Незадовільне рішення арбітражного центру при ICANN щодо Вашого домену – остаточний вирок чи можливо оскаржити?

Internet law все частіше зустрічається в нашому повсякденному житті та бізнесі.

Сьогодні, на просторах України чимало IT-компаній мають серед свого case flow спори щодо доменних імен.
Частина з них розглядаються в національних судах, проте, серед нас існують і ті, які оминають процедуру розгляду доменного спору в судах країни всіма можливими способами та одразу звертаються до одного з акредитованих центрів з вирішення доменних спорів при Інтернет корпорації з присвоєння імен та номерів, що розглядає скарги за процедурним регламентом UDRP та виступає як основний regulatory domain в Інтернеті.



Коротко про найголовніше

Інтернет корпорація з присвоєння імен та номерів (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, скор. ICANN) – некомерційна організація, основною метою діяльності якої є регулювання питань, пов’язаних з доменними іменами, IP-адресами та іншими аспектами функціонування інтернету.

UDRP (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy) – це процедурний регламент, розроблений Всесвітньою організацією інтелектуальної власності та прийнятий ICANN, за яким вирішують спори щодо доменних імен.

Правила UDRP поширюються на реєстратора і його клієнта і включені в угоду про реєстрацію для всіх реєстраторів, акредитованих ICANN.

При ICANN функціонують спеціальні арбітражні центри, завдання яких полягає саме у розгляді та розв’язанні спорів між учасниками інтернету. [

Більш детально про особливості, переваги та недоліки процедури UDRP читайте в нашій статті за посиланням.



Оскарження рішень, прийнятих за процедурою.

Тож, ви активно розвиваєте свій бізнес та разом з ним і свій веб-ресурс, але несподівано отримуєте сповіщення про те, що якась компанія з Нідерландів звернулась до арбітражу при ICANN із заявою проти вас як тримача доменного імені, задля того, щоб забрати Ваш домен та переделегувати його на свою користь через нібито схожість та порушення прав.

Проте, за результатами розгляду спору щось пішло не так і арбітражем прийнято рішення, яке вас явно не задовольняє. Але ж втрачати доменне ім’я аж ніяк не хочеться, оскільки ви вклали багато зусиль та ресурсів в цю частину гудвілу.

Постає питання, чи можна взагалі оскаржити рішення арбітражу та як можна захистити свій домен в подальшому?

Враховуючи навіть те, що арбітражні центри при ICANN мають змогу довести своє рішення напряму, безпосередньо до національного реєстратора доменного імені, що фактично виключає будь-який вплив учасників спору після прийняття рішення, можливість оскарження все ж таки існує.

Першою важливою обставиною, на яку необхідно звернути увагу при оскарженні – це строк, протягом якого взагалі можливо це зробити.

Вказане питання регулюється підпунктом k розділу 4 Єдиних правил з розгляду доменних спорів (UDRP), де встановлено, що Арбітражний центр чекатиме 10 робочих днів з дня прийняття рішення, після чого воно буде доведено до відома відповідного реєстратора доменного імені, який повноважний вносити зміни щодо розпорядника доменного імені тощо.

Тобто, строк позовної давності за процедурою UDRP становить 10 робочих днів з дня прийняття рішення, після чого воно буде доведено до виконання.

Наступною не менш важливою обставиною є те, що обов’язок по доведенню факту звернення до того чи іншого суду покладається саме на того з учасників, хто і буде звертатися до національного суду із позовною заявою. Тобто, якщо з Вами сталась подібна ситуація – не можна гаяти час та необхідно терміново звертатись до юристів задля реалізації механізму оскарження рішень арбітражу при ICANN.

Доказами факту звернення можуть бути – копія скарги або копія позовної заяви, завірена підписом та печаткою повноваженого працівника суду (наприклад, співробітника канцелярії суду) тощо.

Дотримання вказаних обставин є вкрай важливим, оскільки неповідомлення арбітражного центру про факт звернення до суду у встановлений термін не дозволить дійти до однієї з цілей оскарження (про це трохи пізніше).

Тож як в такому випадку визначити підсудність подібних справ та в який суд звертатись?

Підпункт (xii), розділ 3, пункт (b) Правил для UDRP (анг. Rules for Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy) встановлює вимоги до заявки в арбітражний центр при ICANN.

Вказаним розділом встановлюється що Заявник повинен у своїй заявці вказати те, що у випадку оскарження рішення прийнятого арбітражним центром за процедурою UDRP до суду, Заявник буде підкорюватися одній з Взаємних юрисдикцій (one specified Mutual Jurisdiction).

Але що це – взаємна юрисдикція? Відповідь на це запитання знаходиться у розділі 1 (Терміни) Правил для UDRP.

Взаємна юрисдикція (Mutual Jurisdiction) – це судова юрисдикція:

а) або за місцем розташування головного офісу Реєстратора, тобто компанії, що здійснювала реєстрацію спірного доменного імені;

б) або за адресою холдера зареєстрованого доменного імені, зазначеного в базі даних WhoIs на момент подачі заявки.

Це обов’язкові вимоги до будь-якої заяви, що подається до одного з арбітражних центрів по вирішенню спорів за процедурою UDRP, а тому обов’язково необхідно звертати увагу на те, яку саме юрисдикцію обрав Ваш опонент та як це можна використати.



Для чого це потрібно?

Можна сказати, що єдиною і головною причиною оскарження рішень арбітражу при ICANN є затягування процесу розгляду спору в суді, оскільки в такому випадку рішення арбітражу не буде виконуватись та домен буде залишатися у Вашому користуванні поки спір не буде вирішено в судовому порядку.

Враховуючи, що найчастіше місце знаходження тримача доменного імені співпадає з місцем розташування головного офісу Реєстратора, можна перевести конфлікт у площину судового розгляду та продовжити користуватися своїм доменним ім’ям, вживаючи необхідних заходів, спрямованих на мінімізацію можливих збитків та втрат, навіть якщо Ваш опонент – закордонна компанія.

Більше того, в Україні навіть є судова практика, коли суд прийняв до розгляду позовну заяву, в котрій оскаржувалось рішення арбітражного центру при ICANN.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)