Договір на UI/UX дизайн за fixed price: як виконавцю запобігти ризиків?

UI/UX дизайнером є той, хто проектує для користувача різні інтерфейси. Мова йде про налаштування зовнішнього вигляду товару (ергономічність, зовнішня реклама тощо). 

Це може бути спеціаліст, який здійснює оформлення сайту. Від нього залежить, наскільки зручним для користувача буде інтерфейс. Це одна з основних вимог до будь-якого цифрового продукту.

Для того, аби в дизайнера не виникало проблем в процесі розробки інтерфейсу для іноземного замовника, важливо оформити з ним договір, що враховує всі нюанси співпраці. 

Це потрібно, щоб, наприклад, не було ситуації, коли неочікувано для вас змінився менеджер компанії-замовника і він просить переробити на його смак інтерфейс. Або ж в один момент вирішили скасувати проект попри те, що інтерфейс вже створений на 80%. 

У цій статті розказуємо про те, як запобігти таким ситуаціям. 

Підготовлений шаблон договору

Якщо іноземна компанія-замовника пропонує свій шаблон договору на надання вами UI/UX дизайнерских послуг для них – слід наполягати на тому, аби використати шаблон, розроблений вами. Він мінімізуватиме можливі для вас ризики. 

Нижче ми подаємо деякі положення договору, що допоможуть Вам, як дизайнеру бути впевненими в собі.

Обов’язково треба вказати в договорі обсяги робіт та кількість UI/UX дизайнів, що ви робите. Компанія-замовник може вважати, що ви будете робити стільки варіантів дизайнів, поки один з них не буде їм остаточно подобатись. Передбачте в договорі конкретну кількість. 

The Contractor creates one version of the Design. Subsequent Designs can be developed only within the framework of individual annexes to this Agreement.

Поділіть роботу дизайнера на частини і отримуйте оплату щодо кожної з частин. Це допоможе Вам з’ясувати, чи підходите ви одне одному як замовник і виконавець. Вкажіть в договорі, що оплата рахунку Замовником за частину роботи є її прийняттям.

Деталізоване ТЗ як запорука успіху

Професія UI/UX дизайнера – творча. А це означає, що на розроблений ним продукт можуть бути вкрай різні бачення, що цілком реально через різницю в смаках замовника та виконавця. 

Саме тому слід погоджувати всі деталі в ТЗ щодо виконання конкретних робіт. 

For each stage of work, the Customer provides a technical task or a brief, which is agreed upon by the Parties.

Якщо замовнику не подобається дизайн, зроблений у чіткій відповідності до ТЗ, і Замовник хоче додати додаткові блоки у ТЗ – дизайнер робитиме це за доплату.

In the event of an increase in the scope of work, a change in the task by the Customer, the Parties undertake to agree on a new cost of work by email, or, as agreed, continue work, taking into account that additional work will be charged by the Contractor based on the standard rate of the Contractor in the amount of ___ USD per 1 hour of work under Agreement.

Доробки – за окремий прайс? 

Не менш важливим буде зазначення і кількості доробок, які дизайнер будет готовий безкоштовно реалізувати. Важливо наголосити, що такі зауваження замовника мають бути мотивованими, і визначити критерій мотивованності. Слід вносити правки саме за зауваженнями, що релевантні для конкретного ТЗ, брифу, прототипу. Ви як дизайнер маєте бути захищеними від ситуації, коли компанія-замовник забажає правку у вигляді фактичної переробки проекту, що є неприйнятним. 

The Customer undertakes to accept the work performed within 5 (five) calendar days after notification to the Customer’s email address about the performance of the work or provide a reasoned refusal to accept the work with a list of specific technical and visual defects (website design elements) nature that shall be solved. After  5 (five) calendar days, in the absence of a reasoned refusal from the Customer, the work is considered accepted and is payable in full.

Так, ви можете дати можливість замовнику повідомити про зауваження щодо розробленого інтерфейсу протягом 3 днів з моменту отримання ним результатів роботи. Якщо за цей термін замовник не надає правки – робота вважається прийнятою та має бути оплачена.

