Реєстрація логотипу як торговельної марки що важливо врахувати

Реєстрація логотипу як торговельної марки: що важливо врахувати?

Логотип — це візитівка вашого бізнесу. Він допомагає клієнтам впізнавати ваш бренд та асоціювати його з якістю ваших товарів чи послуг. Реєстрація логотипу як торговельної марки (ТМ) — це перший крок до юридичного захисту вашого бізнесу, який потребує ґрунтовної підготовки.

Перш за все, потрібно врахувати кілька ключових моментів: які кольори відіграють роль у вашій айдентиці, які класи товарів і послуг необхідні і в яких країнах ви хочете отримати захист.

Сьогодні у цій статті розглянемо, як підходять до реєстрації логотипів у США та ЄС, у чому різниця між реєстрацією чорно-білих і кольорових логотипів, а також як обрати правильні класи товарів і послуг, щоб ваш бізнес був максимально захищеним.

Що потрібно знати про чорно-білі та кольорові логотипи?

ЄС

Колір, у якому реєструється логотип, має значення для обсягу правового захисту. Зокрема, у Європейському Союзі діє підхід, закріплений у Convergence Program Common Practice 4 (CP4), який визначає, у яких випадках зміна кольору може впливати на обсяг захисту ТМ.

У більшості країн Європейського Союзу (за винятком Франції та Італії, які не адаптували такий загальний підхід), використовується принцип “What you see is what you get”, який означає, що реєструється ТМ у тому вигляді, в якому вона використовується на практиці (тобто якщо логотип червоно-синій, то бажано реєструвати саме у такому поєднанні). 

Чорно-білі\сірі ТМ можуть “покривати” кольорові варіації цих же логотипів, проте це можливо лише за умови, що різниця між чорно-білим і кольоровим варіантом є несуттєвою. Наприклад, темно-синій може вважатися подібним до чорного, а світло-жовтий – до білого. Важливо, щоб кольори не впливали на загальне сприйняття логотипу середньостатистичним споживачем.

При запереченні реєстрації ТМ, базуючись на чорно-білому логотипі, потрібно довести, що обидва логотипи ідентичні або мають мінімальні відмінності. Наприклад, логотип у чорному кольорі й у темно-сірому можуть бути визнані схожими, але яскраво-червоний чи кольоровий варіант, ймовірно, буде розцінено як відмінний.

Для того, щоб чорно-біла версія логотипу поширював свій захист на кольорові варіації, важливо зберігати основні елементи (шрифт, символи), контраст відтінків і загальну впізнаваність. Наприклад, логотип “ITpafatise”, зареєстрований у чорному кольорі, може використовуватись у темно-зеленому, якщо колір не є ключовим для ідентифікації бренду.

Винятки для Франції та Італії. В окремих країнах ЄС, таких як Франція та Італія, підходи до реєстрації ТМ є більш гнучкими, на відміну від решти країн Союзу. У цих юрисдикціях реєстрація чорно-білої версії покриває використання кольорових логотипів.

Як CP4 та принцип “What you see is what you get” впливає на реєстрацію ТМ?

  1. Пріоритетні заявки
    Якщо логотип у чорно-білих або сірих тонах використовується для заявки на пріоритет щодо кольорової версії, такі 2 ТМ не вважаються ідентичними. Виняток становлять лише ті випадки, коли різниця в кольорах настільки незначна, що її не помічає середньостатистичний споживач.
    Наприклад, логотип у сірих відтінках або невеликим акцентом у кольорі може розглядатися як ідентичний, якщо це не змінює загального враження у потенційного споживача.
  2. Відносні підстави для відмови
    Чорно-білий\у сірих тонах логотип, зареєстрований раніше, не вважається ідентичним кольоровому варіанту, поданому пізніше, якщо відмінності у кольорах є суттєвими.
    Наприклад, якщо конкурент реєструє схожий логотип у кольорі, зміни у відтінках чи розташуванні кольорових елементів можуть вважатися підставою для відмови, але знаки все одно розглядатимуться як різні.
  3. Доведення факту реального використання
    У випадках спорів (наприклад, щодо недійсності ТМ), використання кольорової версії логотипу може бути доказом використання чорно-білої марки. Щоб підтвердити, що ваша торговельна марка використовується в комерції, іноді достатньо показати її у зміненому кольорі. Водночас мають виконуватися наступні умови:
  • Головні елементи логотипу (текст чи зображення) залишилися без змін;
  • Кольори чи відтінки не змінюють суть та характер логотипу;
  • Сам колір по собі не є головною та визначною особливістю логотипу.

