Реєстрація торговельної марки в Китаї: процедура та особливості

Китай часто є одним із найбільших ринків передових сучасних технологій, а в динамічному ландшафті глобальної торгівлі ­– потужним виробником і споживачем. Тому як досвідчені транснаціональні корпорації, так і молоді стартапи, що виходять на світову арену, прагнуть закріпитися на цьому прибутковому ринку. Більше того, дедалі частіше бізнеси зіштовхуються з недобросовісними особами, які копіюють існуючі бренди, реєструють їх у Китаї і пропонують підроблені продукти на світовій арені як свої, або вимагають гроші у власників за вирішення конфліктів.

У зв’язку з цим захист інтелектуальної власності, особливо у висококонкурентних галузях, набуває першочергового значення. Одним з найважливіших кроків у захисті бізнесу та бренду в Китаї є розуміння тонкощів національної реєстрації торговельної марки («ТМ»), які ми розглянемо у цій довідковій статті.

Орган реєстрації: China National Intellectual Property Administration (CNIPA).

Офіційний збір: 270 китайських юанів (≈ $45) для електронної заявки для 1 класу (до 10 підкласів, доплата за кожну додаткову позицію – 27 китайських юанів).

Торговельна марка

У Китаї діє міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації ТМ (Ніццька класифікація), але при цьому існує і внутрішня розгалужена система підкласів. У Китаї можуть співіснувати в одному класі схожі ТМ, за умови, що вони належать до різних підкласів. Наприклад, в рамках 25 класу (одяг, взуття, головні убори) одяг, водонепроникний одяг, спеціалізований спортивний одяг та дитячий одяг є чотирма різними підкласами.

Строки реєстрації: 8-12 місяців від моменту подачі заявки.

В індивідуальних випадках та за умови коректної підготовки заявки цей строк може бути меншим. Із нашої практики, отримати сертифікат про реєстрацію можливо і за 6 місяців.

Основні етапи реєстрації:

  • підготовка до подачі заявки, проведення попереднього пошуку та вибір класів;
  • оформлення та подача заявки, оплата офіційного збору;
  • формальна експертиза заявки експертом відомства;
  • експертиза заявки по суті експертом відомства;
  • публікація заявки для можливих заперечень третіх осіб;
  • реєстрація ТМ та внесення її до реєстру, видача сертифіката реєстрації.

В процесі розгляду заявки експерт відомства може попросити заявника внести виправлення чи зміни в заявку, надати пояснення, або видати повідомлення про повну або часткову відмову (Notice of refusal), якщо має суттєві заперечення проти реєстрації ТМ, наприклад, якщо знак не має розрізняльної здатності. Заявник, що не згоден з таким рішенням може подати заявку на перегляд рішення (re-examination) з допомогою свого представника.

Торговельна марка

Охорона для зареєстрованої ТМ діє 10 років з дати реєстрації і може бути продовжена на наступні 10-річні періоди.

Залучення локального представника: необхідне у разі відсутності у заявника постійного місцезнаходження/місця проживання (business domicile/habitual residence) в Китаї.

Докази використання ТМ: не вимагаються для реєстрації ТМ у Китаї. Відтак, за загальним правилом якщо ви тільки плануєте вихід на ринок Китаю в близькому (чи не дуже) майбутньому, це хороші новини, адже є можливість отримати захист бренду превентивно.

NB! Все ж, просто так «забронювати» собі захист ТМ без її реального використання у довгостроковій перспективі не вийде. Треті особи мають право подати клопотання про скасування реєстрації ТМ, якщо остання не використовується 3 роки поспіль.

Опозиція: протягом 3 місяців після публікації заявки у Trademark Gazette треті особи можуть подати заперечення проти реєстрації ТМ, які розглядає CNIPA. У загальному процедура опозиції може тривати 9-12 місяців і більше. Рішення можна оскаржити спочатку в адміністративному порядку, а потім й в судовому.

Саме тому вкотре нагадуємо, що критично важливо провести зріз конкурентів і зрозуміти, чи не буде ваша ТМ конфліктувати із раніше зареєстрованими брендами ДО подачі заявки. Якщо вам потрібна експертна думка – ми радо допоможемо із попереднім пошуком конфліктів та проконсультуємо щодо отриманих результатів.

