Коли замовник і web-developer не дійшли згоди: що думають українські суди?

Замовник і Розробник тільки-но домовились про створення веб-сайту. Технічного завдання ще нема, але Замовникові його сайт давненько сниться, а Розробник вже придумав, якого сиру придбає за гонорар. В животах обох сторін правочину поселились якщо не метелики, то точно котрісь світлячки – так їм спокійно і радісно від того, що скоро з`явиться веб-сайт. Проте минає кілька місяців, сайт готовий, а Замовник з якихось причин відмовляється заплатити другу частину гонорару.

Або ні, не так. Минає кілька місяців, а на сайті досі не працює жодна кнопка. Одна із сторін не витримує розчарування та обурення і звертається до суду. Українська Феміда зав`язує очі.

Пропонуємо декілька рішень судів, які підтверджують, що можна сподіватись на що завгодно. Наприкінці кожного блоку Ви побачите Мораль для тієї сторони справи, яка постраждала.

Кейс 1

Замовник заплатив гроші, а Розробник не зміг довести, що сайт вже готовий

Історія

Замовник стверджує, що він передав Розробникові 17 500 грн. на створення сайту для бронювання авіаквитків, про що написав боргову розписку. Ця розписка залишилась у Замовника (розписку віддають боржникові тоді, коли він поверне борг). Розробник повинен був зробити сайт впродовж місяця, проте, за словами Замовника, не передав результатів роботи у строк і перестав виходити на зв’язок.

Проте у судовому засіданні Розробник заперечив і повідомив суду, що в ці 17 500 грн, окрім розробки сайту, входили також інші послуги (зокрема налаштування комп’ютерної мережі в офісі Замовника), які він виконав, а веб-сайт – розроблений і успішно працює.  Розробник також посилається на те, що вищезазначена боргова розписка не містить технічного завдання і незадоволення Замовника результатом роботи не є підставою для повернення Розробником коштів.

Що думає суд

У цій справі суд дійшов висновку, що між Розробником та Замовником був укладений договір підряду в усній формі, за яким Розробник взяв на себе зобов’язання розробити сайт. Суд не взяв до уваги витягу з інтернету, які надав Розробник, оскільки такі витяги, на думку суду, не дають змоги встановити функціональність сайту та автора розробки. Суд зазначає, що Розробник не надав підтвердження того, що він виконав свої зобов’язання за цим Договором, а боргова розписка досі перебуває у Замовника (що означає, що Розробник винен йому гроші, які він отримав у вигляді авансового платежу).

Рішення суду

Суд виніс рішення про стягнення з Розробника авансового платежу в розмірі 17 500 грн. (Рішення Нетішинького міського суду Хмельницької області від 12.03.2013 року).

Мораль для розробника

Не беріть боргових розписок для створення сайту. Ви робите сайт, Вам платять. Потрібно тільки правильно і заздалегідь узгодити умови оплати.

Складайте письмові договори на розробку сайтів із Замовником ще до початку оплати і виконання роботи.

Зробили веб-сайт – відразу надішліть його на email Замовникові – у Вас принаймні буде доказ, що Ви його надіслали.

Суд не враховує роздруківки сайту на підтвердження того, що автор сайту – Ви.

Кейс 2

Замовник заплатив гроші, Розробник створив сайт, але Замовник проігнорував обов`язок повідомити про недоліки сайту

Історія

Замовник і Розробник уклали Договір про надання послуг, за яким Розробник повинен був створити сайт. Згідно з умовами Договору, Замовник заплатив Розробникові 50% безповоротного авансу в розмірі 32 000 тис. гривень. Замовник двічі виявляв недоліки в проекті сайту, про що повідомляв Розробника.

Розробник ці недоліки усував, і відразу звітував Замовникові, який не відповідав на листи Розробника щодо усунутих недоліків. Лише через півроку Замовник звернувся із претензією до Розробника про повернення ним авансу в розмірі в розмірі 32 000 грн. За умовами Договору про надання Послуг про виявлені недоліки у створеному сайті Замовник повинен був повідомити Відповідача впродовж 3 днів.

Що думає суд

Проаналізувавши електронну переписку Сторін, Суд встановив, що Розробник надіслав всі сторінки створеного сайту Замовникові. Також Суд зазначає, що  Замовник після отримання ним оновленої версії сайту ніяк не повідомив Розробника впродовж 3 днів про виявлені недоліки, а також у справі відсутні докази відсилання Замовником повідомлення до Розробника про відмову від Договору.

Рішення суду

Суд відмовив у задоволенні позову Замовника до Розробника (Розробникові не доведеться повертати 32 000 грн.). Рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 04.09.2015 року.

Мораль для Замовника

  • Вчасно реагуйте на повідомлення Розробника і кажіть, що Вам не подобається, не через півроку.
  • В цьому рішенні, Суд враховує як доказ електронну переписку Сторін, (на відміну від роздруківок веб-сторінок).

Кейс 3

Розробник створював і просував сайт, а Замовник захотів повернути гонорар

Історія

Замовник та Розробник уклали Договір на розробку та просування веб-сайту, проте Сторони підписали лише факсову копію цього Договору. Впродовж 3 місяців Замовник надсилав Розробнику плату за Договором на загальну суму 14 000 грн., а потім Замовник почав вимагати, щоб Розробник повернув отримані ним кошти.

В суд Замовник звернувся з позовом про стягнення з Розробника безпідставно отриманих ним коштів на суму 14 000 грн., оскільки він їх отримав без належної правової підстави (оригінал Договору не був підписаний).

Що думає суд

Суд першої інстанції задовольнив позов і стягнув цю суму з Розробника, проте апеляційний суд зазначив, що оскільки Замовник щомісячно перераховував кошти в рахунок оплати послуг за просування сайту, то квитанції про таке перерахування підтверджують, що між Замовником та Розробником існували договірні правовідносини, і свідчать про виникнення у сторін грошових договірних зобов’язань, пов’язаних з наданням відповідачем послуг з просування сайту, а не майнових бездоговірних зобов’язань (наприклад, якби Замовник помилково надіслав кошти на рахунок Розробник), то рішення про стягнення коштів з Розробника потрібно скасувати.

Рішення суду

Суд відмовив Замовнику в стягненні коштів із Розробника (Рішення Апеляційного суду Харківської області від 23.05.2012 року).

Мораль для Замовника

Навіть якщо Договір не підписаний обома сторонами, а Розробник створював для Вас сайт, то це означає, що все одно зобов`язання між Вами і Розробником виникло і гроші Ви платите не просто так, а за розробку сайту.

Отже, пам`ятайте про мораль, і Вам не доведеться йти до суду.

А ми готові Вам допомагати 😉 

Всім добра! 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)