Як працює авторське право на музику для відеоігор?

У сучасному світі до відеоігор  сформоване неоднозначне ставлення. Хтось вважає їх новітнім видом мистецтва, що не тільки занурює людину у вигаданий світ але і дозволяє гравцям на нього впливати. Для інших – це соціальне середовище у комбінації з можливістю захоплюючих сумісних пригод. Для третіх – це ще один продукт, що використовує психологічні прийоми на гравцях для отримання прибутку.

Деякі сучасні відеоігри щільно наблизилися до кінематографу, який по своїй суті поєднує в собі різні напрямки мистецтва та творчості. Для максимального занурення розробники використовують не тільки якісну графіку, зручний інтерфейс чи опрацьований сюжет, а й ефектний звуковий супровід, який створює настрій гри, є частиною наративу, або просто додає звукових ефектів, починаючи  від лязкоту броні у лицаря до звуків космічного корабля. Без звукового супроводу ігровий процес був, так би мовити, «прісним» та нереалістичним.

У який спосіб можна доповнити вашу гру звуковим ефектом?

Хочете створити віртуальне радіо у своїй відеогрі? Авжеж, ви можете використовувати музику, не хвилюючись про отримання відповідної ліцензії від автора, якщо створите її самостійно. Але саундтрек передбачає ряд компонентів, які захищаються авторським правом. У разі коли хтось брав участь у будь-якому з цих процесів під час створення музичного твору, вам знадобиться його дозвіл, щоб використовувати твір у своїй відеогрі.

Наприклад:

  • композитор, який пише музику,
  • автор тексту,
  • виконавець,
  • студія звукозапису.

Усі вони матимуть автоматичний захист авторських прав.  

Тому, якщо ви доручили професіоналам створити музику для вашої відеоігри, необхідно  укласти з ними договір, який буде мати відповідний пункт про передачу авторських прав. Аналогічний договір необхідно укладати й при записі звукових ефектів, по типу звуки кроків, дощу, завивання вітру тощо. Такі аудіо файли також створюються відповідними спеціалістами на студіях і захищені авторським правом.    

До речі, якщо ваша гра має озвучених персонажів, записи голосів цих персонажів будуть захищені авторським правом як на сценарій, так і на звукозапис.

«А що робити, якщо я бажаю використати вже наявну пісню?»

У такому разі можна подати запит на отримання ліцензії, звернувшись безпосередньо до видавця пісні.

У ситуації коли ви не маєте контактних даних правовласника, один із способів знайти ці дані – онлайн-сервіси з пошуку авторів творів. Можна скористатися інструментом пошуку для фільтрації за назвою пісні та іменем композитора чи виконавця, щоб отримати відомості.

Ліцензія на музику – це юридична угода між ліцензіатом та власником авторських прав, де зазначається яким саме чином ліцензіату дозволено використовувати пісню.

Така угода дозволить вам законно заробляти на своєму контенті з використанням музики.

Ліцензія не потрібна тільки у випадку, коли ви зацікавлені у використанні композиції, що є обʼєктом суспільного надбання. Пов’язано це з тим, що законодавство у сфері  авторського права захищає музичний твір лише протягом 70 років після смерті його творця. Після спливу цього часу трек перетворюється на суспільне надбання і стає публічним.

Але необхідно враховувати наступне:

  • твори, створені у співавторстві ( авторське право діє протягом життя співавторів і 70 років після смерті останнього співавтора),
  • виключне право на твір може бути передано у спадщину;
  • авторським правом може володіти не тільки автор музичної композиції, а й компанії звукозапису.

Також можна викупити права на трек у автора чи правовласника. В музичній індустрії є таке поняття як «200 % прав». Для продажу композиції особа  повинна мати ліцензію на 100% авторських прав та 100% суміжних прав — із них і складається поняття «200% прав».

Для цього потрібно точно встановити особу, яка володіє авторськими чи винятковими правами. Останні іноді знаходяться у студії звукозапису чи продюсерського центру.

 «А що, як на придбання чи створення аудіо не передбачено значного бюджету?»

Звісно, використання  платних композицій це, поміж іншого, інвестиція в імідж гейм-студії,  яка задає певний рівень на ринку відеоігор. Але на практиці більшість розробників економлять багато грошей, не сплачуючи роялті за музику. Вони зазвичай виплачують гонорар автору лише за музику, яка використовується в рекламі чи  трейлері відеогри. 

Дозволяють використовувати музику безоплатно у такому разі відповідні  онлайн-платформи.

Creative Commons є організацією, яка сприяє використанню творів, захищених авторським правом, через публічну ліцензію на авторське право. 

