Опціон: 5 ключових моментів, які розробнику слід перевірити перед підписанням



Будь ласка, натисніть тут, щоб прочитати деталі.

У наш час такі методи мотивації, як печиво та смачна кава, стали буденністю. Навіть ігровою приставкою зі снеками вже нікого не здивуєш. Саме тому ІТ-компанії дедалі частіше пропонують партнерам новий спосіб мотивації – опціони, акцентуючи увагу на тому, що вони стануть частиною компанії. Так, опціон може слугувати механізмом стимулювання топ-менеджменту компанії. Опціони пропонують укласти також успішним та перспективним співробітникам та підрядникам, щоб утримати їх у команді ІТ-компанії. 

Та чи справді все так класно, як обіцяють компанії? У цій статті ми спробуємо розібратися та визначимо 5 ключових моментів на які слід звернути увагу розробнику, перш ніж укладати такий договір.  

 

Мені пропонують опціон, але що це таке?

Передусім слід визначити, що таке опціон і що він передбачає. Загалом, опціон (stock option agreement) – це окремий вид контракту, згідно якого компанія надає фізичній особі (партнеру, співробітнику або підряднику) можливість придбати акції компанії по зафіксованій низькій ціні. 

Надання пропозицій опціону здійснюється не лише з метою мотивації для співробітників, консультантів та партнерів, але і є «must have» для залучення компанією інвестицій у майбутньому, адже наявність опціонного плану значно підвищує шанси, що найкращі кадри компанії «закріплені» за нею і працюватимуть протягом усього строку дії опціону.

Договір опціону укладається з компанією. Сторонами договору опціону є співробітник чи підрядник, з однієї сторони, та компанія, з іншої сторони. Тому звертайте увагу на те, хто буде підписувати договір з вами, це може бути лише компанія, опціон в якій надається.

 

А як працює опціон?

Основна хитрість опціону полягає у тому, що опціон не надає вам акцій відразу, а лише право викупити їх у майбутньому, на умовах узгоджених в опціонному договорі, який підписується між компанією та одержувачем опціону. 

Тобто погоджуються певні умови та обставини, за яких спрацює договір (відкладальні обставини). Іншими словами, це виглядає наступним чином: «ось вам можливість, але ви зможете реалізувати цю можливість лише при настанні певної обставини, наприклад, 3 роки сумлінно працювати у компанії, не порушувати угод, не мати штрафів, не порушувати NDA і т.д. При виконані цих умов – зможете реалізувати своє право придбати акції». При тому, такий співробітник чи підрядник продовжує отримувати зарплату чи плату за послуги, тобто право викупити акції компанії є додатковим до звичайної компенсації у рамках договору, який регулює співпрацю сторін.

На перший погляд надзвичайно «солодка» пропозиція. Але давайте все ж детальніше розберемо сам договір. Далі зосередимося на ключових моментах, які розробнику слід перевірити перед підписанням.

  1. Ціна опціону

Опціонним договором зазвичай надається право на знижку при купівлі акцій. Так, навіть після виконання передбачених договором умов, акції не надаються безкоштовно. Опціон передбачає можливість придбати їх за зниженою ціною.

Власне, така ціна повинна бути зафіксована в договорі опціону. Зазвичай це price per share, яка є нижчою від номінальної вартості через значну знижку, яка надається співробітнику чи підряднику. Розмір знижки може сягати і 90%, все залежить від домовленостей.

Важливо, що визначена ціна буде діяти лише протягом строку дії договору опціону, така пропозиція є обмеженою у часі.

Тому перевірте, чи зафіксована ціна акції або які чинники впливають на її ціну. Якщо мова про надання певної знижки, то до якої ціни застосовуватиметься така знижка?

  1. Тип опціону

Другим важливим моментом, який слід перевірити – це тип опціону. Справа в тому, що поширеною помилкою є ототожнювання ISO з NSO. 

Однією з основних відмінностей між ISO (Incentive Stock Options) та NSO (Non-qualified Stock Options)  є те, що ISO можна надавати лише співробітникам, тоді як NSO можна надавати консультантам, радникам, директорам, а також працівникам. 

Тобто NSO фактично працює як для співробітників, так і для консультантів, тобто для підрядників. У той же час коло суб’єктів, яким компанія може надати ISO, є значно вужчим – воно зводиться до співробітників. Принципово важливо правильно визначити, який тип опціону має місце у конкретному випадку.

При тому, спостерігається тенденція, що попри те, що NSO працюють для обох, більшість компаній на ранній стадії надають своїм співробітникам опціони на участь у капіталі у вигляді ISO, а не NSO. Відповідь полягає у суттєвих відмінностях оподаткування, адже при видачі ISO компанія користується рядом податкових переваг.

Окрім того, типи опціону мають ряд інших відмінностей. Опираючись на американське законодавство, виділили декілька наступних: ISO повинні бути виконані протягом трьох місяців після припинення працевлаштування навіть якщо колишній співробітник продовжує надавати послуги в статусі підрядника. ISO повинні утримуватися більше двох років після надання, а акції, отримані в результаті здійснення ISO, повинні зберігатися більше одного року після їх отримання. Також є обмеження щодо того, що ISO повинні бути реалізовані протягом десяти років з дати надання.

Якщо ISO не відповідає вимогам, то буде автоматично трактуватися як NSO, незалежно від того, хоче того компанія чи ні.

