Бухгалтерія для ФОП в ІТ. Практика 2022

Фізична особа-підприємець (ФОП) в Україні – одна з найбільш популярних форм ведення бізнесу в IT.

ФОП може бути IT-фрілансер або ФОП – стартап, що тільки виходить з продуктом на ринок IT, великі IT-компанії, зазвичай, залучають ФОП для надання послуг.

Здавалось би, легко реєструєшся, відкриваєш банківський рахунок не виходячи з дому та платиш 5% єдиного податку, що ж там складного?

Та не все так просто у бухгалтерії ФОП в 2021 році, як здається на перший погляд.

Податкове законодавство щодня оновлюється. Лише з 1 січня 2021 року більш ніж 20 змін, що стосуються бухгалтерії та оподаткування діяльності ФОП в Україні! І це тільки на початок року!

Питання, з якими може стикнутись IT-ФОП у 2021 році:

  • Чи потрібен мені ПРРО ?
  • Що таке КІК та BEPS та чи стосується це мене?
  • Чи маю я право на пільги або компенсації, як їх отримати?
  • За яких умов можна не платити ЄСВ у 2021?
  • А які ліміти граничних доходів для ФОП у 2021 році?
  • Яку платіжну систему краще обрати?
  • Чи можна більше не заповнювати Книгу обліку доходів?
  • Які правила оподаткування роялті?
  • Чи дійсні документи, підписані онлайн?

Безліч бухгалтерських новин та термінів, в яких можна загубитись на декілька днів для того щоб отримати відповіді на ці питання.

В чому ж взагалі сутність бухгалтерії ФОП в ІТ?

1.Оформлення електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Головний інструмент роботи бухгалтера. З його допомогою можна  зробити  звірку за податками, підписати заяву, надіслати звітність.

2.Контроль за реквізитами та актуальними ставками податків.

Зазвичай, бюджетні рахунку для сплати податків оновлюються щорічно, а то й частіше. Знайти вірні саме для необхідного району – той ще квест.

Деякі податкові ставки залежать від розміру мінімальної заробітної плати.

За звітний рік цей показник може змінитися двічі або більше разів, тому дуже важливо за ним стежити, бо є ризики отримати штраф за несвоєчасну сплату податків та й на додачу ще пеню нарахують.

3.Контроль за умовами перебування на обраній системі оподаткування.

Граничні обсяги доходу, кількість найманих працівників, КВЕД – головні умови та критерії перебування на спрощеній системі.

Порушення таких умов може тягнути за собою несприятливі наслідки у вигляді додаткового податкового навантаження та, взагалі, подальшу заборону працювати на єдиному податку.

4. Оформлення та подання звітів.

З цим все більш-менш ясно, щоквартальне або щорічне оформлення звітності – прямий обов’язок бухгалтера. Тут також є певні нюанси – законодавці полюбляють змінювати форми звітності, крутити-вертіти графи та рядки між собою, що для бухгалтера – багато годин додаткової роботи.

5.Облік доходу та курсових різниць. Валютним доходом в IT нікого не здивуєш, а ось специфіку розрахунку та оподаткування курсових коливань при цьому треба не забувати та враховувати.

6.Взаємодія з банками – надати копії документів, контрактів, інвойсів. Кожен бухгалтер трошки юрист.

7.Спілкування з платіжними системами –  від початку обрання найкращої під конкретний IT-проект до стадії розрахунку та оподаткування доходів, отриманих через платіжну систему.

8.Розробка подальшої стратегії масштабування бізнесу. Здається кожен ФОП мріє згодом трансформуватися у ТОВ, тому без бухгалтера тут точно не обійтись.

Впевнені, що це не повний перелік обов’язків та задач бухгалтера для ФОП в IT, адже, до гарного бухгалтера біжать з будь-якими питаннями, пов’язаними з цифрами.

Авжеж, бухгалтерію IT-спеціалісти можуть вести самостійно, проте є сумні приклади коли податкова штрафує ФОП у розмірі більш ніж на 100 тис.грн лише за невірно заповнену графу у звіті та скасовувати такий штраф доведеться тільки через суд.

Або ж, сплата податку на невірний бюджетний рахунок може перетворитися на недоїмку, пеню, штрафи та неабияку головну біль у разі закриття ФОП.

Звісно, базові знання принципів розрахунку та оподаткування доходів ФОП ще нікому не завадили.

Проте, безсумнівно, – кожен має займатися своєю справою, програміст – кодити, бухгалтер – рахувати.

Legal IT Group завжди готові допомогти із цим питанням=)

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)