Гіг-контракт кастомізований. Які фішки можна прописати в угоді?

Минув понад рік з моменту, коли набрав чинності Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – «Закон»). 

Безпосередньо офіційний запуск Дія.City (або ж «Дія Сіті») відбувся 8 лютого 2022 року. Буквально декількома тижнями пізніше почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, що, зрозуміла річ, тимчасово призупинило процеси входу до Дія Сіті. Однак, вже незабаром український бізнес дещо оговтався і знову почав оживати, аби економіка працювала. Важливим учасником цього процесу є і Дія Сіті. 

Про пастки, які може у собі приховувати гіг-контракт, ми вже говорили у іншій нашій статті. У цій же зосередимося на «фішках», які у ньому можна прописати.

На момент написання цієї статті у реєстрі Дія Сіті є вже 372 компанії. Можливо, це число збільшиться, поки ви дочитаєте її ?

Пригадаємо, що ж таке гіг-контракт

Законом визначено наступне:

гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V цього Закону.

Інакше кажучи, гіг-контракт є гібридом трудового та цивільно-правового договору, який поєднує певну гнучкість у роботі з базовими соціальними гарантіями.

контракт IT

Гіг-контракт є не єдиним можливим форматом співпраці в рамках Дія Сіті, адже цей правовий режим допускає укладення трудових договорів з працівниками, а також цивільно-правових та господарсько-правових договорів із підрядниками (у тому числі з ФОП). 

Водночас, залишається зрозумілим, що компанії, які вступили в Дія Сіті, бажають скористатися перевагами, які та пропонує. Таким чином, попри можливість застосування інших моделей співпраці, цілком логічною видається тенденція наданню переваги саме гіг-контракту перед іншими форматами.

Нагадаємо, що сторонами гіг-контракту є гіг-спеціаліст та резидент Дія Сіті.

Гіг-спеціаліст має особливий статус, тобто це фізична особа, яка за таким гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем. 

Теорію трішки пригадали, перейдемо до «фішок», які можна прописати у гіг-контракті. 

Навіщо мені кастомізація? Хіба шаблону з інтернету недостатньо?

Напевно, зайвим буде пояснювати, що кастомізація договору дає можливість максимально відобразити реальну механіку співпраці та зафіксувати домовленості сторін. Тому ми ніколи не радимо своїм клієнтам використовувати один шаблон на всі випадки життя, не кажучи вже про сумнівні шаблони з інтернету. З останніми взагалі жодних гарантій, що написане у них відповідає закону і його застосування не зашкодить вашому бізнесу.

Аналогічна ситуація і з гіг-контрактом. Звісно, для компанії непогано мати хороший шаблон, так би мовити скелет якого буде грамотно захищати її інтереси. Однак, гіг-контракт не повинен бути відірваним від реальності, а тому потрібна його кастомізація, а, отже, підготовка гіг-контракту під потреби клієнта, під конкретний кейс. Інакше кажучи, нашарування на цей умовний «скелет» фактичних домовленостей з конкретним гіг-спеціалістом. З розробкою такого гіг-контракту ми можемо допомогти ? 

Фішки, які можна прописати у гіг-контракті

З огляду на те, що гіг-контракт є специфічною формою договору, він дозволяє більш гнучко прописати окремі домовленості, порівняно із трудовим договором, та більш точно зафіксувати формат співпраці, порівняно зі звичним цивільно-правовим договором.

То які можливості відкриває гіг-контракт?

До таких щонайменше можна віднести наступні:

 • відпустка та лікарняні;
 • передача обладнання гіг-спеціалісту;
 • виплата бонусів;
 • гнучкий графік роботи, можливість чергування.

Далі розберемо кожен із цих пунктів детальніше. 

Аналог відпустки та лікарняних 

Напевно, найбільшою перевагою гіг-контракту для розробника, дизайнера чи будь-якого іншого гіг-спеціаліста є наявність базових соціальних гарантій, чого немає у моделі співпраці з ФОП. Так, гіг-контракт справді закріплює соціальні гарантії за гіг-спеціалістом. До них належать:

 • щорічна оплачувана перерва у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю не менше 17 робочих днів (аналог відпустки);
 • допомога по тимчасовій непрацездатності (аналог лікарняних);
 • перерва у виконанні робіт (наданні послуг) у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • інші гарантії, передбачені Законом.

