Договір на паблішинг гри – ключові моменти

В Україні чимало game-студій, які створюють чудові ігри на різноманітні платформи. Але ж не так просто достукатись до фінального користувача, особливо, коли на платформі, поруч з тобою мільйони крутих проектів, які також хочуть бути побаченими та встановленими 🙂

Отже, у розробників є конкретний запит – побільше інсталяцій та користувачів. Юзери ж хочуть мати можливість грати в круті ігри, але не завжди можуть їх знайти у павутинні платформ.

Паблішинг – інструмент, який допомагає невеликим, а іноді, і немаленьким компаніям гучно вийти на ринок та заявити про себе. Фактично паблішер надає послуги з просування продукту, але вартість його послуг залежить від результатів та його власних вкладень у маркетинг. Тепер детальніше.

Механіка правовідносин

Ось ти, щасливий девелопер отримав договір від паблішера і тут безліч юридичних пунктів англійською мовою. Давай, для початку розберемося з механікою – що тут відбувається.

Якщо говорити просто – Девелопер має до певної дати надати розроблену гру Паблішеру для її просування. Паблішер же буде докладати найкращих зусиль, щоб популяризувати гру і досягти якомога більшої кількості завантажень кінцевими споживачами. Коли буде отримано прибуток – Паблішер виплачує винагороду (роялті) Девелоперу.

Фактично це суть правовідносин, в рамках яких виникає купа різних моментів, які і зафіксовані у складних юридичних пунктах. Давайте розбиратись.

 

Що такого важливого у всіх цих пунктах?

Зазвичай, шаблон договору паблішингу надсилає сам Паблішер і для нього є не прийнятною робота в іншому шаблоні. Іноді, Паблішер настільки крутий та модний, що готовий пояснити значення деяких пунктів, але змінювати нічого не буде 🙂

Тож, розберемось з типовими положеннями, які часто зустрічаються в договорах паблішингу:

  1. Форма договору. Часто практикується підписання одного «генерального договору», а в додатках вказуються ігри, що розробляються. Так зручніше, адже додаючи певну нову гру до пулу ігор, які просуває паблішер, не потрібно підписувати договір ще раз

  2. Сама гра. У договорі визначається, яка саме гра буде просуватись, надаються її характеристики, вказуються платформи під які вона розроблюється, локалізації та інші технічні аспекти.

  3. Необхідність апруву від Паблішера. Пункт також є типовим, адже після отримання гри, Паблішер має перевірити її на відповідність вимогам

  4. Право власності на гру та ліцензії. Фактично Девелопер дає дозвіл (ліцензію) Паблішеру використовувати гру (просуваючи її) на певній території протягом певного строку. При цьому, право власності на гру залишається у Девелопера.

  5. Оплата. Зазвичай встановлюється % співвідношення від доходу. Процент залежить від домовленості сторін, а от визначення «доходу» часто відрізняється. Однак, типовим є положення, що від фактичного доходу віднімаються комісії платформ та вартість послуг підрядників, які використовувались при просуванні гри. Щодо строку оплати – то досить розповсюдженим є пункт про те, що оплата роялті паблішера відбувається через місяць після отримання відповідних коштів.

  6. Підтримка. Тут потрібно бути уважним самому Девелоперу, адже можна підписати такий договір, що за будь-який, навіть найменший баг, який виліз вже після релізу та не був вчасно усунутий, Девелопер втратить більшу частину свого потенційного заробітку

  7. Оновлення та локалізація. Девелоперу перед підписанням необхідно розуміти – чи зобов’язується він або вона випускати оновлення та як часто. Також, іноді, в договорах вказується, що за вимогою Паблішера, Девелопер протягом місяця надає локалізацію за свій рахунок. Необхідно розуміти, чи прийнятні такі умови для самого розробника.

  8. Зобов’язання Паблішера. Тут доволі часто виникають питання та проблеми. В шаблоні може бути вказано, що паблішер докладає найкращих зусиль для просування гри. Чудово, але після трьох місяців просування завантажень всього десять, і ті – зроблені друзями розробника. Паблішер же розводить руками, мовляв «я стараюсь, докладаю найкращих зусиль». Можливо так воно і є і в такому випадку доречно попросити у Паблішера звіт про його дії та активності.

  9. Звітність Паблішера. Доволі бажаним для Розробника є право отримувати звіти про конкретні активності Паблішера та про досягнуті результати. Ще одним чудовим правом – є право на проведення аудиту фінансових надходжень. Звичайно, такий аудит буде на умовах Паблішера і скоріше за все відбудеться у форматі надання звіту, але все ж це право є важливим.

  10. Ексклюзивність. Робота з одним Паблішером в рамках конкретної гри може означати неможливість роботи з іншими, якщо домовленість має ексклюзивний характер. Необхідно відразу планувати цю умову і прораховувати бізнес-ризики.

  11. Інтелектуальна власність на створений рекламний контент. Для Паблішера буде чудовим, якщо всі та будь-які слогани, що використовуватимуться при просуванні гри, будуть належати йому. Фактично в ці слогани вкладаються кошти і в подальшому вони можуть бути гарними інструментами для просування гри без Паблішера.

  12. Інтелектуальна власність на гру в цілому. Якщо Девелопер націлений на серйозні результати з грою, бажано одразу її захистити. Для назви гри та ключових персонажів можна зробити торгові марки, а сам контент – захистити як копірайт. Це можна зробити як в Україні, так і в США.

  13. Розірвання відносин. Тут Девелоперу важливо мати право одностороннього розірвання Договору, адже якщо умови договору досить не сприятливі, ексклюзивні, а Паблішер нічого не робить для просування – то це може значно вдарити по бізнес-перспективі гри.

  14. Відповідальність і гарантії. В таких договорах часто застосовують стандартні положення про Indemnification та гарантії сторін, які є типовими для більшості договорів.

Лайфхаки та рекомендації

Уявіть ситуацію – договір підписали, гру надали, а Паблішер нічого не робить!!, або робить так, що завантажень практично немає. Договір у Вас ексклюзивний, для одностороннього розірвання потрібно попереджувати за пів-року. У Паблішера зобов’язання – «докладати зусиль» і він стверджує, що активно працює над цим, навіть надає якісь незрозумілі звіти китайською мовою.

Неподобство. Необхідно прораховувати можливі ризики перед укладанням договору. Не завжди можна «продавити» всі пункти, що так потрібні game-студії, але, якщо вже погоджуватись на умови іншої сторони – потрібно чітко розуміти можливі наслідки у конкретних ситуаціях.

Тож – (І) одразу вирішіть, чи готові Ви на ексклюзивний контракт, (ІІ) розберіться, що буде з інтелектуальною власністю, (ІІІ) розумійте свої обов’язки щодо апдейтів, локалізацій та дебагів, (IV) знайте механізми контролю за виплатами, (V) визначте для себе можливі механізми та наслідки виходу з правовідносин.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)