Нижче навели табличку з ключовими відмінностями між ISO та NSO.

 

ISO

NSO

Хто може видавати

Лише корпорації

Корпорації, ТОВ, Партнерства

Кому може видаватись

Лише працівники

Працівники, підрядники, консультанти, директори

Податки

Є податкові переваги

Немає податкових переваг

Реалізація після розірвання

Повинно бути реалізоване протягом 3-ох місяців (довший строк при смерті/disability)

Встановлюється планом, опціоном.

Не пізніше кінцевої дати опціону

Обмеження по вартості

Протягом одного календарного року на одного співробітника може бути реалізовано лише $100,000

Немає обмежень

Передача

Лише у разі смерті

Встановлюється планом, договором

Строк дії

Не більше 10 років з дати надання (або, у випадку 10% акціонерів, не більше 5 років, як зазначено вище)

Встановлюється планом, договором

 

  1. Cliff і Vest: у чому різниця?

Наступним важливим моментом, на який слід звернути увагу у договорі опціону, є кліф (cliff) і вест (vest). Тому розглянемо, що це таке.

Vesting period –це строк дії опціонного договору, протягом якого отримувачу надається право вимагати певну кількість акцій. Наприклад, договором передбачене право придбати 7 200 акцій, період весту 36 місяців, отже 7 200/36=200 акцій щомісяця буде додаватися до права вимагати від компанії у рамках опціону.

Cliff – це своєрідний обмежуючий фактор, який є частиною vesting period. Протягом цього періоду особа, якій надається опціон, за жодних обставин не може реалізувати своє право придбати акції. Часто cliff встановлюється строком на 1-2 роки.

Аби стало зрозуміліше, наведемо аналогію. Vesting period дещо нагадує депозит, а точніше відсотки за депозитом. Як за відсотками за депозитом накопичена сума збільшується, так при vesting period випускаються акції, поступово їх стає все більше протягом цього періоду. У той же час вони певною мірою недосяжні. Ви вже маєте право на них, відсоток акцій поступово зростає, але вони ще не у вас на руках. Так і з відсотками по депозиту: вони є, ви спостерігаєте, як накопичена сума збільшується, але отримаєте суму згодом. Водночас, за певних обставин реалізувати своє право можна достроково. Деякі депозити можна розірвати достроково. Опціон реалізувати до закінчення vesting period також можна в окремих випадках, наприклад, якщо компанія стає банкрутом.

У той же час до cliff можна підібрати таку аналогію, як випробувальний період на новій роботі. Протягом строку дії cliff компанія може припинити співпрацю з працівником, підрядником чи партнером. У разі припинення такої співпраці, зобов`язання компанії за опціоном скасовуються.

Майже завжди разом з vesting period встановлюється cliff.

Таким чином, у договорі опціону погоджується vesting schedule, яким встановлюється коли і скільки відсотків отримає працівник, партнер чи підрядник. Протягом vesting period відсоток акцій «назбирується», у той же час їх не можна купити чи продати протягом цього періоду за винятком настання окремих обставин. На початку vesting period встановлюється cliff, який є обмежуючим фактором. 

  1. Тип акцій та чому це має значення

Важливо розуміти, право придбати які саме акції надається за опціоном. Розрізняють два типи акцій: common shares та preferred shares. За опціоном, як правило, надаються preferred shares. Такі акції не дають права голосувати чи іншим чином приймати рішення щодо майбутнього компанії, а також оскаржувати їх. Однак, preferred shares дають право отримувати прибуток через дивіденди. Власне, заради останнього їх і отримують. 

Тобто ключова різниця між common shares та preferred shares полягає у тому, що перші дають право голосу, а другі – ні.

Окрім того, не так важливо, скільки штук акцій ви зможете придбати за опціоном, як те, який відсоток вони складають від загальної кількості відповідного типу акцій.

  1. Реальність настання відкладальних обставин

Механізм роботи опціону передбачає настання певної відкладальної обставини, тобто обставини, яка може настати в майбутньому або ні. Власне, від настання цієї обставини залежить, чи настануть наслідки за договором. Саме тому важливо оцінити реальність настання такої обставини. Якщо обов’язковими умовами є пропрацювати в компанії 50 років без жодної похибки в роботі і перевищити показники KPI на 700%, то наврядчи варто очікувати реальної можливості придбати акції за таким опціоном.

Слід детально вивчити умови такої обставини. Чи взагалі можливе її настання (часом по факту – досягнення)? 

Загалом тут найважливіше уважно вивчити умови, зрозуміти для себе фактори, які визначають виконання цих умов, та вирішити, чи погоджуєтесь ви на це. 

 

Підсумуємо

Видача опціонів партнерам та перспективним співробітникам – хороший спосіб мотивації залишитись у команді.

У той же час пропозиція укласти договір опціону може бути класною можливістю для такого співробітника чи партнера. При тому, важливо об’єктивно оцінювати умови договору опціону, не домальовувати у своїй уяві те, про що насправді не написано, та вибудовувати реальні очікування щодо того, що, коли і як можна отримати у результаті такого договору.

Власне, для ретельного вивчення умов договору опціону або для підготовки опціону під конкретний випадок радимо звертатись за фаховою допомогою, аби у майбутньому уникнути розбіжностей між очікуванням та реальнiстю.

Будь ласка, натисніть тут, щоб прочитати деталі.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)