ГІГ-контракт очима ГІГ-спеціаліста. 5 критичних моментів

ГІГ-контракт очима ГІГ-спеціаліста. 5 критичних моментів

До правового режиму Дія.Сіті наразі приєдналось вже більше 700 компаній і ця цифра продовжує рости. Однією з основних його особливостей є можливість укладення гіг-контрактів, що дозволяють гнучко врегульовувати відносини IT-фахівців з бізнесом. Такі можливості не завжди сприяють захисту прав та інтересів гіг-спеціаліста, тому важливо розуміти ймовірні підводні камені та уважно вивчати договір перед підписанням.

Тож на що звертати увагу фахівцю при оформленні договірних відносин з резидентом Дія City?

Строк дії гіг-контракту та можливості його розірвання

Законом про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні (далі – «Закон») встановлено, що гіг-контракт укладається на невизначений строк, якщо інший строк не встановлений сторонами гіг-контракту чи законом. Для IT-фахівця часто критичною є гнучкість відносин з компанією та чітка визначеність на майбутнє, отже як договір без конкретної дати закінчення, так і навпаки, можуть стати негативним фактором. У цьому контексті все залежить від можливостей по розірванню гіг-контракту, які ним надаються.

Загальний встановлений Законом строк у 30 днів для попередження іншої сторони про односторонню відмову від гіг-контракту може бути змінений у тексті договору, збільшений чи зменшений, та встановлений по-різному для кожної зі сторін. Звісно, що частою практикою є передбачення вигідного строку для резидента Дія Сіті (3-10 днів) та більшого для фахівця (20-30 днів).

Отже, гіг-спеціалісту при укладенні гіг-контракту слід уважно вивчити умови його дії, щоб розуміти для себе, на яку тривалість співробітництва він може розраховувати, як діяти при припиненні співпраці за ініціативи замовника та які існують можливості по розірванню гіг-контракту за власним бажанням.

Не слід забувати також про те, що резидент Дія Сіті має право на власний розсуд зменшити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсацією, яка має бути не меншою за поденну винагороду за кожен робочий день зменшення строку повідомлення. Фактично, повідомити про розірвання гіг-контракту фахівцю можуть і пізніше обіцяного строку, але натомість обов’язково виплатити компенсацію за таке прострочення повідомлення.

Гіг-контракт: на що звертати увагу гіг-спеціалісту

Винагорода та час виконання завдань гіг-спеціаліста

Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за конкретний період (місяць, тиждень) або розраховуватися залежно від обсягу наданих послуг (за проект чи його етапи) чи кількості часу, витраченого на їх надання (погодинно).

Зазвичай, для IT-спеціалістів встановлюється фіксована винагорода за місяць, і не обов’язково це прямо відображається в договорі у чіткій сумі. Часто можна зустріти погодинну ставку, яка в сукупності з восьмигодинним режимом на день і формує фіксовану винагороду за місяць. І якщо у звичайному договорі на послуги з ФОП прописувати всі ці моменти не завжди виправдано, то гіг-контракт надає значно ширші можливості.

Отже, критично важливим для гіг-спеціаліста є наявність в контракті чіткого періоду, за який виплачується винагорода або зрозумілого порядку її розрахунку.

Більше про спільне та відмінне між Гіг-контрактом та ФОП у нашому вебінарі.

При прив’язці винагороди до кількості відпрацьованих годин, слід подбати і про встановлення часу виконання завдань, пересвідчитись у тому, що він відповідає домовленостям та законодавству. Наприклад, він не може перевищувати 8 годин на день та 40 годин на тиждень, а ненормований час надання послуг можливий лише в окремих, встановлених Законом випадках.

Неконкуренція: як не позбавити себе майбутніх можливостей

Важливим нововведенням Закону для суб’єктів Дія Сіті стала можливість укладення договорів про утримання від вчинення конкурентних дій (далі – «non-compete agreement», «NCA»). І хоча вони фактично застосовуються й поза відносинами з резидентами, на сьогодні в Україні судова практика щодо таких угод ще не склалася. Очевидним є той факт, що при дотриманні вимог до NCA, викладених у Законі, він буде підлягати застосуванню на практиці.

Обов’язок з утримання від вчинення конкурентних дій може бути строком до 12 місяців після закінчення дії гіг-контракту, що може полягати в забороні фахівцю протягом цього строку розпочинати співробітництво з іншими особами, які здійснюють діяльність, аналогічну діяльності такого резидента Дія Сіті.

