Чому не варто боятися гіг-контракту?
У сучасному світі, який розвивається із неймовірною швидкістю, гіг-економіка вже його невідʼємною частиною. На перший погляд, термін “гіг-контракт” може викликати сумніви та занепокоєння, особливо серед тих, хто звик працювати за стандартними моделями співпраці. Однак, за допомогою правильного розуміння та належної підготовки, гіг-контракти можуть стати відмінною можливістю для професіонального зростання та фінансової стабільності.
В Україні сьогодні дедалі більше компаній розглядають можливість вступу у Дія Сіті та укладення гіг-контрактів як стратегічний крок у своєму розвитку. Проте, як самі компанії, так і фрілансери, відчувають певний страх або пересторогу, пов’язану із цим форматом співпраці. У цій статті ми розіб’ємо основні міфи, що оточують гіг-контракти, а також розкриємо, чому не варто боятися гіг-контракту в Україні, адже він може стати потужним інструментом для досягнення вашого професійного успіху.
Тож, які популярні тези формують викривлене сприйняття гіг-контракту?
Договори про неконкуренцію, які можуть бути додані до гіг-контракту, створюють надлишкові зобов’язання для гіг-спеціалістів
Донині, це твердження все ще є одним із найбільш розповсюджених міфів, що стосуються коментованої форми співпраці. Важливо уточнити, що, дійсно, положення про утримання від вчинення конкурентних дій передбачене ст. 27 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” (далі – “Закон про Дія Сіті”), утім, вказані приписи Закону не є чимось новим для національної практики – багато компаній використовували договір про неконкуренцію (Non-compete agreement) і до появи цих положень на законодавчому рівні.
Ба більше, якщо раніше умови таких договорів визначалися роботодавцями на власний розсуд, то тепер законодавець визначає чимало обмежень при укладанні таких договорів на користь гіг-спеціаліста: неможливість обмеження прав фахівця більше ніж на 12 місяців після припинення співпраці, вичерпність переліку видів діяльності, що підпадають під обмеження та їхня прозорість і зрозумілість, а також відплатність коментованого договору.
Щодо останнього, то розмір матеріальних благ, які фахівець отримує у відплату за зобов’язання утриматися від вчинення конкурентних дій, прямо не визначений у Законі, а тому, як свідчить практика, є предметом переговорів між компанією та гіг-спеціалістом безпосередньо.
Розповсюдження приписів КЗпП України на положення гіг-контрактів
Хоча темі гіг-контрактів на сьогодні вже присвячено чимало публікацій та аналітичних досліджень, деякі компанії свідомо уникають укладення гіг-контрактів, вважаючи їх якимсь прикриттям звичайного трудового договору, який регулюються нормами Кодексу Законів про Працю України. Таке твердження є хибним, про що каже навіть пункт 1 частини 1 статті 1 Закону про Дія Сіті: “гіг-контракт” – це цивільно-правовий договір”. Більше того, частина 8 статті 17 цього ж Закону прямо зазначає, що “за відсутності підтверджень, що резидент Дія Сіті ввів фізичну особу в оману щодо правової природи вчиненого правочину!, укладення та/або виконання гіг-контракту не може вважатися вступом у трудові відносини”.
Відтак, співпраця за гіг-контрактом є цілком легальною формою, яка поєднує в собі гнучкість фрилансу та соціальні гарантії, подібні до трудових правовідносин.
Недостатність соціальних гарантій, які може надати гіг-контракт
Чомусь існує міф, що гіг-спеціаліст може розраховувати на значно меншу кількість соціальних гарантій, як-то відпусток, декретів чи лікарняних, ніж особа, що працює за трудовим договором. Дійсно, Закон про Дія. Сіті не передбачає навіть такого терміну як “відпустка”.
Попри це, вказаний нормативно-правовий акт містить термін “щорічна оплачувана перерва”, яка є фактичним аналогом вищеназваного поняття, становить 17 робочих днів, а сам гіг-спеціаліст може реалізувати своє право на таку “перерву” лише після спливу шести безперервних місяців виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом. Щодо останнього, то гіг-контрактом також можуть встановлюватися більш лояльні умови щодо використання фактичної відпустки.
У той же час, питання лікарняних та декретних відпусток розглядається для гіг-спеціалістів на загальних умовах, хоч і з деякими особливостями, як-то, наприклад, менша сума “лікарняних” (хоча зараз багато компаній вводять додатковий механізм оплачуваних «внутрішніх» лікарняних, якій покликаний урівняти суму таких лікарняних із денною винагородою гіг-спеціалістів). Загалом, спеціалісти, що надають послуги за гіг-контрактом, завжди можуть розраховувати на “звичні” гарантії, які, у той же час, мають бути чітко прописані у договорі.
Невизначеність із тим, яким чином повинні сплачуватись податки
Загалом, концепція гіг-контракту у цьому відношенні має навіть більше переваг, ніж модель співпраці з ФОПом: тепер вам не потрібно буде звертатися до послуг бухгалтера, адже обов’язок із адміністрування податків покладається на роботодавця. Іншими словами, гіг-спеціаліст лише отримує винагороду, у той час як роботодавець виступає податковим агентом, складаючи фінансову звітність, а також розраховуючи і сплачуючи податки.
У цілому, саме податкове навантаження на осіб, що працюють за гіг-контрактом, мало відрізняється від моделі, де одним із суб’єктів виступає ФОП: гіг-спеціаліст має сплатити ЄСВ — 22% (від мінімальної зарплати), ПДФО — 5% і військовий збір — 1,5%. Те саме стосується і пенсійного забезпечення гіг-спеціалістів – це питання достатньо добре врегульоване Законом України “Про пенсійне забезпечення”, де зазначається, що гіг-спеціалісти, які залучені резидентами Дія Сіті за гіг-контрактами мають право на отримання трудової пенсії за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Положення законодавства, які регулюють гіг-контракти, поширюються виключно на IT-спеціалістів
Насправді, таке твердження апріорі не відповідає дійсності, оскільки не існує чинних норм у Законі про Дія Сіті, які б імперативно забороняли укладати такий договір із особою, що не належить до IT-спеціалістів. Представники Дія Сіті також підтверджують те, що гіг-контракт початково концептуально передбачався як форма договору для співпраці ІТ-фахівців.
Тому, Закон як не містить прямих заборон, так і передбачає обмежень стосовно позицій з якими можна укладати гіг-контракти. Отож, можна презюмувати, що дизайнер, сейлз менеджер, рекрутер та інші також можуть співпрацювати з компанією за гіг-контрактами.
Пам’ятайте, що головною порадою для спеціалістів, які планують укладати гіг-контракт, є банальне “уважно читайте умови самого гіг-контракту та перевіряйте, чи дотримано на папері все те, що було обумовлено заздалегідь”. Саме у такий спосіб ви зможете убезпечити себе від ряду пасток (про що ми вже писали у іншій статті), а також дозволить вам у повній мірі отримати всі переваги, передбачені таким договором. Якщо ж вам потрібна професійна порада або ви не до кінця впевнені у тому, що збираєтесь підписувати – ми завжди раді відповісти на всі запитання!