaffing чи Dedicated team вимагає деталізованого опису усіх нюансів вашої діяльності. Не звертайтесь до загуглених безкоштовних шаблонів, адже краще заплатити один раз за розробку якісного договору, ніж потім втрачати кошти через використання клієнтами лазівок.

11/25/2022

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)