Адвокатський запит як важіль впливу на недобросовісного іноземного замовника ІТ-послуг

В процесі надання послуг іноземному клієнту будь-яка компанія ІТ-розробник може опинитись в ситуації, коли: (і) послуги надані, (іі) результати послуг передані, (ііі) оплата не була проведена. 

На жаль, ніхто не застрахований від того, що іноземець може зникнути з поля зору, або ж висловити своє заперечення через якість послуг та відмовитись оплачувати роботу, а згодом і не відповідати на електронні листи, дзвінки. Запобіжником цієї ситуації є система передоплати за договором, однак не кожний іноземний контрагент може бути готовим до цього. Відтак, застосовується післяплата, що однозначно має свої ризики у випадку недобросовісних іноземних клієнтів. 

Ситуація з несплатою послуг є однією з найбільш частих, з якою звертаються компанії-розробники до юристів. І саме юристи можуть допомогти у вирішенні проблеми, оскільки використовують різні правомірні інструменти впливу на недобросовісних замовників. Одним з таких інструментів є адвокатський запит. 

Адвокатський запит як альтернатива звернення до суду?

Надаючи послуги іноземному замовнику, завжди необхідно усвідомлювати, що вирішення судового спору може дорого коштувати. Це пов’язано з тим, що іноземця вкрай нелегко притягнути до відповідальності. Якщо у Вашому договорі в “dispute resolution clause” вказано право України як право договору та вирішення спорів в суді України, то після отримання позитивного для Вас рішення українського суду його потрібно буде виконувати в країні реєстрації контрагента. 

Ця процедура іменується як “recognition and enforcement of foreign judgment” (визнання та виконання рішення іноземного суду). Такий шлях доведеться реалізовувати через те, що іноземний замовник може не мати своїх активів в Україні (немає свого представництва, відкритого в Україні банківського рахунку тощо). Відповідно, відшкодування збитків через непроведення оплати фактично можливе закордоном.  

Для такої процедури (судового процесу і в Україні, і закордоном) доведеться звернутися і до українських юристів, і до закордонних, що однозначно може бути обтяжливим по вартості. Закордонні локальні спеціалісти потрібні для виконання судового рішення закордоном. 

Саме тому перед початком судової тяганини завжди слід скористатись позасудовими шляхами вирішення проблемної ситуації. Дієвим інструментом впливу може стати адвокатський запит. Фактично мова йде про звичайний лист-звернення, однак це особлива форма звернення, яку уповноважені складати лише юристи, що мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Такі юристи іменуються адвокатами. Особливість полягає в тому, що за ненадання відповіді на адвокатський запит передбачена адміністративна відповідальність. 

Запит від адвоката з вимогою надати інформацію щодо причин непроведення оплати іноземною юридичною особою є набагато дієвішим за звичайний лист-вимогу від компанії-розробника, що потерпіла через недобросовісного іноземного клієнта. Грає роль психологічний фактор. Набагато більша ймовірність того, що контрагент реагуватиме на звернення Вашого адвоката, а не на Ваші особисті звернення.  

Територіальна дія закону як недолік механізму адвокатського запиту?

Закон України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» визначає, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит тягне за собою відповідальність (частина 3 статті 24). Кодекс України про адміністративні правопорушення в частині 5 статті 212-3 передбачає штраф на посадових осіб в розмірі від 425 до 850 гривень за неправомірну відмову в наданні інформації або несвоєчасне чи неповне надання інформації, яка вимагається адвокатським запитом. 

Окрім того, що даний штраф є вкрай недієвим з огляду на свій розмір, за ним фактично неможливо притягнути до відповідальності іноземного клієнта компанії-розробника. Адміністративну відповідальність в Україні несуть ті, хто вчинив правопорушення на її території. Ненадання відповіді на запит, скажімо, посадовою особою (директором, його заступником) компанії в США, не свідчить про вчинення правопорушення на території України. 

Слід пам’ятати, що дія українського законодавства за загальним правилом поширюється на тих, хто перебуває на території України: громадян, іноземців та осіб без громадянства. Законодавство, яким встановлений обов’язок відповідати на адвокатські запити, не поширює автоматично свою дію на іноземців, що не перебувають на території України. 

Наведене нами свідчить про певні перепони в процесі застосування механізму адвокатського запиту. Іноземний замовник, що перебуває закордоном, фактично не зобов’язаний відповідати на запит відповідно до українського законодавства. 

В той же час законодавство країни реєстрації клієнта може передбачати обов’язок відповідати на запити іноземних адвокатів у певних випадках. Наприклад, коли іноземний (український) адвокат подав звернення до реєстру адвокатів в країні реєстрації замовника та отримав згоду від органів адвокатського самоврядування на здійснення своєї діяльності. 

Користь від адвокатського запиту

Важливо те, що попри наведену нами “букву” закону адвокатський запит однозначно сприяє вирішенню ситуації. По-перше, отримання іноземним клієнтом такого запиту психологічно впливатиме на нього і може змусити провести оплату за послуги. По-друге, факт ненадання відповіді або неповної відповіді на запит буде одним з доказів в майбутньому судовому процесі. Це підтверджуватиме Ваше намагання вирішити ситуацію мирно, без позову до суду. 

Практика свідчить, що деякі іноземні замовники, що не очікують отримати подібні запити адвокатів, починають на них реагувати. І хоча запит не є листом-претензією, у випадку порушення договірних зобов’язань іноземним клієнтом він однозначно матиме претензійний характер. Фактично він є мотиваційним листом, який у своїй манері може змусити замовника виконати своє зобов’язання:

The actions nature of the Company’s non-payment services may indicate the possible presence of features of a civil offense. In this regard, the Contractor addressed to us as the lawyers specialized in private law and we currently analyze the situation with the matter of appeals to the courts in _____  and law enforcement agencies in ____.

Головний аргумент для іноземного замовника може полягати в тому, що ініційований потерпілим контрагентом судовий процес змусить компанію витрати шалені гроші на судову тяганину. Компанія, що оцінює собівартість судового процесу, може її порівняти з вартістю послуг, які вона не оплатила. Заборгованість в 10,000 USD буде меншою за те, скільки коштуватиме покриття витрат на іноземних юристів в трьох судових інстанціях. 

We express our respect for your Company, and we believe that we will not have to implement the mechanisms for the protection of Contractor’s rights through an appeal to judicial and law enforcement agencies. We very much hope that this will not be necessary, since this will entail substantial additional expenses, which will be later assigned to your Company.

І хоча адвокатський запит не є панацеєю для вирішення проблемних ситуацій, цей механізм є широко використовуваним на практиці. Це те, що в першу чергу поряд з листом-претензією слід використовувати для впливу на іноземного недобросовісного клієнта. 

Його основна перевага полягає в мінімальних економічних витратах. Написання запиту не займе багато часу досвідченого юриста і найголовніше – може змусити контрагента виконати зобов’язання щодо оплати послуг.

Якщо у Вас виникли проблеми з контрагентами, в Legal IT Group завжди будуть раді представляти Ваші інтереси. Ми маємо великий досвід судових і позасудових засобів впливу на контрагентів наших клієнтів, які не виконують договірні зобов’язання.

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)