Законом передбачена щорічна оплачувана перерва у виконанні робіт (наданні послуг), що за своєю суттю є аналогом відпустки. Так, гіг-контракт дозволяє чітко прописати відпустку гіг-спеціаліста та визначити її тривалість, що безумовно є його перевагою, так як у договорі з ФОПом не можна такого передбачити через ризик визнання відносин трудовими.

Окрім того, співпраця по гіг-контракту передбачає можливість допомоги по тимчасовій непрацездатності для гіг-спеціаліста. Цей елемент також взято з моделі трудових правовідносин.

Передача обладнання гіг-спеціалісту

Ще один головний біль, який вирішує гіг-контракт, – це передача компанією обладнання гіг-спеціалісту. 

Закон чітко визначає, що за замовчуванням резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), але гіг-контрактом може бути передбачено інше. Якщо все ж гіг-спеціаліст використовує особисте обладнання, то у гіг-контракті можна передбачити компенсаційні виплати гіг-спеціалісту.

Так, гіг-спеціалісти можуть цілком законно і без ризиків визнання відносин трудовими працювати на обладнанні замовника. Це, у свою чергу, значно полегшує оформлення процесу передачі майна.


Виплата бонусів

Винагорода гіг-спеціаліста може бути як фіксована, так і на основі погодинного рейту. Окрім такої базової винагороди Закон передбачає можливість виплати додаткової винагороди. 

Гіг-контракт може передбачати збільшення розміру винагороди за гіг-контрактом, за умови досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт (наданих послуг), їх дострокового виконання (надання) тощо. Фактично, мова йде про виплату бонусу за певні результати конкретного гіг-спеціаліста.

Окрім того, гіг-контрактом може бути обумовлено збільшення розміру винагороди обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина). Це, у свою чергу, дає можливість прописати, що, якщо компанія вийде на певний рівень прибутковості за визначений період, то будуть доплати гіг-спеціалістам. Якщо не вийде, то таких доплат не буде.
гіг контракт для ІТ підприємців

Гнучкий графік роботи, можливість чергування

Якщо розглянути ситуацію, де є необхідність, аби, наприклад, системний адміністратор чи менеджер був на зв’язку і готовий включитись у роботу посеред ночі, то потрібно якось зафіксувати роботу у режимі чергувань.

У Законі є окрема стаття, яка стосується часу виконання завдань та відпочинку гіг-спеціаліста. У ній, серед іншого, визначено, що сторони гіг-контракту можуть погодити умову щодо ненормованого часу для виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом за однієї з таких умов:

 1. точний час для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг) визначити неможливо;
 2. гіг-контракт надає гіг-спеціалісту право самостійно планувати свій час для виконання робіт (надання послуг);
 3. виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом вимагає підвищеного рівня ініціативності гіг-спеціаліста, що передбачає періодичне виконання робіт (надання послуг) надурочно без окремих вказівок резидента Дія Сіті про це.

Хоч Законом і прямо не передбачена можливість роботи гіг-спеціаліста за графіком чергувань, такий формат все ж можна прописати. Далі наводимо приклад такого формулювання:

«Гіг-спеціаліст може надавати послуги у періоди чергування, коли точний час надання послуг неможливо визначити, у такому разі, встановлюється окремий формат оплати, а саме сплата за день (24 години) або інший період часу чергування, який становить [сума] ([сума прописом]) доларів США за курсом НБУ на дату здійснення переказу».


Висновки

Одним із форматів співпраці у рамках правового режиму Дія Сіті є укладення гіг-контракту. Його кастомізація дозволяє відобразити і зафіксувати реальні домовленості сторін у конкретному випадку.

Безумовно, використовуючи такий інструмент як гіг-контракт, сторони зацікавлені у використанні всіх його переваг. Гіг-контракт є доволі гнучким договором, а тому відкриває можливості застосування таких його «фішок» як аналог відпустки, лікарняних, можливість передачі замовником обладнання гіг-спеціалісту, а також відображення у гіг-контракті фактичного графіку роботи.

Тож, домовляйтесь і прописуйте реальну механіку співпраці, враховуючи інструменти, які для цього пропонує Дія Сіті.

 

  Твоє запитання ІТ юристам


  Отримуй сповіщення про нові статті :)