На їхньому веб-сайті можна перевірити пісню, яку ви бажаєте використати   у відеогрі.

 Creative Commons нині має 6 типів безоплатних ліцензій. Відрізняються вони обсягом прав, які надаються автором твору, адже саме автор визначає ступінь захисту свого твору. Музика з ліцензією CC не є безкоштовною для будь-якого використання, лише для деяких. Майте на увазі, що:

  • вам доведеться ознайомитись з типом ліцензії Creative Commons, яку має кожна пісня (не завжди можна безкоштовно використовувати звук у комерційних цілях);
  • дуже рідко, але якість такого звуку може відрізнятись від «платної» ліцензії безпосередньо від правовласника, що надалі позначиться й на якості гри;
  • велика кількість ліцензій Creative Commons передбачають необхідність вказати імʼя автора музичного твору (автор також може захотіти залишитись анонімом).

Додатково студії часто залучають вже наявне ком’юніті та твори фанатів, що згодні на невеликі винагороди аби їх твір «засвітився» у майбутній грі чи доповненні.

Що  чекає на розробника у випадку неправомірного використання музики?

Автори або власники авторських прав мають виключне право використовувати, адаптувати та поширювати свою роботу. Використання твору без дозволу може мати результатом подання позову автором композиції. Відповідальність у такому разі може бути цивільна, адміністративна та навіть кримінальна.

Автор має право просити про:

  • відшкодування моральної шкоди,
  • відшкодування збитків (наприклад упущена вигода),
  • поновлення порушених прав,
  • припинення використання музичного твору у вашій грі
  • інші дії передбачені законодавством.

Також незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності тягне за собою накладення штрафу від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Щодо кримінальної відповідальності, то вона буде мати місце у разі умисного порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі. На порушника може чекати  штраф або виправні роботи (до 2 років) або позбавлення волі на той самий строк (до 2 років).

Цікаві випадки з практики

У 2019 році композитор Роберт Принц подав позов до компаній з розробки ігор Valve та Gearbox через те, що вони використали його музику у перевиданні гри Duke Nukem 3D. Заявник стверджував, що погодився на використання своїх творів тільки для оригінальної гри. Справа закінчилася мировою угодою.

У цьому випадку необхідно чітко розуміти, що мається на увазі, коли ми говоримо про перевидання. Класично це передбачає видання старої гри зі значними оновленнями чи адаптацією до сучасних систем. Така гра хоча і замінює стару версію на торговельних майданчиках, але все ж є окремими ІР, а, відповідно, вимагає окремих домовленостей. Протилежним варіантом є оновлення. Наприклад, так звані «некст-ген патчі», що можуть кардинально змінити стару гру (притому не утворюючи нового ІР).

На десяту річницю гри GTA 4 компанія Rockstar випустила патч, що видалив більше 35 музикальних композицій з плейлистів різних станцій ігрового радіо.

Такі дії компанії випливають із закінчення строку ліцензійної угоди на використання музики. На практиці такий підхід є досить ефективним та дозволяє знизити витрати у порівнянні з необмеженою ліцензією. Зворотною стороною є підвищена увага до строків ліцензій та внесення відповідних змін на протязі всього «життя» гри.  

Компанія CD Projekt RED організувала музичний конкурс для своєї гри. По закінченню будуть обрані 12-15 переможців, що отримають грошову винагороду, сувенірну продукцію та чиї роботи будуть додані до саундтреку гри. На основі пісень-переможців буде сформована внутрішньо ігрова радіостанція.

Наочна демонстрація залучення фанатів студії та гри до формування звукового супроводження. Фактично переможці укладатимуть ліцензійний договір з компанією чи передадуть права інтелектуальної власності студії розробнику.

Висновок

Відеоігри включають велику серію творів, що є обʼєктами авторських прав, і музика є одним із них. 

Звук – один із способів сприймати оточення, а для занурення у гру його не можна  ігнорувати.

Якісний звуковий супровід у відеогрі – це показник якості та рівня продукту, іноді навіть його ключова особливість.

Який спосіб розміщення музики у вашій відеогрі ви не обрали б переконайтесь, що:

  • композиція є оригінальним твором (якщо створили власну музику),
  • у разі використання ліцензії Creative Commons дотримані всі умови такої ліцензії (особливо мета використання музики),
  • дотримуєтесь чинного законодавства, не порушуєте виключних прав інших осіб та отримали всі необхідні дозволи.

Використовуйте обʼєкти авторського права добросовісно, адже, окрім втрати фінансів, конфлікт із правовласником може вплинути на репутацію вашої компанії та бренду.

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)