Дія сіті. Алгоритм реєстрації та вимоги до компанії.

Що таке Дія Сіті?

 

Сьогодні вже нікого не здивуєш фактом, що серед «ТОП-100 компаній» першу десятку займають переважно технологічні та ІТ компанії, а у загальній кількості учасників рейтингу більше третини залучені в цьому напрямку. Йдеться про компанії, які отримують прибуток з програмних продуктів, онлайн сервісів, технічних розробок, онлайн маркетингу, через власну інтернет-платформу або іншими шляхами, пов’язаними з ІТ.

Наприклад, «Яблучна компанія» має ексклюзивні права на розробку та поширення своєї операційної системи, але безпосередньо сам прибуток приносять продукти, що залежать від тієї самої системи (мобільні пристрої, стрімінгові сервіси, додатки, комп’ютерні системи та інше).  Щодо інших гігантів індустрії, то вони заробляють за рахунок реклами у пошукових системах чи соціальних мережах, власних торговельних інтернет-майданчиках, ексклюзивних медіа сервісах, електроніки та програмного забезпечення.

Успіх таких компаній та можливості віртуального середовища надихають підприємців по всьому світу створювати власні стартапи та робити свій вклад у розвиток інформаційних технологій. Інвестори, зі свого боку, готові вкладати значні ресурси у перспективні проекти та революційні ідеї.

Окрім фінансового аспекту галузь інформаційних технологій приваблива  гнучкістю та відсутністю багатьох обмежень, що характерні іншим галузям. Де ще можна обирати найбільш вигідні умови для компанії попри кордони, відстань та часові пояси? Вже немає нічого дивного, що естонська компанія з українськими спеціалістами виконує замовлення на розробку ПЗ для американської корпорації.

В Україні сконцентрована велика кількість кваліфікованих спеціалістів та амбітних підприємців, що бажають створити власний стартап чи підняти наявний на наступний рівень. Але, на жаль, значно завадить розвитку застаріла система оподаткування, погано адаптовані норми права та відсутність механізмів заохочення та підтримки бізнесу на початкових етапах. Той факт, що подібне вже існує в інших країнах і схиляє підприємців реєструвати компанії за кордоном, а спеціалістів шукати замовлення поза межами України. З метою виправити ситуацію та прискорити розвиток ІТ галузі й запроваджується комплекс заходів під назвою Дія Сіті.  Чому Дія Сіті це важливо?

 

Мета Дія Сіті створити такі вигідні умови на території України, щоб надати наявним та новим компаніям простір, можливість та додаткові гарантії для розвитку ІТ бізнесу. Міцна законодавча база, сприятливе оподаткування та можливість відкрито отримувати дохід значно підвищить привабливість України в очах внутрішніх та закордонних інвесторів.

Після досягнення першочергових цілей Дія Сіті, державі буде вигідно й надалі привносити зміни до законодавства, відповідно до актуальних світових тенденцій. Подібне обумовлено динамікою та підвищеною чутливістю ІТ галузі до обмежень та механізмів регулювання з боку держави. Наприклад, Дія Сіті запроваджує новий для українського законодавства механізм взаємодії компаній з дистанційними працівниками та аутсорс-спеціалістами. Хоча з практичної точки зору подібні контракти не є новими, проте їх законодавче закріплення створює додаткові правові гарантії для обох сторін. 

 

Яка у цьому вигода для моєї компанії?

 

Якщо Ваша компанія є стартапом, аутсорсинговою компанією, R&D або компанією, що випускає продукти чи надає послуги у сфері ІТ, то для Вас передбачено:

 

 • Спеціальний податковий режим, який націлений зменшити фінансове навантаження на ІТ-бізнес та надати податкові знижки для інвесторів.

 

 • Розширений перелік варіантів оформлення трудових відносин. Держава надає можливість обрати найбільш вигідний варіант як для робітника, так і для компанії. Окрім вже зазначеного GIG-контракту залишився класичний трудовий договір за КЗпП та договірні відносини з ФОП. • Гарантії захисту вашої IP (intellectual property). Головна цінність будь-якої ІТ компанії – це її інтелектуальна власність. Тому гарантії з захисту ІР мають ключове значення.  • Визначеність у питаннях IP на службовий твір. Службовий твір – це твір, що створюється в результаті трудових відносин, чи надання послуги. Детальне та чітке врегулювання правової природи службового твору – гарантія продуктивної взаємодії та попередження спорів з працівниками чи аутсорс-спеціалістами. • Запровадження механізмів венчурних інвестицій. Венчурні інвестиції охоплюють широке коло інструментів і зазвичай асоціюються з інноваційними компаніями та стартапами. Досить часто перетворення революційної ідеї чи маленького стартапу в успішну компанію можливе завдяки подібним інвестиціям.  • Захист від неправомірного втручання силових структур. Окрім типових ризиків, додатковою перешкодою для підприємців є досить висока ймовірність неправомірного втручання представників силових структур. Зміни, що входять до Дія Сіті, охоплюють не тільки кримінальне переслідування подібних випадків, але і більш жорсткі санкції. То як отримати статус резидента Дія Сіті?

