UDRP спір та UDRP правила. Допоможе юрист?

Твій стартап, як кажуть, «злетів». Після презентації до тебе несуть гроші всі інвестори, пропонують тобі офіси в Каліфорнії, Лондоні… Щастю нема кінця, адже ти, ще до того як почав розвивати свій проект зареєстрував торгові марки. І ось ти, як гордий володілець ТМ «RomashkaStartup» в декількох юрисдикціях, думаєш скільки ж трафіку зайде і скільки клієнтів принесе тобі відомість і твій чудовий веб-сайт на домені RomashkaStartup.com.

    Ну а як тут може бути по іншому? Про тебе написали у всіх профільних виданнях, веб-сайти розповідають, що твій продукт змінить світ.

Картинки по запросу wall street

Перших півроку все відбувається саме так, але потім чомусь потік трафіку зменшується, клієнтів стає менше при тому, що ніякого негативного фідбеку по своєму продукту ти не отримав. І ось ти відкриваєш Google вбиваєш в поле «RomashkaStartup» і бачиш, що поряд з твоїм сайтом romashkastartup.com існують rommashkastartup.com, romashkastartup.net .biz, .info, .us, co.uk та ще й romashkastartupsucks.com і маса інших. Відкриваєш будь-який і бачиш, що дизайн твого сайту скопійовано, посилання на сайтах ведуть на сайт твого основного конкурента SonechkoStartup LLС, на іншому взагалі незрозуміло що, якісь посилання незрозуміло куди, а ще на одному прямим текстом написано «Продам домен за багато грошей».

    І в цей момент ти розумієш, що ті півмільйона користувачів, які кожного місяця не дійшли до тебе, загубилися саме на цих сайтах. Що ж робити в такій ситуації?

Дане явище називають кіберсквотингом (англ. Cybersquatting), юридичного визначення в українському законодавстві, на жаль, немає, адже воно не встигає за розвитком багатьох правовідносин, а особливо тих, що стосуються ІТ.

Під кіберсквотингом розуміють реєстрацію, використання, пропонування для продажу доменних імен з недобросовісним наміром отримання прибутку за рахунок використання чужого гудвілу (ділової репутації) та відомості торгової марки.

Існують 2 основних види кіберсквотингу:

  1. Typosquatting (від англ. Typo –  опечатка) – в цьому випадку зловмисник сподівається, що ви помилитесь у доменному імені – тобто замість, наприклад, Instagram.com, введете instafram.com.

  2. Кіберсквотинг спрямований на використання чужих торгових марок або їх частин. Прикладом такого типу кіберсквотингу може бути реєстрація доменного імені iphonephones.com. або apple.net, з урахуванням того, що справжня компанія Apple здійснює діяльність з домену apple.com.

В даній статті увагу буде сконцентровано на тому, як найефективніше припинити використання доменного імені кіберсквотерами у світовому масштабі в найкоротший термін. Тобто питання українського законодавства у сфері регулювання даних правовідносин якщо і будуть розглядатися, то лише частково.

На сьогоднішній день одним з найбільш ефективних методів боротьби з кіберсквотерами є звернення до одного з акредитованих центрів з вирішення доменних спорів Інтернет корпорації з присвоєння імен та номерів(англ. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, далі – «ICANN») .

Вичерпний перелік таких центрів міститься на сайті ICANN, на даний момент до нього входять:

  • Asian Domain Name Dispute resolution Centre;

  • National Arbitration Forum;

  • WIPO;

  • The Czech Arbitration Court Arbitration Center of Internet Disputes;

  • Arab Center for Domain Name Dispute Resolution.

Кожен з цих центрів уповноважений застосовувати адміністративну процедуру згідно з Єдиною політикою вирішення доменних спорів (далі – «UDRP»). Рішення, які буде прийнято в порядку адміністративної процедури, є обов’язковими для акредитованих ICANN реєстраторів доменних імен, а це – всі домени gTLD рівня, тобто .com, .net, .org та інші, окрім того, деякі ccLTD, тобто домени з закінченням .us, co.uk.. Слід зауважити, що і для України в випадку реєстрації домену у певного провайдера можливо використати дану процедуру.

Що ж таке UDRP?

UDRP являє собою звід правил, який був розроблений Всесвітньою Організацією Інтелектуальної Власності (далі – «ВОІВ») для швидкого вирішення спорів про доменні імена.

Основними перевагами вирішення спору з використанням UDRP в порівнянні з іншими методами захисту є наступні:

  • Швидкість

Як правило, від моменту подання заяви до арбітражного центру до моменту винесення рішення і передачі домену законному власнику проходить не більше 60 днів.

  • Інтернаціональність

Ви можете бути володіти правами на ТМ в Уганді, а зловмисник, що порушує Ваші права, знаходиться в Еквадорі – це не буде заважати Вам подати заяву до ВОІВ і отримати рішення на Вашу користь з передачею домену у Вашу власність.

