Як захистити авторські права на книгу в сучасному світі?

Як захистити авторські права на книгу в сучасному світі?

Уявімо як викрадене мистецтво може бути захоплюючим поворотом для книжкового сюжету. Але,  якщо ви автор, навряд хочете мати з цим справу в реальному житті. Адже було вкладено багато часу наполегливої праці в написання своєї книги, витрачено кошти на редакторів, дизайнерів і маркетологів для представлення світові вашого твору. Проте книжкове піратство все більше стає неприємною частиною видавничої справи.

Навіть якщо вам не зовсім зрозуміло, що означає порушення авторських прав, інтуїтивно ви знаєте, що це погано для роботи та здатності отримувати прибуток від неї. На просторах Інтернету маємо багато історій авторів, чиї книги були незаконно скопійовані та розміщені на неавторизованих веб-сайтах або, що ще гірше, перевидані під іншим імʼям. 

А тому під час написання та публікації своїх книг у письменників виникає питання «а яким чином  я можу захистити результат своєї кропіткої роботи від плагіату?». У цій статті ми розглянемо найпоширеніші стратегії для захисту.

Захист авторства на книгу та як не порушувати права інших осіб на похідний твір

Превентивні шляхи захисту

Фіксація авторського права на книгу

Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Відповідно до презумпції авторства, за відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору. На практиці для захисту авторського права автор може відправити перший примірник твору на власну адресу цінним листом з описом.

Публічне оголошення про авторські права на контент та їх захист

Публічне оголошення про авторські права на книгу також може здійснюватися шляхом опублікування частини книги на власному веб-сайті автора (або стороннє видання) разом з:

  1. знаком охорони авторського права ©;
  2. датою створення книги;
  3. інформацією про особу автора;
  4. короткою суттю і змістом об’єкта авторського права;
  5. застереженням про охорону авторського права.

Укладення договорів щодо об’єкта авторського права

Особисті немайнові права належать лише автору та не можуть бути передані (відчужені) іншим особам і не переходять у спадщину, однак майнові права може бути передано іншій особі на підставі закону чи договору повністю або частково.

До договорів, що можуть зафіксувати перехід майнових прав на твір від автора до іншої особи, належать:

  • трудовий договір/контракт, інший договір щодо майнових прав на службовий твір;
  • договір про створення за замовленням і використання об’єкта авторського права;
  • договір про передання (відчуження) майнових прав на об’єкт авторського права;
  • ліцензійний договір на використання об’єкта авторського права;
  • публічна ліцензія на використання об’єкта авторського права.

Реєстрація авторського права на книгу 

Реєструючи авторське право на свою книгу, ви захищаєте свою здатність відстоювати свої права на свою книгу від будь-якого порушення прав. В Україні реєстрація авторського права на книгу здійснюється відповідно до встановленого порядку Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ).

Проактивні шляхи захисту

DMCA

Digital Millennium Copyright Act (DMCA) – закон, що забезпечує дотримання вимог авторського права, який був прийнятий у США понад 20 років тому та досі діє в юрисдикції США.

Згідно з положеннями DMCA, будь-який матеріал, що порушує авторське право, може бути видалений з мережі Інтернет без звернення до суду. Якщо на сайті було виявлено копію книги, її автор має право надіслати претензію сервіс-провайдеру, який повинен або приховати контент із пошукової видачі, або ж видалити його. Для подачі DMCA скарги у Google існує окрема веб-сторінка. Аналогічні форми існують у соціальних мереж, таких як Facebook, Instagram, Twitter, окремих компаній.

Претензія

За загальним правилом, претензія – це форма досудового врегулювання спору щодо відновлення або захисту порушених прав. Претензія не містить чітку встановлених вимог щодо змісту, однак у випадку наявності договірних відносин та суб’єктів господарського права, вона може бути подана відповідно до положень статті 222 Господарського кодексу України. Загалом, претензії щодо захисту авторського права повинні містити інформацію про автора, об’єкт авторського права, права на які порушено, посилання на норми законодавство, дату, підпис заявника. 

