Авторське право та NFT в контексті компіляції в одному NFT багатьох зображень, що захищені авторським правом

В останні роки NFT набули значної популярності, зокрема у світі мистецтва, де їх використовують для продажу цифрових творів мистецтва, таких як картини, відео, фото, музика та інше.

Зараз ринок NFT стрімко зростає. У 2021 році продажі NFT досягли максимуму, зокрема, продано за мільйони доларів такі цифрові активи, як відео художника Білла Віоли “The First 5000 Days” та Twitter-пости Джека Дорсі “Just setting up my twttr». У 2022 році обсяг торгів на блокчейн-платформах та торгових майданчиках становив близько 24,7 млрд доларів.

Ця тенденція свідчить про те, що популярність NFT продовжує набирати обертів. Однак, як і у випадку будь-якого нового продукту, існує ризик, пов’язаний з безпекою і правовим регулюванням.

Спочатку трохи про те, що взагалі являє собою NFT

Базуючись на технології блокчейн, NFT є криптографічними одиницями даних з унікальними метаданими. Значення  NFT походить від того, що він «незамінний». Це означає, що токен не можна замінити ідентичним токеном, на відміну від взаємозамінної криптовалюти або випущеної державою валюти, де кожна одиниця є ідентичною за вартістю і, отже, є взаємозамінною одиницею валюти.  

Завдяки своїй унікальності NFT можна продавати, а цифрова книга реєструє всі транзакції. NFT використовують можливості технології блокчейн для створення незамінних цифрових файлів із зображенням, графікою чи відео, вбудованими в токен, які визначають його цінність на ринку.

NFT складаються з програмного коду у формі так званого «смарт-контракту». Саме смарт-контракт містить деталі базових цифрових або фізичних активів, яких стосується NFT, а також правила та права, які приєднані до NFT (наприклад, правило, згідно з яким оригінальний творець NFT отримує відсоток від будь-якої подальшої вартості перепродажу). 

Кому ж належать авторські права на NFT?

NFT можуть бути об’єктом захисту інтелектуальної власності, включаючи авторське право. 

Власником авторських прав часто є той, хто створював NFT, припускаючи, що ця особа також володіє авторськими правами на, так би мовити, базовий актив. Власник авторських прав може вільно передавати авторські права, надавати ліцензію на певне використання або навіть обмежувати використання активу. 

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) заявляє, що Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів поширюється й на NFT. В угоді згадується, що відтворення захищеної роботи в цифровій формі має бути попередньо дозволено власником авторського права. Оскільки NFT, по суті, є цифровими витворами, вони все ще підпадають під дію цих законів про авторське право.

Наприклад, якщо творець NFT хоче використовувати фото іншої особи у своєму цифровому творі мистецтва, йому спочатку потрібно буде запитати дозвіл у власника фото на відтворення цього зображення.

Проблеми з авторським правом виникають тоді, коли хтось карбує цифровий актив, але насправді не володіє основними авторськими правами.

Зокрема, якщо особи створюють NFT з твітів із вбудованими ілюстраціями, на які вони, припустімо, не володіють авторськими правами та ці захищені NFT потім продаються та купуються серед інших NFT на ринку.

Подібна ситуація буде  проблематичною як для власників авторських прав, так і для покупців NFT. Творець NFT використовує активи без дозволу  власників авторських прав, які, між іншим, не отримують жодного прибутку з цього. Це змусить законних власників авторських прав подавати позови до суду. Тим часом покупці NFT можуть придбати нікчемні NFT з додатковим ризиком того, що їхні NFT будуть видалені з ринку через авторські права.

Тому покупцю NFT слід звернути увагу на те:

  • які права інтелектуальної власності є невід’ємною частиною NFT
  • кому належить базовий актив. 

Як правило, якщо NFT продано це не означає, що  авторські права обов’язково переходять із продажем. Якщо немає передачі авторських прав з NFT, авторські права, як правило, залишаються за власником. 

Поширеним підходом є надання продавцем NFT і власником прав інтелектуальної власності ліцензії на використання прав інтелектуальної власності на базовий актив покупцеві NFT для певних цілей.  Така ліцензія має бути викладена в смарт-контракті або в окремій угоді між продавцем і покупцем NFT. Використання базового активу покупцем може бути відкритим або обмеженим на вибір власника прав.  