  • Вартість звернення

За загальним правилом розгляд справи одним арбітром щодо одного доменного імені буде коштувати близько $ 1500 ( в залежності від обраного центру), а розгляд трьома арбітрами – близько $ 4000. В той час перельоти, суди, адвокати за декілька місяців (а може й років?) судового розгляду можуть вилитись в суму значно більшу.

Основним недоліком використання UDRP є те, що фактично існує лише 2 варіанти прохальних вимог. Арбітри за результатом розгляду заяви можуть прийняти одне з двох рішень – передати або скасувати домен. Тобто ні про яку втрачену вигоду, стягнення грошей, публічні вибачення та інше не може бути мови. Вам або буде передано домен у власність (або ж відмовлено у передачі) або його скасують (тобто він перестане існувати).

Проте, цей недолік певним чином нівелюється тим, що використання адміністративної процедури не є перешкодою для звернення до суду після її закінчення, тобто отримавши домен в своє володіння, Ви маєте можливість ще окремо звернутись до суду з вимогою про відшкодування збитків.

В основі UDRP знаходяться 3 підстави доведення, саме на доведенні цих трьох підстав гарантує передачу оспорюваного домену заявнику.

  • Доменне ім’я є ідентичним або бентежно схожим з торговою маркою або маркою обслуговування, щодо яких у заявника є права та інтереси ( англ. «your domain name is identical or confusingly similar to a trademark or service mark in which the complainant has rights»);

  • Відсутність прав або законних інтересів щодо доменного імені (англ «you have no rights or legitimate interests in respect of the domain name»);

  • Доменне ім’я було зареєстровано та використовується недобросовісно («domain name has been registered and is being used in bad faith»).

Стосовно ідентичності або схожості

Відповідно до консенсусного погляду в узагальненій практиці, наявність зареєстрованої торгової марки є достатнім для визнання доменного імені бентежно схожим. Місце, в якому торгова марка зареєстрована, дата реєстрації такої марки, вид діяльності чи продукту, який реалізовується під цією маркою, не є визначальним для знайдення схожості.

Даний пункт UDRP включає в себе порівняння оспорюваного доменного імені з торговою маркою заявника для визначення ступеню схожості та того, як така схожість може заплутати користувача інтернету.

Так, наприклад, доменні імена Instagram.com та instafram.com безумовно є схожими, Samsung.com та samsungtablets.com теж були б визнанні бентежно схожими.

Стосовно відсутності прав або законних інтересів щодо доменного імені

Обов’язок доказування на початку розгляду справи лежить на заявникові. Проте, як неодноразово вказувалося арбітрами, інколи такий тягар доказування просто неможливо здійснити, тому що вся необхідна інформація для такого доведення доступна лише відповідачу. Таким чином, існує практика доведення prima facie випадку. Тобто випадку, який «на перший погляд» доводить, що у відповідача немає законних інтересів у такому доменному імені. Якщо заявником буде наведено такий приклад, то тягар доказування наявності своїх інтересів у доменному імені переходить на відповідача. Обов’язком відповідача буде надати докази і довести, що законні права та інтереси на доменне ім’я існують. У випадку, якщо відповідач не надасть доказів, то як правило вважається, що другий елемент UDRP задоволено.

Наприклад, заявникові з Ірану може бути просто не відомо про торгову марку у Гондурасі. Заявник може стверджувати, що відповідач не має прав і наводити доводи та докази, які будуть підтверджувати його позицію, а відповідач візьме і надасть витяг з реєстру Гондурасу про реєстрацію ТМ.

За цим пунктом достатньо довести, що на перший погляд відповідач не має прав та законних інтересів стосовно домену та ТМ.

Стосовно того, що доменне ім’я було зареєстровано та використовується недобросовісно

Існує 4 основних види недобросовісного використання, проте чітко сказано, що перелік не є вичерпним:

  1. Основною метою реєстрації доменного імені є бажання продажу, здачі в оренду або передача домену будь-яким іншим чином особі, яка володіє правами на торгову марку, або конкуренту такої особи за ціною, яка набагато перевищує витрати на реєстрацію домену.

  2. Доменне ім’я було зареєстроване з метою завадити володільцю торгової марки або найменування послуг використовувати відповідне доменне ім’я, за умови, що раніше була помічена така діяльність з боку реєстратора.

  3. Основною метою реєстрації доменного імені є перешкоджання ведення підприємницької діяльності конкурента.

  4. Доменне ім’я використовується для навмисного заманювання з комерційною метою користувачів інтернету на цей веб-сайт або інший інтернет-ресурс шляхом створення подібності з торговою маркою заявника, котрий нібито є засновником, спонсором, партнером або підтримує цей веб-сайт або інший ресурс, продукт або послугу, що пропонується на цьому веб-сайті або ресурсі.

У випадку якщо заявник доведе всі 3 елемента, передбачені UDRP, домен буде передано заявникові!

Замість висновку:

Отже, стартапере, тепер ти знаєш, що якщо якийсь поганець в будь-якій частині світу неправомірно використовує твій гудвіл або торгову марку у доменному імені, в тебе є можливість припинити це. Звертайся до професіоналів – ми допоможемо 😉

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)