Заяви про порушення авторських прав у мережі Інтернет

У разі порушення авторського права з використанням мережі Інтернет суб’єкт авторського права має право звернутися до власника веб-сайту та/або власника веб-сторінки із заявою про припинення порушення авторського права та/або суміжних прав.

Заявник, який є юридичною особою, звертається із заявою про припинення порушення виключно за представництвом (посередництвом) адвоката або представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного).

Заява про припинення порушення надсилається власнику веб-сайту та/або веб-сторінки з одночасним направленням її копії постачальнику послуг хостингу, який надає послуги та/або ресурси для розміщення відповідного веб-сайту.

Судовий захист

Захист особистих немайнових і майнових прав суб’єктів авторського права здійснюється в порядку

Адміністративного судочинства

Кодекс України про адміністративні правопорушення (“КУпАП”) встановлює відповідальність, зокрема у разі:

  • незаконного використання об’єкта права інтелектуальної власності, привласнення авторства на такий об’єкт або інше умисне порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом (ст. 51-2 КУпАП);
  • порушення умов і правил, що визначають порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет (ст. 164-17 КУпАП);
  • наведення завідомо недостовірної інформації у заявах про припинення авторського права і (або) суміжних прав, вчинених з використанням мережі Інтернет (ст. 164-18 КУпАП).
  • незаконне виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва (ст. 164-13 КУпАП).

Цивільного судочинства 

За захистом авторського права суб’єкти можна звертатись до суду з вимогами про:

  1. визнання авторського права або суміжних прав;
  2. відновлення становища, яке існувало до порушення;
  3. припинення та/або заборону вчиняти дії, що порушують авторське право;
  4. стягнення винагороди, передбаченої законодавством про авторське право;
  5. відшкодування моральної шкоди;
  6. відшкодування збитків або стягнення компенсації;
  7. припинення підготовчих дій до порушення авторського права та/або суміжних прав;
  8. опублікування за рахунок порушника в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права;
  9. вжиття інших заходів.

Кримінального судочинства

Стаття 176 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність у разі порушення авторського права і суміжних прав. Заява про злочин, відповідно до статті 214 Кримінально-процесуального кодексу України, має бути зареєстрована протягом 24 годин з моменту її прийняття; при цьому заява може бути подана до будь-якого відділу Національної поліції України.

А як щодо захисту e-Book?

Одна з юридичних проблем, пов’язаних з електронними книгами, така ж, як і з більшістю цифрових файлів – піратство та порушення авторських прав. 

Захист авторства на книгу та як не порушувати права інших осіб на похідний твір

Основною формою захисту цифрового вмісту, що користується попитом серед авторів книг, є управління цифровими правами (DRM).

Три основні системи DRM: Adobe DRM, Amazon Kindle DRM і Apple FairPlay DRM.

Насамеперед DRM:

  • блокує файл (щоб лише особа, яка його придбала, могла переглядати його, і лише на пристрої чи в програмі постачальника).
  • повністю або суттєво обмежує функцію друку, редагування/вставлення та  копіювання тексту.
  • можливість для видавця:
  • блокування книги на авторизованих пристроях, щоб припинити спільний доступ
  • контролю розповсюдження електронних книг та кількості пристроїв, на які можна завантажити електронну книгу.

Багато авторів і видавців вагаються, чи варто інвестувати в рішення на користь DRM. Адже існують певні обмеження для кінцевого користувача та немає гарантії запобігання повного піратства. А тому існують додаткові лайфхаки, які допомагають авторам захистити свою власність. 

  1. ВОДЯНІ ЗНАКИ

Основна функція – ідентифікація власника вмісту. Водяні знаки забезпечують захист авторських прав і дозволяють відстежувати джерело книги чи медіа. 

  1. ШИФРУВАННЯ

Шифрування перетворює вміст книги в закодований формат, доступ до якого можливий лише за допомогою правильного ключа дешифрування. Проте коли хтось отримує ключ розшифровки, він отримує повний контроль над електронною книгою, тому лише шифрування недостатньо, щоб запобігти піратству електронних книг. 

