Договір на креативні послуги – три лайфхаки для виконавця

Герман Васке в своїй роботі «Чому ми креативні?» (Why are we creative?) задавав це питання багатьом людям зі світу кіно, мистецтва, літератури та музики.

Відповіді були неоднозначні – від «дару згори» до наполегливої праці, але у респондентів роздуми над відповіддю завжди викликали деяке спантеличення та посмішку.

Що є креатив? Деякі експерти відносять до здатних «креативити» лише ІТ підприємців. Зокрема, в законопроекті про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні) фігурують ті підприємці, що мають КВЕД, пов’язані з розробкою софту, ігор та розміщення інформації на веб-вузлах.

Варіантів креативу є безліч і часто компанії, які створюють креативний продукт потрапляють в пастку недобросовісних замовників через не укладення договорів або укладення недбалих контрактів в форматі – «аби було».



Участь в тендері: 2 веселі історії про захист креативу

Одна маленька креативна студія зі Львову взяла участь у тендері від великого та страшного клієнта. Розробили їм комунікаційну стратегію – красиву та мальовничу, в форматі презентації.

Тендер програли, а через 6 місяців по телевізору прямо 1 в 1 їх доробки в рекламному ролику побачили. Що зробили? Нічого, бо клієнт страшний та великий. «В суд не підемо, а щось доказувати, писати – не покличуть у наступний тендер». Так і закінчилася ця історія.

Друга ж маленька студія зі Львову підписала тендерний договір перед початком тендеру і зафіксувала – що саме та яким чином передається організатору тендеру. Договір на 2 сторінки, без штрафів, без санкцій, але з зазначенням, що презентація – це інтелектуальна власність студії.

У цієї історії багато варіантів розвитку, але:

  • Організатор тендеру подумає декілька разів, перед тим як порушувати тендерний договір;
  • У випадку порушення такого договору і використання креативу учасника тендеру безкоштовно – студія зможе звернутись до такої компанії з детальною аргументацією і сильною правовою позицію. Такі важелі впливу можуть дозволити схилити компанію до виплати розумної компенсації.



Договір на креатив – важливі пункти для агентства.

Розробка дизайну, рекламних роликів, бренд-буків, бренд-стратегії, неймінгу, елементів UX/UI дизайну та інших креативних продуктів означає, серед іншого, створення об’єктів інтелектуальної власності.

А якщо Замовник не приймає роботи, мотивуючи це тим, що «зелений колір в недостатній мірі транслює відчуття емпатії»?
А ще – «давайте зробимо логотип трошечки більше і поставимо його в самий центр».  Деякі з коментарів можуть бути адекватними, а деякі – не зовсім.

Як окремі положення в договорі на креатив допоможуть врегулювати відносини з клієнтом у ключі, що вигідний агентству?

1.Лімітуємо кількість можливих правок (доопрацювань) та ефективних годин на такі доопрацювання

Кажуть, що спочатку має бути заповнено детальний «бриф», а лише потім починається робота. Якщо ж робота виконана «в бриф», все якісно, то які ж можуть бути правки?

Креатив такий креатив і в двох людей може бути три думки – гарний він чи поганий. А якщо клієнт піде узгоджувати це з усім офісом в 50 людей в своїй бірюзовій компанії, то після втілення всіх побажань всіх стейкхолдерів, умовна «пухнаста тваринка» може перетворитися на одну з істот з роману Станіслава Лема «Едем»

Що робити?
В договорі вказуємо, що після надання «Deliverables», як це узгоджено сторонами, клієнт може зробити не більше 2 правок, а максимальна кількість ефективних годин на такі правки визначається як 2 ефективних години арт-директора, 3 ефективних години дизайнера і дві години копірайтера.

Такі умови:
а) дисциплінують замовника,
б) встановлять чіткі та зрозумілі правила гри на початку співпраці.

В ІТ сфері часто використовують термін «stabilization fee» – бюджет в 10 – 20 %, який додатково закладається на проект і може бути використаний Замовником під час узгодження результатів робіт. Зрозуміло та прозоро.

Непоганим варіантом також може бути лімітація максимальної кількості зустрічей з креативною командою а також визначення тривалості та локації таких зустрічей.

2. Територія, на яку переходять виключні майнові авторські права – територія визначена в договорі.

От Ви розробили сценарій проведення заходів для реклами бренду замовника. Тут у нас і перетин digital та physical, і інтеграції mixed reality і торт у формі логотипу клієнта, який поїдають за спеціальним ритуалом, що символізує алгоритм досягнення мрій.

На території яких країн Замовник може проводити такі івенти? Це буде весь світ, чи за подібні активації, скажемо в Естонії, доведеться заплатити агентству додаткову винагороду? Отож.

3. Момент переходу авторських прав – момент повної оплати послуг за договором.

Звісно, не з усіма клієнтами вдасться прописати такий пункт. Якщо Ви працюєте з enterprise, де по дефолту вказано, що оплата здійснюється через 175 днів після здачі відповідного проекту, а клієнту потрібні всі права на Ваші розробки вже завтра, то дискусія може зайти в глухий кут.

З іншого боку – при разових контрактах з клієнтами такий пункт може стати дуже гарним тригером для отримання другої частини оплати.



Логіка логічна, а креатив креативний

Хороший договір на креатив – важіль впливу на клієнта як в процесі виконання договору, так і на етапі прийняття робіт і здійснення післяплати. Сподіваємось, що наші пункти допоможуть Вам якнайкраще врегулювати відносини та творити прекрасне.

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)