Реєстрація IT-компанії в Польщі. Податки та Лайфхаки.
Польща є шостою за величиною економікою в ЄС, а також першою з посткомуністичних країн, яка спромоглася підняти свою економіку до рівня країн розвинутої економіки (наприклад, США, Сполучене Королівство, Канада, Норвегія, Німеччина і т.д.).
Для українських IT-стартапів та молодих компаній реєстрація компанії в Польщі є одним з найлегших способів виходу на ринок ЄС. Окрім того, відкриття фірми в Польщі вимагає набагато дешевшим та простішим, ніж в найбільш популярних юрисдикціях: Німеччина, Сполучене Королівство, США і т.д. Отже, тримайте короткий гайд як взяти і зареєструвати омріяну ТОВ у Польщі.
Основні Вимоги до Реєстрації IT-компанії.
Одразу варто окреслити, що мова йтиме про відкриття ТОВ. Ми рекомендуємо вибрати саме цей організаційно-правовий тип компанії, тому що він є загально розповсюдженим та, к значній мірі, уніфікований у всіх країнах, а відповідно – зрозумілим для ваших можливих бізнес-партнерів, на відміну від інших типів польських компаній (spolka jawna, spolka cywilna і т.д.). Проте, за потреби або бажання, можна відкрити компанію будь-якого виду.
Основними вимогами до реєстрації ТОВ в Польщі є:
Загалом, вимоги польського законодавства щодо реєстрації ТОВ є у значній мірі подібними до вимог українського законодавства, що спрощує процес реєстрації та діяльності компанії.
Процес Реєстрації IT-компанії.
Однією з ключових переваг реєстрації компанії в Польщі є те, що це можна зробити онлайн не виходячи з дому. Заявка на реєстрацію розглядається протягом 2-3 днів. Усі компанії реєструються у Реєстрі Національного суду Польщі (https://ekrs.ms.gov.pl). Єдиною умовою електронної реєстрацій компанії є наявність польського ЕЦП або аккаунту в одному з сервісів надання публічних послуг (більшість з них – банки).
В запропонованій заяві для реєстрації компанії вам необхідно буде вказати наступну інформацію:
- назву компанії, місце знаходження та адресу компанії;
- цілі діяльності компанії;
- суму статутного капіталу;
- інформацію про те, чи може акціонер мати більше, ніж одну акцію;
- прізвища, імена та адреси членів правління та вид органу управління (рада директорів або директор);
- прізвища та імена членів наглядової ради чи ревізійної комісії, якщо закон або Статут вимагає їх створення;
- строк, на який створюється компанія (можна вказати, що строк необмежений);
До заяви необхідно буде заповнити додатки, які автоматично генеруються системою:
- Форми щодо філій, підрозділів компанії, інформації про партнерів компанії, її органи, сферу діяльності тощо;
- Статут (більш детально – у наступному розділі);
- заява ради про вливання капіталу та підтвердження оплати;
- документ про призначення членів органів компанії (директор, наглядова рада і т.д.), їх ПІБ та адреси;
- прізвище, назва компанії та адреса зареєстрованого офісу, а також адреса єдиного акціонера (якщо він один).
ВАЖЛИВО: форма реєстрації доступна тільки польською мовою, тому ми наполегливо рекомендуємо заповнювати реєстраційну заявку тільки за допомоги фахового перекладача.
Під час реєстрації необхідно вибрати коди діяльності компанії (польський аналог КВЕДів). Для IT-компанії слід вибирати види діяльності, вказані у розділі польських КВЕДів INFORMACJA I KOMUNIKACJA (Dział 58-63).
За бажання (або необхідності), реєстрацію можна здійснити звичайним способом, «на папері» особисто або через представника в Польщі. Розгляд заявки на реєстрацію, яка подана таким чином, займає довше часу (приблизно 2-3 тижні). Також, важливо, що друкований варіант статуту як додатку до заяви повинен бути нотаріально посвідченим.
Вимоги до Статуту Компанії.
