Як видалити контент з веб-сайту, що порушує ваші авторські права

Як видалити контент з веб-сайту, що порушує ваші авторські права

З прийняттям нового Закону України “Про авторське право і суміжні права”, що запрацював 1-го січня 2023 року, оновилася процедура звернення до власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу, з метою припинення порушення авторських прав. Така процедура існувала в Україні з 2017 року, а півроку тому була оновлена. 

Якщо Ви виявили порушення своїх прав, наприклад, побачивши десь на невідомому сайті опублікований Ваш контент, Ви можете скористатися цією процедурою для його видалення. Зверніть увагу, що є випадки, коли Ваш контент зможуть вільно використовувати без отримання Вашої згоди, але із зазначенням Вашого імені та джерела запозичення цього контенту (ч. 2 ст. 22 Закону України “Про авторське право і суміжні права”). Це може бути щонайменше, наприклад, цитування Вашого твору із зазначенням авторства. 

Коли Ваш твір використовуються на підставі цієї зазначеної нами норми, у Вас не буде підстав для звернення до власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу, оскільки Ваші авторські права просто не є порушеними. 

Тому перш ніж звертатися до власника веб-сайту, перевірте, чи правомірним є таке використання в розумінні ст. 22 Закону України “Про авторське право і суміжні права”.

Як видалити контент з веб-сайту, що порушує ваші авторські права

Обов’язково мати адвоката, аби скласти заяву?

Зверніть увагу, що без допомоги адвоката або патентного повіреного в цьому випадку не обійтися, оскільки в силу закону у заяві Ви матимете вказати, що наявність у вас авторських прав перевірено адвокатом або патентним повіреним. Заява подається за представництвом адвоката або патентного повіреного. Особа, яка здійснює представництво, має накласти свій кваліфікований електронний підпис.  

В Legal IT Group мають значний досвід захисту авторських прав. Ми будемо раді Вам допомогти! 

До кого звертатися першого – постачальника послуг хостингу чи власника веб-сайту?

І хоча від самого початку може здаватися, що звернутися до власника веб-сайту для видалення опублікованого контенту буде менш ефективним за звернення до постачальника послуг хостингу, Ви все одно спершу матимете звернутися до власника веб-сайту. 

Однак можлива й ситуація, коли можна звертатися напряму до постачальника послуг хостингу: якщо на веб-сайті (де опублікований Ваш контент) та в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) немає достатньо даних про власника веб-сайту, аби була змога до нього звернутися. 

Закон зобов’язує власників веб-сайтів розміщувати на власних сайтах контактну інформацію про себе. Якщо сайт не був створений суб’єктом господарювання (тобто фізичною особою, яка не зареєструвала собі ФОП), особа не зобов’язана вказувати на сайті цю контактну інформацію про себе. 

Тож якщо немає інформації про те, хто є власником веб-сайту, Ви можете напряму звертатися із заявою до постачальника послуг хостингу, аби він заблокував контент. 

Зверніть увагу! Якщо Ви будете направляти заяву першочергово власнику веб-сайту (складену на його ім’я), Ви матимете направити її копію постачальнику послуг хостингу.

Відтак, питання виникає в тому, щоб звертатися (і) до власника веб-сайту та направляти копію заяви постачальнику послуг хостингу, або (іі) звертатися напряму тільки до постачальника послуг хостингу.

Складаємо заяву – дотримуємось всіх вимог

Неналежно складена заява є підставою для відмови в її задоволенні, саме тому при її складанні треба дотримуватися всіх вимог, що містяться в законодавстві. 

Заява має містити, зокрема: 

  • відомості про заявника, необхідні для його ідентифікації;
  • вид і назву об’єктів авторського права та іншу інформацію, що дає можливість ідентифікувати об’єкт, про порушення права на який йдеться у заяві;
  • вмотивоване твердження про наявність у заявника майнових прав на об’єкт авторського права з посиланням на підстави виникнення таких прав. Якщо Ви є так званим “первинним суб’єктом“ авторського права (тобто, саме Ви створювали контент), то закон не вимагає від Вас надавати таке підтвердження;
  • гіперпосилання на веб-сторінку, до якої здійснювалося надання доступу об’єкта авторського права, про порушення майнових прав на який йдеться у заяві;
  • вимогу до власника веб-сайту про унеможливлення доступу до цифрового контенту на веб-сайті;
  • відомості про постачальника послуг хостингу, який надає послуги та/або ресурси для розміщення відповідного веб-сайту;
  • твердження заявника, що наведена в заяві інформація є достовірною.

Як видалити контент з веб-сайту, що порушує ваші авторські права

Заява відправлена – що далі?

Після відправки заяви буде застосований наступний алгоритм. Власник веб-сайту:

  1. Не пізніше 48 годин з моменту отримання заяви унеможливлює доступ до цифрового контенту, щодо якого подано заяву;
  2. Надає заявнику і постачальнику послуг хостингу інформацію про вжиті заходи.

