Типи контрактів в ІТ: waterfall, agile чи outstaff. Яку модель обрати у моєму кейсі?

Задаєтесь питанням як саме врегулювати відносини між компанією розробником софту та замовником? Спробуємо вам допомогти з цим питанням. У статті ми визначили типи контрактів на розробку софту, які існують на ринку IT сьогодні, та виділили основні аспекти кожного з них.

Почнемо з Waterfall.

Суть цієї моделі полягає у розподіленні всього процесу розробки певного продукту на окремі етапи, кожен з яких має окремий обсяг завдань, строки виконання та умови оплати. Цей тип контракту можна використовувати у невеликих проектах, де усі процеси та необхідні ресурси відомі ще на початковому етапі.

Важливі правові аспекти використання моделі Waterfall:

  • Особливої уваги варто приділити формуванню та затвердженню технічного завдання, у якому сторони визначають усі технічні нюанси майбутнього програмного продукту.

Наступний тип контракту – це Agile.

Контракт по моделі Agile визначає можливість замовника контролювати увесь процес розробки продукту. Фінансова сторона співпраці зазвичай будується на умовах Time & Material. Це означає, що Замовник оплачує робочі часи розробників, виходячи з їх почасових ставок, та несе витрати на усі ресурси, що необхідні у процесі розробки програмного продукту.

Укладаючи контракт по моделі Agile, варто приділити увагу наступним елементам:

  • Слід детально прописати розділ, що регулює умови комунікації сторін. Оскільки постійна комунікація та адаптивність до можливих змін є головними інструментами Agile, що дозволяють досягнути необхідного результату, ці аспекти варто визначити і у самому контракті. Для комунікації можуть використовуватись як спеціально створені платформі чи ресурси, так і звичайні корпоративні e-mail. Але це необхідно зафіксувати;
  • Окрім цього, важливо встановити і той факт, що замовник самостійно несе усі потенційні ризики, що пов’язані з якістю продукту та його кінцевим видом.

Але що роботи у тих  випадках, коли замовник бажає контролювати процес розробки продукту, але в той же час істотно обмежений у бюджеті? Зверніть увагу на такий тип контракту, як fixed budget.

У цьому випадку замовник може постійно вдосконалювати функціонал майбутнього продукту, та одночасно не виходити за межі чітко встановлених строків та ціни проекту. Отже, такий тип контракту дозволить розробити якісний продукт  у встановлених фінансових рамках.

Особливості fixed budget контракту:

  • Укладаючи такий тип контракту варто зазначити, що сторони не виходять за рамки встановленого бюджету;
  • А також, що усі технічні завдання в рамках проекту повинні бути сформовані та розраховані виходячи з цього.

І наостанок, тип контракту Out staff.

Ще одним типом контракту, який може врегулювати відносини з приводу розробки софту є out staff контракт.

Принцип out staff полягає в тому, що під проект замовника виділяється ціла команда розробників, яка працює виключно над продуктом замовника.
Основною відмінністю від того ж Agile є те, що замовник особисто несе відповідальність не тільки за робоче навантаження кожного розробника, але і за час їхнього простою.

Таким чином, замовник отримує повний управлінський контроль над командою, тобто саме замовник встановлює пріоритети по поточним завданням та контролює процес їх виконання. Відповідно, усі ризики за результат робіт несе виключно замовник, про що й варто зазначити у контракті.

Підрядник в даному випадку виконує клієнтську підтримку та гарантує професійний рівень кожного члена команди.

Отже, такі типи контрактів , наразі, користуються популярністю на ринку ІТ. Але звісно, цей поділ є досить умовним. Усе частіше зустрічаються випадки, коли сторони поєднують особливості певних типів в одному документі.
Тому, якщо Ваш кейс потребує розробки певного “мікс-контракту”, який буде включати елементи окремих типів, ми з радістю допоможемо Вам у цьому 🙂

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)