Як легально юзати музику у себе в мобільній грі?

В Україні існує чимало гейм-студій, які створюють просто нереально круті мобільні ігри, від яких перехоплює подих. Усе це, безперечно, не обходиться без музики.

Важливо правомірно використовувати музику, адже кому потрібні претензії або бани на платформах.

 

Спочатку теорія (зовсім трошечки)

Необхідно розділити наступні категорії:

  • Права на музичний твір (ноти, слова пісні, тощо).

  • Права на конкретний музичний запис (включаючи виконання).

Залежно від того, що саме ви хочете використовувати (сам твір або його конкретний запис) правовласник (особа, до якої Ви хочете звертатись для отримання ліцензії) може відрізнятись.

Власником прав на музичний твір за замовчуванням є його автор, якщо він не передав це право іншому суб’єкту. Авторів може бути декілька 🙂 А ще, якісь права можуть бути передані, а якісь ні, тому треба бути впевненим, що особа, яка надаватиме Вам дозвіл на використання музики, буде мати право це робити.

Ще однією цікавою штукою є музичні твори, які знаходяться у суспільному надбанні. В суспільне надбання переходять ті твори, захист яких авторським правом завершився. Зазвичай це стається після спливу 70 років від смерті автора (може відрізнятись в різних юрисдикціях). Важливо те, що якщо музичний твір, що у суспільному надбанні буде записаний ось прямо зараз, то права саме на цей запис будуть належати відповідним особам.

 

– Цю пісню написали ще 300 років назад!

– Але ж саме я її співаю 😉

 

Тепер практичні аспекти

 

Власником музичного запису зазвичай виступають великі музичні лейбли, проте таке право власності може належати і виконавцю.

Для пошуку правовласника існують різноманітні онлайн сервіси, які дозволяють знайти його за назвою та виконавцем твору або просто за назвою, або за іменем виконавця.

Наприклад:

Отримання ліцензії у правовласника

Залежно від того, кому і в якій країні належать права на конкретний музичний запис, який ви хочете використати або на сам музичний твір, який ви хочете записати, а також залежно від того на якій території ви плануєте розповсюджувати контент з використанням музики – правовий механізм отримання права на таке використання і розповсюдження буде відрізнятись.

Складно?) Насправді не дуже. Вам просто потрібно спочатку визначитись, що, як та де ви будете використовувати і потім дізнатись, у кого можна придбати таке право 🙂

Отже, документом за яким можна отримати право на використання музики на певних умовах на певній території є ліцензія. З іншого боку – можна придбати виключні майнові права, якщо бажаєте, але це може бути економічно не доцільно.

Деякі типи ліцензій можна отримати через спеціальні онлайн сервіси без необхідності зв’язуватись з правовласником напряму, проте для використання музики у мобільній грі ліцензію, зазвичай, потрібно брати безпосередньо у правовласника.

Дуже важливо мати на увазі, що якщо для певної музики вказано декілька правовласників, які мають різний обсяг прав на музичну композицію, то отримання ліцензії тільки у одного з них може бути недостатнім для ваших цілей =(

Більшість великих музичних лейблів мають на своєму сайті окрему онлайн форму для тих, хто хоче отримати ліцензію на використання музики. Заповнивши таку форму та вказавши там усі ключові аспекти використання музики Ви можете отримати у відповідь комерційну пропозицію з умовами на яких вам будуть готові надати ліцензію або відмову в наданні такої ліцензії. У разі відсутності онлайн форми в будь-якому разі на сайті зазвичай вказують електронну адресу для зв’язку.

– У вас є права на от-ту пісню, там де…ла-на-ла-на-а…?

– У мене є колізія… 🙂

 

Музика за вільною ліцензією

 

Ще один варіант – пошук конкретного музичного запису на вільній ліцензії.

Вільні ліцензії бувають різними. По суті вільна ліцензія простий, стандартизований спосіб, яким автор може видати дозвіл на використання свого твору (в рамках авторського права). Це означає, що звертатися до автора не потрібно. Він уже видав ліцензію всім бажаючим безкоштовно на певних умовах.

Найбільш поширеною є ліцензія Creative Commons (СС). Ліцензіар Creative Commons відповідає на кілька простих запитань на шляху вибору ліцензії:

  • чи потрібно вказувати його ім’я при використанні твору?

  • чи хоче він дозволити комерційне використання?

  • чи хоче він дозволити похідні твори чи ні?

При цьому, для того, хто буде використовувати такий твір є також окремі вимоги, які встановлюються умовами самої ліцензії додатково.

Ліцензії СС бувають різних видів. Для використання музики у мобільній грі варто брати музику з найбільш широким спектром послуг, прав і переконатись, що така ліцензія охоплює бажані способи використання.

Онлайн сервісів, де автори розміщують свої музичні записи за вільними ліцензіями безліч – можна обирати на свій смак.

Для прикладу, одним із сервісів, де ви можете знайти музику по ліцензії СС є Sound cloud – всі твори за цим посиланням поширюються на умовах СС Вy.

Ліцензія CC BY – «Attribution» («Атрибуція») – ліцензія, яка дозволяє іншим поширювати, редагувати, змінювати і брати за основу твір, навіть для комерційного використання, до тих пір поки вони вказують авторство.

При цьому, потрібно бути дуже обережними, використовуючи музику в грі на ліцензії creative commons або інших подібних ліцензіях у себе в грі, адже не завжди можна бути впевненим, що той хто поставив твір на таку ліцензію і залив його на відповідний ресурс взагалі мав його робити.

Ще варто пам’ятати про деякі архаїчні аспекти українського законодавства щодо такого використання(детальніше напишемо згодом),тому рекомендуємо все ж, перед імплементацією відповідної музики в свою гру –проконсультуватись з юристом.

 

– То можна чи не можна брати музику з мережі і ставити її в гру?

– Хм. Давай-но подивимось, що за музика, на якій ліцензії та хто її надає

 

Власна музика

 

Завжди залишається варіант написати та/або записати власну музику. Таким чином можна отримати власний звукозапис музичного твору, що вже перейшов у суспільне надбання або унікальну музичну композицію, що буде написана композитором спеціально для Вашої гри. Про особливості оформлення таких договорів та перехід права власності на музику від автора або виконавця до замовника (game-студіїї) – в наступних статтях.

Лайфхаки та рекомендації

 

  • Паблішер в договорі зазвичай жадає бачити щось на кшталт – «Game-студія» гарантує, що має всі-всі копірайти на всі та будь-які твори, що є в самій грі і на саму гру повністю, а якщо-що, то компенсує Паблішеру всі, які тільки можна уявити:) І от вийде не дуже гарно, якщо у Вас у грі буде багато чудової музики, а прав на неї не буде, тому це питання серйозне.

  • Як вказано вище, є декілька способів отримати музику легально. Цей перелік не виключний звісно, адже, наприклад, можна й самому заспівати 🙂 Для кожного кейсу потрібен детальний аналіз та особливий підхід, але завжди потрібно розуміти, що саме ти купуєш або отримуєш та чим це підтверджується.

Важливо, щоб документ, що дає право використовувати конкретний музичний запис був отриманий від правомочної особи його надати 🙂 а також – щоб обєм прав, який отримується охоплював заплановані способи використання 🙂

Творчих вам успіхів!

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)