 

Для отримання статусу резидента Дія Сіті необхідно відповідати 4 критеріям:

 1. Здійснювати діяльність у галузі інформаційних технологій.
 2. Відповідати вимогам до резидентів Дія Сіті.
 3. Компанія має не відповідати обставинам, що унеможливлюють набуття статусу резидента. 
 4. Подати заяву в електронному вигляді на відповідному ресурсі.

 

Яка діяльність належить галузі інформаційних технологій?

 

Законодавець зазначає, що до ІТ відносяться такі види діяльності:

 • комп’ютерне програмування
 • консультування з питань інформатизації
 • керування комп’ютерним устаткуванням
 • видання комп’ютерних ігор 
 • видання програмного забезпечення
 • надання програмних продуктів (ігор), у режимі «онлайн»
 • надання веб-послуг із доставки програмних додатків.
 • освітня діяльність у галузі інформаційних технологій
 • оброблення даних (наприклад: автоматизоване оброблення даних клієнта, керування веб-сайтами)
 • дослідження та експериментальні розробки у сфері інформаційних та інформаційно-комунікаційних технологій
 • проведення маркетингових кампаній та надання рекламних послуг з використанням програмного забезпечення, розробленого за участю резидента Дія Сіті, у мережі Інтернет та/або на пристроях користувачів
 • діяльність пов’язана з обігом віртуальних активів
 • забезпечення кібербезпеки (Наприклад: розроблення спеціалізованих програмних та апаратно-програмних продуктів чи виявлення кібератак та ліквідація наслідків)
 • діяльність з системами робототехніки 
 • додатково визначені Кабінетом Міністрів України.

А що зазначено у вимогах до резидентів Дія Сіті?

Окрім діяльності, ключовим є реєстрація компанії на території Україні. Відповідність іншим вимогам перевіряється впродовж визначеного терміну після отримання статусу резидента. Через це керівництво компанії повинно правильно оцінювати свою компанію та темпи її розвитку. За відповідних обставин можливо отримати тимчасовий статус резидента, що надає усі переваги резидента та строк на усунення невідповідності. Такими вимогами є:

 • Середня місячна винагорода працівників та гіг-спеціалістів має бути не менше за  еквівалент 1200 у євро.
 • Сумарна кількість робітників та гіг-спеціалістів має дорівнювати або бути вищою зо 20 осіб.
 • 90% доходу компанії має надходити з передбачених Дія Сіті видів діяльності.  

Якщо компанія не буде відповідати зазначеним вимогам, то вона може бути позбавлена статусу резидента. 

За яких обставин моя компанія ніяк не зможе стати резидентом?

 

Здебільшого обставини, що унеможливлюють набуття статусу резидента стосуються прибутковості, формування статутного капіталу, правопорушень, місця реєстрації або діяльності компанії.

 

 • Компанія зареєстрована на території іноземної держави
 • 25 відсотків статутного капіталу належить державі чи територіальній громаді.
 • Компанія має статус неприбуткового підприємства.
 • В ході своєї діяльності компанія порушила законодавства щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників та/або подання інформації про структуру власності юридичної особи. Законодавець надає вичерпний перелік таких обставин:
 • Частка статутного капіталу належить державі визнаній ВРУ агресором. А також юридичним особам, які зареєстровані у такій державі та фізичним особі, що постійно проживає у такій державі.
 • 25 відсотків належать юридичним особам з країн, які включені до переліку країн, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.
 • До компанії застосовано санкції відповідно до законодавства України або такі, що визнані Україною. В тому числі і якщо у компанії присутній зв’язок з особою, на яку застосовано подібні санкції. 
 • Компанія офіційно визнана банкрутом або у процесі припинення.
 • Компанія має податковий борг понад 10 мінімальних заробітних плат.
 • Якщо компанія займається обігом віртуальних активів без внесення відомостей до відповідного реєстру.
 • Коли серед іншого компанія займається діяльністю з організації чи проведення азартних ігор.