  1. КОНТРОЛЬ ПІРАТСВА  

Google може допомогти стежити за незаконним копіюванням вашої електронної книги. Виберіть будь-яке випадкове твердження зі своєї книги та створіть сповіщення Google. Якщо це твердження буде вставлено будь-де в Інтернеті слід вжити заходи, надіславши повідомлення про видалення або зв’язавшись з адміністраторами платформи чи веб-сайту.

  1. РЕЄСТРАЦІЯ АВТОРСЬКИХ ПРАВ

Хоча авторське право автоматично надається після створення твору, його реєстрація дає вам публічний запис і сильнішу правову базу, якщо вам знадобиться захистити своє авторське право у випадку судового позову.

  1. БЕЗПЕЧНІ ПЛАТФОРМИ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ

Слід обирати безпечні платформи розповсюдження, щоб продавати чи розповсюджувати свої цифрові книги. Платформи з вбудованими функціями безпеки, такими як безпечний DRM або автентифікація користувача, можуть допомогти захистити ваші книги від несанкціонованого доступу та спільного використання.

Найпопулярніші:

  1. УМОВИ TERMS AND CONDITIONS

Розміщуючи електронну книгу на відповідній платформі, ви укладаєте Terms and Conditions з магазином. Ключові аспекти угоди:

Умови ексклюзивності:

Переконайтеся, що розумієте умови ексклюзивності, якщо такі є. Деякі платформи можуть пропонувати ексклюзивність, що означає, що ви не зможете продавати електронну книгу на інших платформах. *КЕЙС Карісси Бродбент

Визначення роялті та ціноутворення:

Визначте ставки роялті та умови оплати, які пропонує магазин, і чи є можливість встановлювати власні ціни на книгу. Зрозумійте, як і коли ви отримуватимете виплати за продаж своїх цифрових книг. Важливо мати чітке розуміння фінансових домовленостей і переконатися, що вони відповідають вашим очікуванням.

Доставлення вмісту та формати:

Угода має визначати технічні вимоги та формати доставки вашої електронної книги до магазину. Це включає типи файлів, метадані, зображення обкладинок і будь-які спеціальні вказівки щодо форматування для забезпечення належного відображення та сумісності на їхній платформі.

Право власності на вміст:

 В угоді мають бути розглянуті права інтелектуальної власності на вашу електронну книгу. Угода має підтвердити, що ви зберігаєте право власності на авторські права на свою електронну книгу, і вказати будь-які ліцензійні права чи права використання, надані магазину для цілей розповсюдження та продажу.

Доступ до статистичних даних

Має бути зафіксовано зобов’язання магазину надавати регулярні звіти про продажі та статистику. Він має визначати формат, частоту та рівень деталізації цих звітів. Ця інформація має вирішальне значення для відстеження продажів і забезпечення точних розрахунків роялті.

Наявність прав у автора

Переконайтеся, що у вас є достатні права для розміщення та продажу вашої електронної книги. Лише власник відповідного авторського права на вміст може використовувати платформу для публікації цього вмісту.

Обмеження щодо використання

Важливо погодити такі обмеження зі сторони як платформи, так і автора.

*Комерційні цілі. За винятком випадків, спеціально дозволених угодою, узгодити, що магазин не використовуватиме в комерційних цілях матеріали, що були надані автором.

*Модифікація матеріалів. Платформа не буде змінювати або створювати похідну роботу на основі матеріалів без попереднього письмового дозволу автора. 

*Несанкціоноване використання. Зі своєї сторони автор визначає розуміння того, що платформа не може практично забезпечити виконання умов угоди щодо третіх сторін, але магазин погоджується докласти зусиль, щоб вжити відповідних заходів для заборони неправомірного використання вмісту.