Особливості реєстрації та потенційні проблеми:

  • Спрощена китайська є офіційною мовою подання заявок. У зв’язку з цим, якщо оригінали документів складені іншою мовою, вони повинні бути перекладені належним чином, з чим має допомогти професійний представник, що також розуміється на китайській системі підкласів.
  • Частою рекомендацією є реєстрація китайського еквіваленту англомовного бренду, тобто подача двох заявок. Це повʼязано з тим, що реєстрація ТМ англійською не гарантує, що ви не зіткнетесь з можливістю її реєстрації третьою особою, але вже китайською мовою. Відтак, китайські компанії можуть перекласти ваш бренд на китайську і зареєструвати його як свій (не завжди умисно). Якщо конкурент проявить креативність і пограється з фонетичним звучанням, зовнішнім виглядом або значенням, оспорити таку реєстрацію може бути не просто.
  • Офіційний сайт та база даних CNIPA є доволі складними у використанні часто з технічних причин (не відкривається/не працює/видає помилку).
  • CNIPA не дозволяє реєстрацію ТМ для певних товарів і послуг, які зазвичай можна зареєструвати в інших країнах, наприклад, роздрібна торгівля та астрологічні послуги.
  • Китай вже який рік є лідером по кількості щорічних заявок на реєстрацію ТМ, тому варто бути готовим до потенційних конфліктів, що може знайти експерт відомства, чи опозиції третьої сторони.

Переваги реєстрації, зокрема:

  • Легальне визнання та захист бренду на території Китаю. Якщо у вас зареєстрована ТМ в будь-якій іншій країні, це не надає автоматичну охорону бренду в Китаї чи інших юрисдикціях, оскільки ТМ мають територіальний принцип дії.
  • Доступність правових інструментів захисту. Реєстрація ТМ дозволяє створити міцну основу для правозастосовних дій, включаючи подання скарг до митних органів з метою запобігання імпорту контрафактних товарів та звернення з позовом проти несанкціонованого використання, імітації або підробки.
  • Можливість відшкодування збитків. Власники зареєстрованих ТМ мають більше шансів відшкодувати збитки у разі порушення їхніх прав.
  • Захист доменного імені. Реєстрація ТМ може допомогти захистити доменні імена, пов’язані з брендом, та запобігти кіберсквотингу.
  • Захист своїх інтересів в соціальних мережах. Наявність зареєстрованої ТМ є своєрідним оберегом бренду та його іміджу в соціальних мережах. З таким інструментом набагато легше блокувати сторінки-клони, відкривати і вигравати диспути.
  • Наявність бренду як цінного активу бізнесу. Зареєстрована ТМ набуває економічної цінності як самостійний актив, дозволяє бізнесу укладати щодо неї ліцензійні угоди, а також робить продукт більш привабливим для інвесторів та партнерів.
  • Глобальна експансія. Зареєстрована ТМ в Китаї може слугувати основою для розширення ділових операцій на міжнародному рівні, також забезпечуючи основу для подачі заявок в інших країнах.
  • Впізнаваність на ринку, довіра та прихильність споживачів. Зареєстрована ТМ сигналізує споживачам про те, що виробник товарів/надавач послуг дбає про свій бренд, що сприяє зміцненню довіри на ринку.

Таким чином, переваги наявності ТМ в Китаї виходять за рамки простого правового захисту, охоплюючи стратегічні, фінансові та репутаційні фактори, які мають вирішальне значення для досягнення успіху в динамічному китайському бізнес-середовищі.

Висновки

Якщо ви плануєте розширювати ринки діяльності і виходити зі своїм продуктом, сервісом, послугами на китайський ринок, чи знаєте, що на цій території уже наявні ваші споживачі, реєстрація ТМ в Китаї є необхідним кроком. Наявність зареєстрованого бренду також допоможе захистити вас від неприємної ситуації, якщо недобросовісний конкурент забажає скопіювати ваш продукт, зареєструвати ваш домен чи вимагати гроші за викуп бренду. Укріплення судна «моя інтелектуальна власність» є завжди більш стратегічно правильним рішенням у бізнес-подорожі, ніж витрати на усунення наслідків аварії 🙂

Наші клієнти успішно отримують реєстрацію ТМ в Китаї, тому якщо все ще вагаєтесь, чи потрібно саме у вашій ситуації реєстрація бренду в цій юрисдикції – пишіть нам, ми допоможемо оцінити шанси та надати професійну юридичну пораду, як і допомогти із самим процесом реєстрації.

 

 

 

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)