Статут ТОВ у Польщі, як мінімум, повинен містити наступну інформацію:
- назва компанії та адреса зареєстрованого офісу;
- предмет діяльності компанії;
- строк діяльності, на який створюється Компанія (можна вказати, що компанія створена на невизначений строк);
- сума статутного капіталу;
- інформацію про те, чи може акціонер мати більше, ніж одну акцію;
- кількість та номінальна вартість акцій, підписаних кожним акціонером.
Додаткові положення статуту можуть стосуватися таких питань, як збільшення капіталу, розпорядження акціями, спосіб представництва тощо.
Одразу варто окреслити, що при реєстрації компанії онлайн Статут генерується сайтом автоматично у формі модельного статуту ТОВ. З однієї сторони, такий статут відображає мінімальні необхідні положення для функціонування компанії. З іншої сторони, якщо ви хочете детально прописати права, обов’язки та відповідальність акціонерів, або ваша IT-компанія має значну специфіку або філософію діяльності, то при реєстрації онлайн вказати це в статуті не вийде.
Ефективним засобом врегулювання прав, обов’язків та відповідальності акціонерів є укладення shareholders’ agreement. Проте, за потреби деталізації предмету діяльності компанії необхідно складати персоналізований статут, який може бути зареєстрований лише вручну. Такий процес є дещо довшим, проте 2 тижні очікування можуть допомогти уникнути можливих проблем у майбутньому.
Вартість Реєстрації Компанії.
Якщо ви реєструєте компанію онлайн, то витрати становитимуть:
- 350 злотих – судовий збір за вступ;
- 100 злотих – плата за повідомлення про вступ до Суду та Економічного монітора.
Якщо ви реєструєте компанію вручну, «на папері» то витрати становитимуть:
- 600 злотих – судовий збір за вступ;
- 100 злотих – плата за повідомлення про вступ до Суду та Економічного монітора;
- послуги щодо нотаріального посвідчення статуту, дорожні витрати / витрати на представника тощо.
Які Податки Платить IT-компанія в Польщі?
Наріжним каменем реєстрації компанії в будь-якій юрисдикції є питання оподаткування.
В Польщі ставка податку на прибуток компаній (income tax) є доволі гнучкою:
- 19% – стандартна ставка;
- 9% – знижена ставка для платників податків, які:
- мають виручку від продажів (включаючи ПДВ) не вище 1 200 000 євро в еквіваленті до злотих за попередній податковий рік;(з 01.01.2020 – 2 000 000 євро) або
- компанії протягом першого року своєї діяльності.
Супутні податки, які можуть стосуватися компанії, становлять:
- податок на дивіденди – 19%;
- податок із заробітної плати працівника – 17% (ставка підвищується до 32%, якщо заробітна плата є більшою за 20 тис. євро на рік та застосовується тільки до прибутку, який вищий ніж 20 тис. євро);
- ПДВ – 23% (тільки за умови, що річний оборот компанії є більшим ніж 200 тис. злотих); до того ж, на конкретні товари існує знижена ставка (8%, 5% та 0%).
ВАЖЛИВО: з 1 серпня 2018 року поляки віком до 26 років, які заробляють менше ніж, приблизно, 20 тис. євро на рік, звільняються від податку на заробітну плату в 17%. Таке податкове виключення дозволяє IT-компанії економити на податкових витратах за умови рекрутингу молодих спеціалістів.
Висновок.
Високий рівень вимогливості польського законодавства до реєстрації ТОВ (розмір статутного капіталу, детальна інформація про акціонерів) і, водночас, гнучкість реєстраційного процесу (можливість онлайн-реєстрації, значні податкові пільги для малого та стартуючого бізнесу) мають щонайменше дві беззаперечні переваги.
По-перше, створюють для вашої компаніях образ надійного контрагента з ЄС.
По-друге, дають можливість підприємцям економити значні грошові ресурси про грамотному плануванні діяльності компанії.
Саме тому, на наше щире і суб’єктивне переконання, Польща є однією з найоптимальніших іноземних юрисдикцій для реєстрації IT-компаній на сьогодні.