Вкажіть, що “reasoned refusal of the Customer and comments” включає перелік невідповідностей результатів робіт умовам Договору, обумовленого ТЗ / брифу / Прототипу до нього. 

Comments are considered motivated if they collectively correspond to the circumstances: do not contradict the terms of Agreement, reference, prototype, visual brief; contain specific, consistent, technically feasible and unambiguous formulation. 

Визначення зауважень щодо розробленого інтерфейсу як таких, що мають бути motivated за цими критеріями, не даватиме можливість замовнику зловживати часом дизайнера, який виконав роботу чітко до поставленого ТЗ.

Враховуйте, що найкращим варіантом є обговорення розробленого дизайнером інтерфейсу з однією контактною персоною зі сторони компанії-замовника, аби з Вами не намагались зв’язатись десятки осіб, в кожної з яких є своє бачення. 

The Customer shall appoint a contact person to resolve all issues in connection with the performance of work under the Agreement. The Customer confirms that the contact person has full authority to carry out any actions necessary to fulfill the obligations under this Agreement. The Customer shall not change the contact person with whom the Contractor works. The Customer has the right to change the contact person only by agreeing on a new contact person with Customer. 

Зважайте на те, щоб ваша переписка із замовником мала юридичну силу та могла бути легко використана в суді. Інколи не є бажаним варіант спілкування із замовником через корпоративний акаунт, що може для вас створити замовник в рамках співпраці. Це пов’язано з тим, що в разі спірної ситуації між вами замовник легко видалить ваш аккаунт, забравши у вас доступ до переписки з ним, де ви надсилали рахунки на оплату послуг, відправляли результати робіт тощо. 

Передавайте замовнику вихідні дані тільки після того, як замовник підписав акт приймання-передачі і послуги дизайнера були оплачені. В роботі UI/UX дизайнера реально реалізувати варіант, коли замовник може оцінити роботу без отримання доступу до вихідних даних. Якщо ви працюєте у Figma, то можете передбачити надсилання результатів роботи в jpg/png. Цього достатньо, щоб оцінити інтерфейс. 

Signing of the act of acceptance of service (provision of services) indicates the absence of claims and comments from the Customer regarding the results of works (services). The Parties agreed that the layout (transferring the design to HTML code), as well as installation on the control system (stretching) is carried out by the Customer on his own.

Цілком можливо, що ви як UI/UX дизайнер хочете завантажити на сайт вашого сервісу у портфоліо зроблений інтерфейс, аби показати майбутнім клієнтам приклад того, що ви робите. Обов’язково треба обумовити це і з замовником і передбачити в договорі можливість такої публікації. Але замовник може бути проти, аби його сайт фігурував де-небудь. Що ж, за погодженням із замовником ви можете видалити цей пункт і збільшити вартість послуг на 5%.  

Авторські права на UI/UX дизайн

Не забувайте, що UI/UX дизайнер створює ОІВ – об’єкти права інтелектуальної власності, майнові права на які ви передаєте замовнику за договором. Окремо вкажіть типове положення, що винагорода за відчуження виняткового права на ОІВ включена у вартість робіт.

The property rights to intellectual property are considered transferred to the Customer after the Customer pays the cost of work in full. After obtaining property rights to intellectual property items, the Customer independently takes measures to further protect them.

Пам’ятайте, що українське законодавство забороняє відчужувати ваші особисті немайнові права на ОІВ. Тобто, ваше право визнаватися автором.

Також ви можете обмежити свою відповідальність через невчасну здачу роботи, оскільки  інколи замовники не гребують витрачати багато часу на заповнення брифів, ТЗ і т.п. В такі моменти час працює не на користь UI/UX дизайнера, оскільки це може скорочувати загальний строк для виконання робіт за договором. Вкажіть наступне речення в договорі:

Within the terms specified in clause ___ does not include the time spent by the Customer to fill out the brief, provide any materials requested by the Contractor, perform edits, adjustments, and other wishes of the Customer by the Contractor.

Зважайте на ці рекомендації. Вони допоможуть будь-якому UI/UX дизайнеру стабільно працювати та зменшити ризики неприємностей від замовників. 

2023-03-14

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)