В той же власник веб-сайту може відмовити в задоволенні заяви у разі, якщо він сам є автором цього контенту і надав цьому підтвердження. Якщо він є так званим “первинним суб’єктом“ авторського права (тобто, саме він створював контент), то закон не вимагає від нього надавати таке підтвердження. 

Якщо є відмова в задоволені Ваших вимог, має бути надана відповідь про це протягом 48 годин з моменту отримання заяви власником веб-сайту. Інформація про відмову також направляється постачальнику послуг хостингу. 

Ситуації, коли власник веб-сайту ≠власник веб-сторінки, на якій опублікований контент

Цілком можливо, що Ваш контент був протиправно розміщений на веб-сторінці, яка не належить власнику веб-сайту. 

І хоча веб-сторінка – складова частина веб-сайту, цілком можлива ситуація, коли веб-сторінка може окремо контролюватися іншою особою. В силу закону власник веб-сайту не є власником веб-сторінки, якщо власник веб-сторінки володіє обліковим записом, що дозволяє йому самостійно, незалежно від власника веб-сайту, розміщувати інформацію на веб-сторінці та управляти нею.

В ситуації, коли власник веб-сайту не є власником веб-сторінки, він має:

  1. Направити копію заяви до власника веб-сторінки протягом 24 годин з моменту отримання заяви;
  2. Повідомити заявника про те, що він не є власником веб-сторінки, і що копія заяви передана власнику веб-сторінки.

Власник веб-сторінки розглядає отриману від власника веб-сайту копію заяви і має заблокувати контент. Якщо останній не заблокував контент або ж не відмовив в його блокуванні (тобто, фактично проігнорував звернення до нього), власник веб-сайту самостійно матиме заблокувати контент.

Якщо недієво – звертаємося до постачальника послуг хостингу 

Якщо Ви звернулися до постачальника послуг хостингу, він має роз’яснити власнику веб-сайту правові наслідки неблокування ним контенту. Наслідком є, зокрема, адміністративна відповідальність, яка передбачена в ст. 164-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф може становити від 8 500 до 17 000 гривень. 

Власник веб-сайту має видалити контент або ж надати заявнику відмову в блокуванні, обгрунтувавши тим, що (і) сам власник веб-сайту є автором контенту або (іі) заява не відповідає вимогам закону. Якщо з боку власника веб-сайту немає жодних дій – постачальник послуг хостингу самостійно блокує контент.

Як видалити контент з веб-сайту, що порушує ваші авторські права

Коли звертатися до “Укрпатенту”? 

Закон прямо встановлює, що в разі неможливості встановити коректні дані постачальника послуг хостингу або власника веб-сайту, можливо звернутися до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ), яким є “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (скорочено – “Укрпатент”).

Завдання “Укрпатенту” полягатиме в тому, щоб посприяти Вам у визначенні власника веб-сайту або постачальника послуг хостингу.

“Укрпатенту” можливо надати копії підтвердних документів для розгляду питання про ініціювання притягнення до відповідальності відповідного власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу. Відповідальність для них в такому випадку передбачена в ст. 164-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

Вийде обійтися без суду?

Важливо те, що постачальник послуг хостингу відновить доступ до цифрового контенту в тому випадку, якщо виконуються дві умови:

  1. Він таки отримає реакцію від власника веб-сайту – обґрунтоване заперечення про те, що (і) сам власник веб-сайту є автором контенту або (іі) заява не відповідає вимогам закону (в такому випадку постачальник послуг хостингу відправляє Вам копію такого заперечення);
  2. Ви після цього не надали постачальнику послуг хостингу підтвердження про відкриття судового провадження про захист Ваших прав на контент (на подачу підтвердження дається 10 робочих днів з моменту отримання Вами копії заперечення від власника веб-сайту). 

Як бачимо, в постачальника послуг хостингу є можливість відновити доступ до контенту, якщо буде обґрунтоване заперечення від власника веб-сайту і якщо Ви не подали позов до суду. Тим не менш, за буквою закону, якщо власник веб-сайту ніяк не реагує на звернення від постачальника послуг хостингу, останній і не матиме відновлювати доступ до контенту.

Ця вся описана нами процедура міститься в статтях 56-58 Закону України “Про авторське право і суміжні права”. Алгоритм є доволі непростим, однак цей позасудовий спосіб захисту є все одно простішим і швидшим за звернення до суду. Чи потрібно звертатися до суду для блокування контенту постачальником послуг хостингу – залежить від того, на якому Ви етапі в цьому описаному алгоритмі, і які взагалі реакції надходять від власника веб-сайту. 

Звертайте увагу, що можливості в даному випадку вичерпуються тим, щоб тільки заблокувати контент. Якщо Вас цікавить відшкодування збитків, моральної шкоди, упущеної вигоди – дієвим буде позов до суду. 

Якщо Ви помітили, що Ваш контент протиправно використовується – звертайтеся до нас. В Legal IT Group будуть раді з цим допомогти! Ми пояснимо різні механізми і реалізуємо їх для Вас. 

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)