Кіберспортивні турніри. Що за ліцензії потрібні?
Виступаючи на конференціях з кіберспорту та проводячи тренінги, я часто чую запитання
– «А як мені організувати свій турнір по Dota2/CS:GO/LoL/SC2/вставити необхідне?».
Люди розповідають, як вони організовують кіберспортивні турніри, а на моє зауваження, що у більшості випадків вони порушують закон, дивляться на мене, скажемо, «дивно».
Питання організації кіберспортивного турніру є досить широким у своєму правовому регулюванні, а тому в цій статті ми розглянемо питання використання того, без чого турнір неможливий, а саме чужої інтелектуальної власності, тобто ігор.
Використання чужої інтелектуальної власності, як правило, регулюється договором, який часто називають ліцензією. Ліцензія встановлює ряд правил, яких необхідно дотримуватись, щоб мати можливість користуватись певним об’єктом інтелектуальної власності. У випадку недотримання умов ліцензії, можливі негативні наслідки у вигляді позовів, вимог про відшкодування збитків тощо.
Перш за все треба зрозуміти – а чи потрібна ліцензія, тобто дозвіл від володільця інтелектуальної власності (гри), на проведення змагань? Я ж купив гру, та і ті, хто прийде до мене на змагання, теж її придбали.
На перший погляд, цього достатньо. Однак, у 99% відсотках випадків отримати ліцензію все ж необхідно. І тут є досить цікавий нюанс, а саме шлях отримання ліцензії.
Колись чули про конклюдентні дії? Ага, якийсь незрозумілий юридичний термін, далі читати не буду… Насправді все дуже просто, зайшов до метро – купив жетон – вкинув його у турнікет – сів у поїзд. Що трапилося? Правильно, я уклав договір про перевезення мене, як пасажира, зі станції Хрещатик до станції Шулявська.
Ви скажете – який же тут договір, якщо я нічого не підписував?!
А я відповім – цей договір було укладено конклюдентними діями, а саме придбанням жетону та використанням його у турнікеті.
Як не дивно, у сфері кіберспорту отримання ліцензії також може бути здійснено конклюдентними діями.
Наприклад, Activision Blizzard, або, як їх знає більшість користувачів, Blizzard, які є девами WoW, Diablo, Starcraft, Warcraft та Overwatch (перелік не повний, насправді ігор у них набагато більше), у деяких випадках дозволяють проводити турніри без отримання ліцензії.
Тобто, теоретично, якщо ви плануєте проведення турніру з Starcraft 2 із призовим фондом у 1000 гривень, вам не потрібно писати Blizzard та просити на це дозвіл. Організовуйте, проводьте і, в принципі, скоріш за все, навіть якщо ви і не чули про ніякі ліцензії, все пройде відповідно до норм, що регулюють використання інтелектуальної власності Blizzard.
Це відбувається тому, що у Blizzard існує так звана «Ліцензія на проведення турнірів суспільства», яка є доступною абсолютно для всіх бажаючих, без звернення. Проте, така ліцензія надається на певних умовах, яких необхідно дотримуватись, щоб вона була дійсною. Якщо умови Вашого кіберспортивного турніру не відповідають стандартній ліцензії, ви будете змушені особисто звернутись за дозволом з описом заходу, що планується.
Наприклад, стандартною ліцензією дозволено проводити турніри, призовий фонд яких не перевищує 10 000 доларів. О, круто? Значить я кожної неділі буду проводити турнір з призовим фондом у 10 000 доларів. А, ні…Загальний призовий фонд турнірів, організованих однією особою протягом 12 місяців, не може перевищувати 50 000 доларів.
Ну добре, тоді я буду брати плату за те, щоб люди могли прийти та подивитись на мій турнір…Знову таки, ні, – стандартною ліцензією заборонено стягувати плату за можливість відвідати турнір, а от команди, які мають намір позмагатись, можуть заплатити внесок за участь.
Ну добре хтось скаже…
да кому той Blizzard здався, як по Dota та Counter Strike турнір провести?
А тут все відбувається зовсім інакше, Гейб не такий щедрий, хоча і не можна сказати, що Він (так-так, саме з Великої букви) жадібний 😉 Для Valve Inc. також існує загальна, спрощена ліцензія на проведення турніру, проте її потрібно отримувати. Тобто безпосередньо звертатись у встановленій формі, з певним описом турніру.
І все не так страшно, як Вам може здатись – в більшості випадків ліцензію Вам буде надано, варто лише звернутись.
Як бачите, способи отримання ліцензії можуть різнитися в залежності від кіберспортивної дисципліни. Те ж саме можна сказати і про умови ліцензій, які надаються ліцензіаром, – в когось вони більш жорсткі, в той час як інші є доволі поблажливими.
Не дивлячись на те, що в у більшості випадків умови ліцензій є зрозумілими, та просто проводячи дружній турнір можна і не порушити жодне з правил, існують більш складні, заплутані пункти, що стосуються безпосередньо комерційної діяльності, з якими не все так просто.
А тому перед організацією кіберспортивного турніру впевніться, що використовуєте інтелектуальну власність правильно і законним шляхом.
Загалом (перелік не точний, не повний і не виключний) ось і все, що потрібно знати про отримання ліцензії для проведення турніру.
Юрій Докійчук
IT lawyer