Книги Карісси вилучили з Amazon без попередження, оскільки вважалося, що вона порушила ексклюзивність, однак виявилося, що вона насправді була жертвою піратства. Авторка заявила, що не контролює піратство своєї роботи, але Amazon не помічає цього факту». Натомість вона отримала електронний лист про те, що її книжку видалено, і зрозуміла, що її місячний дохід викрали без попередження. Проблема набула достатнього розголосу, щоб викликати петицію на Charge.org із закликом до Amazon переглянути свою політику.

ФАНФІК: чи є порушення авторських прав та наскільки законно?

Спільноти фанфіків на перший погляд можуть здаватися нешкідливими, проте доктрина авторського права розглядає більшість цих творів як порушення авторських прав. 

Проблема полягає в тому, що більшість фанфіків можна охарактеризувати як похідні твори інших вже існуючих оригінальних творів, оскільки вони, як правило, включають оповіді, що діють у тих самих умовах або всесвітах, створених оригінальними авторами, включаючи їх персонажів та інші елементи вираження. Без дозволу автора такі роботи є порушенням виключного права автора на підготовку похідних робіт на основі захищеного авторським правом твору.

Проте, все ж є способи, якими творці фанфіків можуть використовувати захищені авторським правом елементи для похідних творів: 

1 – FAIR USE 

Fair use – юридична доктрина закону про авторське право, яка дозволяє обмежене використання захищеного авторським правом матеріалу без отримання дозволу від власника авторського права. В першу чергу Fair use застосовується в країнах із законами про авторське право, заснованими на системі авторського права США.

Незважаючи на те, що визначення добросовісного використання включає чотири різні фактори, двома, мабуть, найбільш значущими факторами при оцінці законності твору фанфіку є:

1 — мета та характер використання, включно з тим, чи є таке використання комерційним;

2 — вплив використання на потенційний ринок або вартість захищеного авторським правом твору.

Campbell v. Acuff-Rose Music – суд підкреслив, що «перетворювальний» характер творів — тобто ступінь, до якого відповідні твори додають нове вираження та цінність існуючому твору — буде суттєвим фактором у визначенні того, чи підпадає твір під Fair use.

Це означає, що, додаючи щось нове до вже існуючих творів, автори фанфіків можуть стверджувати, що вони не порушують існуючі права оригінального автора. 

Однак, творці можуть зіткнутися з проблемами, якщо їхні фанфіки стануть комерційними. 

 Salinger v. Colting, 607 F.3d 68 (2d Cir. 2010)- автор намагався продати несанкціоноване продовження «Ловець у житі» Дж. Д. Селінджера. У книзі, хоча вона мала оригінальний текст і сюжет, використовувалися ті самі персонажі з існуючого твору, і в кінцевому підсумку її не було визнано добросовісним використанням.

2 – ПАРОДІЯ 

Авторам дозволяється використовувати похідні елементи твору, щоб спародіювати цей твір. 

Ступінь, до якого твір є дійсною пародією, залежить від того, наскільки він «трансформативний» (а не похідний) по відношенню до вихідного матеріалу. Якщо буде виявлено, що пародія перетворює використані в ній захищені авторським правом аспекти на щось нове, то вона, ймовірно, буде юридично обґрунтованою. 

3 – ДОЗВІЛ АВТОРА 

Такі автори, як Ніл Ґейман, Дж. К. Роулінг, Діджей Мачале та Террі Пратчетт, публічно заявляють, що не мають проблем із похідними творами, однак часто із застереженнями (наприклад автору не подобається порнографічний фанфік із її героями твору). Інші автори, наприклад Енн Райс, дотримуються підходу нульової терпимості (зазначення, що персонажі є інтелектуальною власністю іншого). 

Якщо я використовую АІ– у кого авторські права?

Можливість доступу до такого інструменту, як ChatGPT, допомогла більшій кількості людей дізнатися про потенціал цих інструментів у частині письмових текстів.

Захист авторства на книгу та як не порушувати права інших осіб на похідний твір.