Наприклад, зареєстрована ТМ “ITSorats” у чорному кольорі, але у рекламі використовуєте її у синьому. У такому випадку вважатиметься, що ТМ використовується, якщо синій колір не є ключовим елементом, що визначає впізнаваність логотипу.

США

У США ситуація з реєстрацією ТМ в чорно-білій версії є більш гнучкою. Якщо подається заявка на чорно-білий логотип, ця реєстрація автоматично поширюється на всі кольорові версії такого логотипу, якщо його дизайн не змінюється. Це дає певну свободу, оскільки не потрібно реєструвати кожну варіацію кольорів окремо.

Однак, якщо кольори відіграють важливу роль у вашій айдентиці і Ви бажаєте зареєструвати логотип у кольорі (як, наприклад, червоний у Coca-Cola чи жовто-червона комбінація у McDonald’s), необхідно подати заявку на кольорову версію логотипу, щоб отримати захист для цих конкретних кольорів.

NB: з 18 січня 2025 року Патентне відомство США USPTO підвищує офіційні збори за реєстрацію ТМ. Так, наприклад, вартість подання заявки зросте до 350 USD за клас, а подання Statement of Use — до 150 USD.

Не зволікайте! Рекомендуємо почати процес підготовки до реєстрації ТМ у США вже зараз!

Класи для реєстрації

Реєстрація ТМ — це не лише вибір дизайну, але й правильне визначення класів товарів та послуг. У США та ЄС існують різні підходи до оцінки того, чи має клас відповідати фактичній діяльності компанії, і ці відмінності можуть впливати на стратегію реєстрації.

США

В основі реєстрації ТМ у США лежить принцип використання (use in commerce). Це означає, що компанія має підтвердити фактичне використання марки у зв’язку з товарами чи послугами, зазначеними в заявці. Якщо ТМ подається на реєстрацію з наміром використання (intent to use), підтвердження використання обов’язкове на етапі фінальної реєстрації.


Що це означає для бізнесу?

  • Обирати класи слід з урахуванням фактичної або запланованої діяльності. Реєстрація ТМ для “про запас” у класах, які не відповідають вашій діяльності, може призвести до відмови в реєстрації.

ЄС

У Європейському Союзі система реєстрації ТМ базується на принципі намірів використання. Це означає, що на момент подання заявки фактичне використання не є обов’язковим.
Що це означає для бізнесу?

  • У ЄС можна ширше підходити до вибору класів, враховуючи можливе розширення діяльності у майбутньому.
  • Наприклад, стартап, який займається мобільними додатками, може подати заявку не лише в класі 9 (завантажуване програмне забезпечення), але й у класі 41 (освітні послуги), якщо планує запустити тренінги чи вебінари.

Більше про підбір класів для ІТ сфери читайте у нашій статті Класи торговельних марок для ІТ бізнесу. Як обрати?

Підбиваємо підсумки

Реєстрація ТМ — це основа захисту бізнесу. Важливо правильно обрати формат реєстрації, юрисдикцію та класи, щоб гарантувати ефективне просування бренду та захист.

Вибір “BW vs колір”:

  • Підходи у ЄС та США щодо кольоррових та BW логотипів різна:  ЄС користується правилом “реєструється ТМ у тому вигляді, в якому вона використовується на практиці”, у той час коли США має більш гнучкий підхід і зареєстрована чорно-біла ТМ покриває усі кольори використання.

Класи реєстрації:

  • Для США враховуйте, що реєстрація базується на фактичному використанні. Подання заявки «про запас» без підтвердження комерційного використання може стати причиною відмови у її реєстрації.
  • У ЄС можна охопити ширший спектр класів завдяки принципу «намірів використання».

Виникли питання щодо країн для реєстрації ТМ чи підбору класів? 

 Команда LEGAL IT GROUP готова допомогти.

Звертайтесь до нас — ми із задоволенням допоможемо захистити ваш бізнес.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)