Big Data as a Service Agreement. IT контракти

Big Data as a Service (“BDaaS”) відносно новий термін в галузі технологій, проте укладення ІТ контрактів щодо таких послуг набирає широкої популярності. Зважаючи на необхідність регулювання, укомплектування та будь-які інші операції, пов’язані з  великими масивами даними, стають must-have в сучасному світі.

Аналіз даних використовують для різних цілей: підвищення продуктивності системи, допомога у прийнятті рішень в керівництві продуктів компанії, оцінка ризиків стосовно рішень тощо. Дуже часто на кожну з цілей обробки Big Data компанії користуються різними системами. Враховуючи той факт, що з кожним разом такі операції потребують все більшого залучення коштів, надається перевага створенню єдиної інфраструктури, яка буде займатись вилученням, обробкою, візуалізацією даних, а також забезпечуватиме загальну функціональність управління Big Data.

Big Data as a Service стосується відносин між замовником (компанією, яка хоче рости) та виконавцем (data scientists + платформа побудована на machine learning). А які ж відносини регулюватиме такий ІТ договір?  Це може бути як постачання даних, певних аналітичних інструментів, за допомогою яких можна збирати дані, так і проведення аналізу та надання звітів щодо наданих даних. Деякі ІТ контракти BDaaS також включають консалтингові та консультаційні послуги в свої пакети.

Власне тому, сучасний ринок й говорить про Big Data as a Service, яка з постійним збільшенням обсягу інформації стає все більш і більш затребуваною.

Big Data as a Service пропонує багато різноманітних середовищ, в яких можна й потрібно працювати на сучасному ринку. Давайте пройдемся по основних.

  1. Core BDaaS – зазвичай, це сама платформа для Big Data, зі встановленим лімітом компонентів.
  2. Performance BDaaS – пропонує оптимізовану інфраструктуру, щоб зменшити витрати і забезпечити адекватну побудову апаратних серверів та мереж для функціонування core BDaaS.
  3. Feature BDaaS – фокусується на продуктивності, щоб користувачі могли швидко почати роботу з обробкою великих даних.

А на які моменти варто звернути увагу при укладенні договору на надання послуг з Big Data?


  1. Якісний предмет договору.

Як і в будь-якому ІТ договорі, важливим моментом є й залишається коректне оформлення предмета договору. Визначення конкретних послуг з максимальною деталізацією способу надання є перевагою для обох сторін. Більше того, особливої уваги потребують дані, стосовно яких здійснюватимуться послуги. Тому, рекомендуємо при складанні та підписанні самого договору “захопити” максимальну кількість такої робочої інформації.

     2. А як же положення про конфіденційність?

В час, коли інформація стає нашим найбільшою та найголовнішою зброєю для знищення конкурентів по бізнесу, неможливо залишатись осторонь й не використати якусь цінну інформацію во благо стрімкого та потужного розвитку капіталу. Не дивно, що буквально кожен договір містить NDA положення, або ж сторони вирішують підписати окремий договір про нерозголошення конфіденційної інформації на сторінок десять-п’ятнадцять. Це робиться для того, щоб захистити все що тільки можна, не допускаючи витоку найсекретнішої інформації, цінність якої навіть неможливо виміряти. Про те, чи можна підписувати NDA, ви можете почитати тут.

В BDaaS договорі варто детально вказати, що саме вважатиметься конфіденційним (наприклад, релевантною буде інформація про бази даних, носії інформації, методи передачі даних та системи прогнозування, інтегрованих процесом надання даних, процес отримання та аналізу інформації з метою пошуку шляхів оптимізації надання послуг, процес створення інструментів на основі принципу машинного навчання тощо). Не забуваймо про страшний штраф та дисклеймер того, що розкриття конфіденційної інформації своїм працівникам та підрядникам не вважатиметься порушенням такого положення.

     3. Отримання послуг. Як?

Зверніть увагу на цей ключовий момент при підписанні/складанні Big Data as a Service agreement. Передача відбуватиметься на матеріальних, чи нематеріальних носіях? Якщо хмара, то як довго зберігається інформація? А коли послуги вважатимуться наданими? А прийнятими? Якщо неякісні, можна отримати “покращення” результатів послуг? Фіксація відповідних положень дозволить замовнику отримати якісно надані послуги, а виконавцю – вчасну оплату. Якщо такі критерії задоволені, замовник ще неодноразово звертатиметься до цього провайдера, а останній – отримуватиме прибуток.

Під час виконання BDaaS ІТ контракту можуть виникнути певні ризики. Зокрема, ми можемо говорити про наступні:

  1. Якщо ви вирішили зберігати та аналізувати свої дані у хмарі через виконавця BDaaS договору, переконайтеся, що хмари мають найвищий рівень безпеки та захисту даних. Сумніваємось, що ви хочете, щоб збереженість ваших даних була порушена через третю сторону.
  2. Зрозумійте що входить, а що не входить в обов’язки виконавця договору BDaaS. Він, звісно, може значно знизити труднощі при запуску роботи з великими даними, але в нього немає чарівної палички, яка перетворює будь-що в розуміння всього. Також, варто зрозуміти, яка робота є готовою і що ще потрібно зробити до початку користування такими послугами.

ІТ контракти є важливою формою належного виконання послуг, а також “подушкою безпеки” того, що всі послуги будуть оплаченими. Незважаючи на те, що Big Data as a Service agreement ще не набув такої популярності як, наприклад, договір на розробку програмного забезпечення (більше інсайтів про ризики цього договору можете знайти в цій статті), все ж рекомендуємо звернутися до такого інструмента регулювання відносин. Ти захоплюєш дані, а дані світ. Надійний захист – найпотужніша зброя. А її можуть гарантувати наші юристи! Звертайтесь 🙂

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)