Отже, після закінчення дії контракту або його розірвання, може виникнути ситуація при якій IT-фахівець буде фактично позбавлений можливості продовжувати діяльність у своїй сфері, як ФОП, за трудовим контрактом чи навіть не зможе запустити власний бізнес без порушення non-compete agreement, укладеного до цього.

Радимо відповідально підходити до аналізу документів, що підписуються при старті роботи, зокрема перевіряти строк дії NCA та коло конкуруючої діяльності. Слід також не забувати про обов’язковість для резидента Дія Сіті оплачувати гіг-контрактору дотримання його обов’язків з утримання від конкурентних дій. У залежності від умов договору, це може бути і умовна однарозова виплата тисячі гривень чи періодичні платежі, що зможуть покрити втрати, понесені при припиненні діяльності за NCA.

 

Нюанси використання обладнання гіг-спеціалістом

За загальним правилом, передбаченим Законом, Резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для надання послуг, якщо інше не передбачено гіг-контрактом. У разі використання гіг-спеціалістом особистого обладнання для надання послуг договором можуть передбачатися відповідні компенсаційні виплати. Отже, у разі якщо передбачається використання фахівцем особистої техніки, не зайвим є пересвідчитись в тому, чи передбачені компенсації у самому договорі, їх розмір та порядок виплати. Без цього буде важко захистити свої інтереси.

А як щодо техніки замовника? Гіг-контрактом може бути передбачено й використання виключно обладнання резидента Дія Сіті для надання послуг. Однак і в такому випадку слід бути обачним. Замовник або його представники можуть контролювати надання послуг за допомогою засобів моніторингу використання інформаційно-комунікаційних систем та обладнання такого резидента Дія Сіті, засобів відеоспостереження у місцях загального користування та інших засобів, передбачених гіг-контрактом. Законом фактично знімаються обмеження на моніторинг та контроль гіг-спеціаліста у разі використання техніки замовника. Фахівець не має можливості посилатися на втручання в особисте життя у такому випадку, а також, якщо він перебуває в приміщеннях резидента Дія Сіті.

ГІГ-контракт очима ГІГ-спеціаліста. 5 критичних моментів

Договірні положення та внутрішні політики резидента Дія Сіті

Регулювання відносин між гіг-контрактором та замовником може відбуватись не тільки безпосередньо на рівні договору. Законом надаються доволі широкі можливості по встановленню певних моментів у внутрішніх документах резидента Дія Сіті. Вони набувають обов’язкової сили та стають частиною гіг-контракту за умови посилання на них у ньому.

Цікаво й те, що законодавство не містить прямого обов’язку резидента ознайомити контрактора з ними. Фахівцю, для того аби в повній мірі розуміти обсяг свої прав та обов’язків та мати можливість захистити свої інтереси в разі зловживань з боку замовника, необхідно безпосередньо при ознайомленні з контрактом вивчити й внутрішні документи, зафіксувати їх зміст на момент підписання договору.

ГІГ-контракт очима ГІГ-спеціаліста. 5 критичних моментів

Вищезазначене набуває особливої актуальності, адже коло питань, пов’язаних з наданням послуг за гіг-контрактом, які можуть бути визначені внутрішніми документами резидента Дія Сіті, доволі широке та включає, зокрема: час надання послуг та відпочинку; умови перебування за місцем надання послуг; правила резидента Дія Сіті, зокрема щодо охорони праці у місцях надання послуг та відповідальність за їх порушення; порядок оброблення персональних даних; надання додаткових компенсаційних виплат чи гарантій та інші умови співпраці за гіг-контрактом.

Незважаючи на широкі можливості по врегулюванню відносин суб’єктів Дія Сіті, все ж мають бути дотримані межі, встановлені Законом. Отже, при укладенні гіг-контракту, у фахівця виникає необхідність в комплексному юридичному аналізі його умов на предмет відповідності власним очікуванням, домовленостям та наявності ризиків. Для гіг-контрактора важливо знати, на які моменти треба звертати увагу на стадії оформлення співпраці та що краще змінити на свою користь.

Якщо Вам потрібна допомога з підготовкою гіг-контракту чи аналізу вже готового, запропонованого Вам контрагентом, звертайтесь до нас 🙂 Ми радо підготуємо його під Ваш запит або проаналізуємо проект та запропонуємо рекомендації для захисту Ваших інтересів.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)