Обʼєкти, що згенеровані комп’ютерною програмою є неоригінальними з огляду на те, що створені без безпосередньої участі фізичної особи в утворенні цього об’єкта. Такі обʼєкти охороняються правом особливого роду (sui generis). 

Хто є суб’єктом авторських прав?

УКРАЇНА

Суб’єктами права sui generis можуть бути особи, яким належать майнові права або які мають ліцензійні повноваження:

1 – автори такої комп’ютерної програми їх спадкоємці, особи, яким автори чи їх спадкоємці передали (відчужили) майнові права на комп’ютерну програму 

2 – правомірні користувачі комп’ютерної програми (договором можуть визначатися умови належності права sui generis на неоригінальні об’єкти).

Варто зазначити, що у такому випадку ми кажемо тільки про майнові права, адже особисті немайнові права у разі утворення неоригінального об’єкта, згенерованого комп’ютерною програмою, не виникають.

Обсяг майнових прав: (як і для звичайних оригінальних творів) використання твору будь-яким способом (способами), а також виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами.

США

Відомство вже отримує заявки на реєстрацію творів, що включають контент, створений ШІ. Також Copyright Office видав гайдлайн, відповідно до якого ключовим моментом, на основі якого приймається рішення щодо реєстрації контенту, створеного ШІ, є наявність «людського авторства».

Захищатися авторським правом буде також матеріал, створений ШІ та суттєво видозмінений людиною вже після. Але якщо ж участь людини обмежилася тільки описом чи «промптом» (запитом) для ШІ, то результат не підлягатиме реєстрації. 

Тобто цифрове мистецтво, вірші та книги, створені за допомогою таких інструментів, як DALL-E, Stable Diffusion, Midjourney, ChatGPT  не будуть захищені авторським правом, якщо вони були створені людиною з використанням лише текстових інструкцій (prompt). 

ЄС

ЄС зосереджено також навколо оригінального автора як людини, а не машини, керованої ШІ. Єврокомісія запропонувала тест для визначення, чи підпадають результати, отримані за допомогою ШІ, під захист. Так, твір має: 

  • бути “твором у літературній, науковій або художній сфері”;
  • бути продуктом інтелектуальних зусиль людини; і 
  • бути результатом творчого вибору, який 
  • “виражений” у цьому матеріалі.

Також Єврокомісія почала розробляти Регламент про штучний інтелект. Згідно з пропозиціями, інструменти ШІ будуть класифіковані відповідно до їх сприйнятого рівня ризику: від мінімального чи низького, до високого та неприйнятного.

UK

Законодавством передбачено, що автором згенерованого комп’ютером твору є особа, яка здійснила заходи, необхідні для створення твору. Тобто у Британії є поняття твору, створеного комп’ютером за таких обставин, що не існує автора-людини. Таким чином, для згенерованого комп’ютером твору у Сполученому Королівстві, авторство людини не впливає на те, чи є цей твір об’єктом авторського права.

Майбутнє книг, створених ШІ, невідомо, головним чином тому, що наразі немає остаточного способу визначити, чи містять вони роботу, створену штучним інтелектом, чи навіть вони повністю створені ШІ. 

Багато контрактів авторів з видавництвами містять пункт, який гарантує, що особа, яка підписує контракт, є єдиним автором. Тому буде перешкодою для продажу так би мовити  «гібридної» роботи людини та ШІ. 

Наразі деякі видавці (напр. NewMyths) приймають матеріали, у яких використовуються інструменти ШІ, якщо вони позначені як такі, і заявляють, що додаватимуть мітку до будь-якого опублікованого вмісту. Проте вказують, що подібні матеріали частіше низької якості.

Тенденція більшості видань зараз купувати твори, які написані лише людиною. Вони наголошують, що це спосіб  зберегти довіру читачів і письменників. 

Тим часом найкраща порада для всіх, хто використовує тексти, згенеровані штучним інтелектом, — бути чесними та вести ретельний облік процесу, у результаті якого вони були створені, з оригінальним матеріалом, створеним штучним інтелектом, і кожним кроком, який створив остаточний текст. 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)