Хоча й багато творців NFT обмежують комерційне використання, є певні творці, які надають більші права власникам NFT. Зокрема власники CryptoKitties мають широкі права згідно з умовами ліцензії та можуть комерціалізувати власні товари, якщо дохід не перевищує 100 000 доларів США на рік.

Ще один спосіб, за допомогою якого творці NFT можуть скористатися правами інтелектуальної власності на NFT, що лежить в основі твору, дизайну чи мистецтва, це якщо вони оголошують умови роялті для NFT. Наприклад, вони можуть оголосити ставку роялті за кожен продаж NFT у майбутньому, що дозволить їм продовжувати монетизувати свої оригінальні розробки. Роялті будуть закодовані в блокчейні (наприклад, кожного разу, коли цей NFT буде проданий і переведений на нову адресу гаманця, дайте 2% творцям) без будь-якої передачі прав інтелектуальної власності. 

Компіляція в одному NFT багатьох зображень, що захищені авторським правом

Завдяки компіляції зображень творці NFT можуть комбінувати кілька зображень для створення унікального NFT. Коли зображення компілюються в NFT, вони стають єдиним у своєму роді цифровим активом, який належить конкретній особі.

Процес компіляції зображень у NFT зазвичай передбачає створення кількох шарів зображень, а потім використання спеціалізованого програмного забезпечення для їх об’єднання в один файл зображення. Потім файл зображення завантажується на блокчейн-платформу, де він карбується як NFT і стає доступним для продажу на ринку.

Говорячи про компіляцію багатьох зображень, які захищені авторським правом, при створенні NFT необхідно враховувати декілька правових аспектів.

1 – саме автор є власником авторського права на кожне зображення, яке використовується в компіляції. Тобто для використання творцем NFT цих зображень необхідно отримати дозвіл від кожного автора.

2 – власником прав на зображення може бути не автор, а саме правовласник. Наприклад компанія, яка займається продажем або ліцензуванням прав на цифрові зображення. Для використання таких зображень при створенні  NFT також потрібно отримати дозвіл від правовласника.

3 – створення NFT шляхом компіляції з багатьох зображень, які захищені авторським правом, може створювати певні ризики при використанні такої компіляції. Вважаючи те, що власником прав на кожне зображення є його автор/правовласник, то власником прав на компіляцію може стати тільки та особа, яка має дозвіл на використання всіх зображень, які входять до складу компіляції. Таким чином, для створення NFT на основі компіляції з багатьох зображень потрібно мати дозвіл на використання всіх цих зображень.

Отже, власнику NFT, який планує створити компіляцію з багатьох зображень, що захищені авторським правом, необхідно забезпечити належні дозволи від усіх авторів/правовласників на використання цих зображень. Це може бути досить непростим процесом, враховуючи те, що автори/правовласники зображень можуть бути розташовані в різних країнах, де діють різні закони про авторське право. Але творцю варто дотримуватися вимог законодавства у сфері авторського права, щоб уникнути порушень та юридичних  проблем у майбутньому.

Висновок

Зараз NFT набирають обертів і в системі, де будь-хто може створювати та продавати токени, важливо враховувати повʼязані з цим юридичні питання, зокрема авторське право. Адже окрім можливостей, які надають NFT, існує також ризик неправомірного використання прав інтелектуальної власності на будь-який базовий актив шляхом карбування NFT.

Творцю NFT важливо мати розуміння основних авторських прав під час створення продукту. Створюючи NFT шляхом компіляції декількох зображень важливо отримати необхідні дозволи або ліцензії від власників авторських прав на кожне окреме зображення.

Ті ж, хто купує NFT, повинні ретельно зважити, що вони отримують, адже право власності на NFT не призводить автоматично до будь-яких прав власності на базовий актив. Для деяких покупців може бути несподіванкою те, що права, пов’язані з їх NFT, не включають права інтелектуальної власності на базову роботу. Важливо уважно вивчити смарт-контракти, пов’язані з кожним NFT, щоб зрозуміти, які права насправді Ви отримаєте як покупець в результаті.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)