Авторське право та книги: на що звернути увагу
Щороку 23 квітня відзначається Всесвітній день книги та авторського права. Значення можливостей людини з володіння та розпорядження правами на літературні твори важко переоцінити, адже саме вони гарантують реалізацію особи як автора. Це ж стосується й комп’ютерних програм, які відповідно до законодавства деяких держав, у тому числі України, для цілей правової охорони прирівнюється саме до творів у сфері літератури, мистецтва, науки і розуміються як набір інструкцій у вигляді слів, цифр та символів. І права на софт, як і на будь-який твір, виникають з моменту його створення, але навіщо тоді їх реєструвати і чи потрібно це взагалі?
Як показує практика, думки людей стосовно авторського права є полярно різними: хтось гадає, що авторське право підлягає обовʼязковій реєстрації, оскільки без неї не буде захищено, а інші сприймають реєстрацію авторського права як доволі необовʼязковий елемент захисту їхніх прав.
Аби поставити крапку у цьому питанні, пропонуємо звернутися до норм Книги четвертої Цивільного кодексу України, яка регламентує питання права інтелектуальної власності у нашій державі. Так, стаття 437 Кодексу недвозначно визначає момент виникнення авторського права у автора як такий, що співпадає з моментом створення цього твору. Попередньо, з цього можна дійти висновку, що авторське право на компʼютерну програму, яке згідно із ч. 4 ст. 433 Кодексу охороняється так само як і літературний твір, вже виникає одночасно із створенням цього софту, а отож не потребує реєстрації, спеціального оформлення чи дотримання будь-яких інших формальних дій.
У той же час, наш світ далекий від “Утопії” Томаса Мора, а тому розбіжності, зловживання та інші конфліктні ситуації щодо авторського права відбуваються навіть тоді, коли коли автор твору (компʼютерної програми) доброчесно створив його та реалізує своє право інтелектуальної власності на такий обʼєкт. Тож, найдієвішим способом убезпечити себе від небажаних наслідків та зафіксувати (засвідчити) своє авторське право на компʼютерну програму є державна реєстрація такого права у відповідних державних реєстрах. Утім памʼятайте, що така державна реєстрація авторського права – річ не всесильна, і законом буде захищений лише сам код програми, а ідеї, процеси та методи діяльності (іншими словами, функції вашої компʼютерної програми) залишаться поза законодавчою охороною.
Хочемо наголосити, що ще однією важливою перевагою реєстрації авторського права є можливість так званого “привласнення твору” для отримання подальшої вигоди для субʼєкта, що засвідчив своє авторство. Таким чином, вказаний субʼєкт, що отримав свідоцтво про реєстрацію авторського права від Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), може із більшою захищеністю укладати угоди із третіми особами на використання такої програми.
Коли йдеться про захист авторського права, неможливо не згадати і Сполучені Штати Америки, де вказане право охороняється на дуже високому рівні, а законодавство щодо інтелектуальної власності ретельно регулюється і постійно адаптується, аби відповідати новітнім викликам та технологічним інноваціям. Так, у США захист авторських прав на будь-який твір (компʼютерну програму) діє так само з моменту його створення, і процедура реєстрації АП здійснюється на добровільній основі, хоч і всіляко заохочується. Ми вже писали детально про те, що реєстрація комп’ютерної програми як об’єкта інтелектуальної власності в США є більше “must-have”, ніж просто корисною опцією, і з роками її важливість невпинно росте, розширюючи способи захисту від випадків, коли треті особи можуть порушити ваше авторське право.
Тож, у Всесвітній день книги та авторського права хочемо ще раз наголосити на важливості захисту ваших прав у сфері інтелектуальної власності та підкреслити, що реєстрація авторських прав хоч і не вимагається законами, утім є найкращим способом мінімізувати ризик отримання небажаних судових позовів та зайвих витрат.
У нас також є книга — “GDPR для водолазів: основи поведінки в океані даних”. Отримати її безкоштовно можна на нашому сайті.
Якщо вам потрібна професійна порада щодо реєстрації ваших авторских прав – ми завжди раді відповісти всі ваші запитання!