Договір на створення сайту: 5 ключових моментів

Робота над будь-яким проєктом, чи створення софту, гри або сайту, ніколи не відбувається за єдиним алгоритмом. Реальні домовленості потрібно фіксувати в договорі, а не використовувати його лише як формальний документ для оплати.

На перший погляд, ретельно виписані умови цікавлять лише юристів, проте такий roadmap буде корисним як для проджект менеджера та розробника, так і для замовника.

Хоча договір на розробку сайту за змістом схожий на більшість договорів в IT, він не може бути універсальним під усі замовлення. Все залежить від того, з чим приходить клієнт (є чітке бачення чи більшу частину проєкту буде витрачено на бриф та погодження дизайну), за якою моделлю відбуватиметься розробка сайту, тощо.

З власного досвіду супроводження таких угод, вирішення спорів можемо сказати що за строками та оплатою сторони забувають узгодити ключові моменти, які ми опишемо далі.

 

Обрати модель розробки

Перед замовленням створення сайту потрібно визначитися з формою співпраці з підрядником. 

Раніше ми вже розповідали про типи контрактів waterfall, agile та out staff.

Популярні типи договорів на створення сайту, які обирають клієнти для співпраці з розробниками:

  •   Waterfall контракт (детально тут) закріплює чітке технічне завдання за фіксованою ціною, зміни яких під час реалізації проєкту потребують тривалого погодження.
  •   Agile договір який передбачає активну участь клієнта над кожною частиною проєкту та гнучкість до змін.
  •   Outstaffing чи dedicated team найменше використовується під час розробки сайтів, оскільки клієнт «самостійно» розробляє сайт, силами залучених сторонніх спеціалістів. Тобто клієнт має розумітися на усіх нюансах, які за попередніми типами договорів «закривалися» підрядниками.

В залежності від обраної моделі та бюджету на проєкт зі створення сайту, сторони можуть погодити фіксовану вартість (fixed pricing), оплату частинами за певні етапи/періоди (milestone-based pricing) або ж погодинну оплату (Time and Material).

Узгодити технологію розробки сайту

Замовник має розуміти за якою технологією відбуватиметься розробка сайту. Окрім ціни, це впливає на «чистоту» прав інтелектуальної власності.

Сайт можуть розробляти з унікальним html, css та JS скриптами. В такому бажано заздалегідь угодити чи права повністю передаватимуться замовнику, чи зможе підрядник використати напрацювання в інших проєктах.

Також розробники можуть використовувати готові бібліотеки чи шаблони. Варто розуміти що вони можуть розповсюджуватися на умовах оплатної ліцензії. Наприклад, придбавши такий шаблон на умовах використання його для створення десяти комерційних сайтів, розробники для одинадцятого клієнта порушать умови такої ліцензії, що матиме негативні наслідки для замовника.

Розробка може відбуватися на платформі електронної комерції, орієнтованій на створення інтернет-магазинів. Вона може бути вільним програмним забезпеченням, поширюваним наприклад за ліцензією GNU General Public License. Розробники можуть використовувати платні модулі, поширені правовласником на певних умовах.

І тут виникає питання: вони купуватимуть для вашого проєкту, чи використають повторно раніше придбаний?

 

Чий контент

Сайт без контенту нічого не вартує. В залежності від моделі розробки, певні етапи робіт не почнуть виконуватися доки зі сторони клієнта не буде узгоджено контент. Це питання тісно пов’язано з правом інтелектуальної власності.  

Інформаційне наповнення (тексти, графічні зображення, аудіо- та відеофайли тощо) завжди має правовласника. Відкритим залишається питання на яких умовах контент розповсюджено. Якщо за наповнення сайту відповідальний сам замовник, він може контролювати «чистоту» прав на контент створюючи його самостійно або придбавши на нього права.

Під контентом розробник може розуміти також публічну оферту та політику конфіденційності завантаживши на сайт типовий шаблон. Але не всі публічні оферти однакові. Про це ви можете почитати тут. Ці документи потребують індивідуальної підготовки під особливості кожного сайту.

 

Усунення недоліків

Досить часто відбуваються конфлікти між замовниками та підрядниками через те що в договорі на створення сайту сторони не виписали чіткий алгоритм усунення недоліків. Потрібно заздалегідь узгодити що сторони розуміють під недоліками.

Якщо в договорі детально не закріпити таке положення, може статися така ситуація що замовник вважатиме висоту футера в нижній частині сайту невідповідністю технічному завданню і вимагатиме негайно безоплатно змінити це. А мейл буде надісланий через 2 роки після запуску сайту.

Важливо перед укладенням договору домовитися про строки виявлення недоліків, внесення необхідних виправлень та питання їх оплати.

 

Права доступу

Часто відбуваються ситуації, коли під час розробки сайту саме розробниками на їх аккаунти купуються доменні імена та хостинг і по завершенню проєкту все так і залишають. Або непоодинокі випадки коли розробники створюють аккаунти підв’язуючи їх до пошти, і через певний час клієнт втрачає логін та пароль доступу до CMS, розробник теж не може пригадати до якого з десяти своїх емейлів прив’язано аккаунт.

Ви не можете навіть уявити скільки така ситуація створить незручностей та до яких збитків призведе, якщо контент на сайті чи доменне ім’я стане предметом судового розгляду, а до суду буде викликатися як відповідач лише розробник як власник доменного імені чи отримувач послуг хостингу, який буде ігнорувати повістки.

 

Замість висновку радимо використати описані аспекти під час переговорів з підрядниками. Ці ключові моменти потрібно узгодити «на березі», перед підписанням договору на створення сайту.

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)