 

Що мається на увазі, коли йдеться про тимчасовий статус резидента Дія Сіті?

 

Особливість вимог до резидентів полягає у тому, що певна їх частка перевіряється вже після набуття статусу резидента. Однак якщо керівництво усвідомлює, що компанія  не буде їм відповідати у зазначені строки, то за згодою з уповноваженим органом компанія може отримати період для усунення недоліків (тимчасовий статус резидента).

Тимчасовий резидент отримує усі переваги постійного та строк для приведення компанії у відповідність. Якщо на момент закінчення встановленого періоду компанія буде повністю відповідати вимогам, то вона отримає статус постійного резидента автоматично.  

Для можливості отримати тимчасовий статус резидента Дія Сіті необхідно відповідати певним критеріям та отримати згоду від уповноваженого органу.

Критеріями є:

 • Здійснення діяльності встановленої Дія Сіті.
 • 90% прибутку надходить від зазначеної діяльності.
 • Компанію зареєстровано за 2 роки до моменту реєстрації.
 • Відсутні обставини що унеможливлюють набуття статусу резидента.
 • Дохід у межах визначених для 3 групи за спрощеною системою оподаткування.

 

Таким чином держава значно розширює коло компаній, що можуть стати резидентом. В першу чергу – це сприяння стартапам. Строк на приведення компанії у відповідність, в залежності від моменту подання заяви, може сягати майже 2 років. Вже сформованій ІТ компанії  цього періоду має бути достатньо для виходу на необхідні показники. 

 

То які мої дії, якщо я готовий подати заяву на статус резидента Дія Сіті?

 

На відповідному державному ресурсі є наявний бланк заяви на отримання статусу резидента. Вам необхідно його заповнити та надати інформацію про компанію, її посадових осіб, види діяльності, інформацію про дохід, запевнити про відповідність вимогам та відсутність негативних обставин, а у випадку неповної відповідності надати інформацію про попереднє звернення для отримання тимчасового статусу.  

До самої заяви необхідно додати завірену довіреність на право особи, що подає заяву, діяти від імені компанії. Особливий режим оподаткування як резидента Дія Сіті можливий виключно за рішення самої компанії та потребує відповідну додаткову заяву. Після формування пакету документів їх необхідно завірити цифровим підписом.

Документи направляються до Міністерства цифрової трансформації України. З цією метою будуть створені відповідні онлайн ресурси та електронні поштові скриньки, що будуть зазначені на офіційних порталах Дія Сіті та Міністерства цифрової трансформації України.

І як мені зрозуміти, що все вдалось і компанія набула статус резидента?

Після того, як усі необхідні документи будуть у Міністерства цифрової трансформації України протягом 10 днів відбувається перевірка зазначених у заяві відомостей. За результатом перевірки приймається рішення про надання статусу резидента. Якщо відповіді не надійшло протягом 10 днів, то статус надається автоматично.

 

Висновки

Дія Сіті беззаперечно крок уперед для українського ІТ сектору. Однак це тільки початок на шляху створення сприятливих та привабливих умов для ведення бізнесу. На даному етапі інвесторів приваблює відносно низька вартість послуг одночасно з високою кваліфікацією українських спеціалістів та стартапів. Однак високі ризики виражені у нестабільності з боку держави, відсутності законодавчого закріплення позитивної світової практики у галузі ІТ бізнесу. Несприятливим є сама можливість неправомірного втручання силових структур у бізнес. Подібні ризики нівелюють для інвесторів всі позитивні аспекти. Боротьба та виправлення цих перешкод важкий та тривалий процес, однак необхідний в умовах конкуренції, що загострюється між країнами за увагу ІТ бізнесу.

В умовах глобалізації, інтернету та вільного руху фінансів ІТ бізнес позитивно  впливає на економіку країн. Однак специфіка цього бізнесу дозволяє «мігрувати» між країнами у пошуку більш сприятливих умов. Подібні зміни мають юридичний характер, однак ніяк не вплинуть на продукт, працівників,  Інтернет-ресурс та сервіси. Дія Сіті  підвищує привабливість країни для закордонних інвестицій та має на меті створити умови не тільки для українського бізнесу, але і для «міграції» закордонних компаній. 

  Твоє запитання ІТ юристам


  Отримуй сповіщення про нові статті :)