Видалення контенту, який порушує авторське право. Алгоритм.
В епоху доступної інформації стало значно легше розповсюджувати свою музику, фотографії, малюнки, відео, книги та інші твори через інтернет-сервіси та спеціалізовані майданчики, де творці можуть швидко охопити велику аудиторію, а в деяких випадках і автоматично отримувати винагороду за свої старання. Такий підхід дозволяє приділяти менше уваги маркетинговій, комерційній та технічній складовій, але водночас авторський контент стає більш вразливим до неправомірних посягань. Кожен автор намагається не допускати спроби поширення чи використання своїх творів без дозволу, але, на жаль, ідеального захисту не існує.
Первинно авторські права виникають тільки у творця, а вже надалі можуть бути передані іншій особі остаточно або тимчасово, повністю або частково. Такий механізм гарантує автору винагороду за використання його контенту іншими особами. Але паралельно з цим, розвиток технічного та програмного забезпечення тільки спрощує неправомірне «запозичення». Вражаюча кількість випадків та поширеність робить це глобальною проблемою Інтернет-мережі.
Хтось може використовувати Ваші рекламні матеріали, торговельні марки, наукові публікації, художні твори, статті, фотографії, малюнки, програмний код чи музику прямо зараз знаходячись на іншому континенті.
Уявіть: Одного дня Ви підключаєтесь до мережі Інтернет, шукаєте публікації на конкретну тематику, переглядаєте різні, подібні до Вашого, ресурси та натикаєтесь на дивну статтю. Вам здається, що текст дуже знайомий. Настільки, що Ви самі його написали минулого року. Переглянувши сторінку з «оригінальним контентом» виявляється, що компанія, якій належить веб-ресурс, використовує Вашу публікацію для реклами та просування своїх послуг та товарів.
Або, можливо, Вам буде ближче ситуація, коли Ви намалювали картинку, маєте на неї авторські права та отримуєте дохід від передачі права на використання або права власності через відповідну платформу. Нещодавно, в якості профілактики Ви здійснили запит по зображенню через сервіс для пошуку дублікатів у мережі та отримали позитивний результат. Було не дивно, але якби серед відомих Вам ресурсів не було фотобанку, який продає Ваше зображення від імені іншого користувача. Якою тоді буде Ваша реакція на те, що хтось перепродає Ваш твір під виглядом свого авторського!?
Перш ніж перейти до розв’язання проблеми – необхідно зрозуміти в чому її суть. В даному контексті, авторське право – це сукупність прав, які захищають інтелектуальну власність, її матеріальне втілення та дозволяють авторам отримувати певні блага в обмін на використання результатів своєї творчої діяльності.
Виділяють майнові та немайнові складові авторського права.
Особисті немайнові права виникають в автора автоматично та не можуть бути передані.
До них відносять:
- Право бути визнаним та зазначеним як автор твору.
- Право використовувати власне ім’я, псевдонім або оприлюднювати анонімно.
- Право надавати дозвіл на оприлюднення матеріалів.
- Право на збереження цілісності твору.
Зовсім інша ситуація стосується майнових авторських прав. Окрім права самостійно розпоряджатись своїм твором, первинне право забороняти чи надавати дозвіл на його використання має тільки автор. На відміну від немайнових, такі права можуть бути передані, а подальше використання не буде обмежуватись. Наприклад твір може бути предметом:
- Публічної демонстрації (показу)
- Переробки, адаптації
- Відтворення
- Перекладу
- Розповсюдження
- Продажу
- Та ін.
Майнові права можуть буту передані на користь іншої особи в повному обсязі, частково чи на строк дії конкретної угоди. Цікавим прикладом є музичні стрімінгові сервіси. У положеннях одного відомого сервісу зазначено, що Ви можете використовувати контент в особистих, некомерційних цілях, тільки через відповідний софт та за умови сплати послуги. За таких обставин у користувачів не виникає жодних матеріальних прав. У той самий час та сама корпорація одночасно створила аналогічний сервіс для бізнес-клієнтів. Ускладнена процедура реєстрації, значно вища вартість і спрямованість на юридичних осіб та підприємців дозволяють використання музики у комерційних цілях. В такому випадку відбувається часткова передача матеріальних прав (право на публічну демонстрацію). Наприклад, тепер можна відкрито використовувати оригінальні композиції у закладах харчування та магазинах. З теорією розібрались, перейдемо до практики. Що робити, коли Ваші авторські права порушено?
Крок перший.
Ви помітили можливе порушення Ваших авторських прав?!
Що робити? Бити у барабани та йти з війною?
Спочатку, давайте переконаємось чи справді є факт порушення.
За українським законодавством не є порушеннями авторського права:
- Використання цитат з опублікованих творів в обсязі виправданому поставленою метою.
- Висвітлення подій засобами фотографії, кінематографії.
- Відтворення уривків з опублікованих творів для навчання за умови, що обсяг такого відтворення відповідає зазначеній меті.
- Посилання на автора, або твір.
Також можливо, що «порушник» насправді має всі необхідні права та отримав їх через відповідний інтернет-сервіс в автоматичному режимі.
Крок другий.
Необхідно зв‘язатись з порушником. У кожного веб-ресурсу є адреса для зв’язку з адміністратором сайту або з компанією, до якої він належить. Досить часто достатньо написати E-mail зі скаргою та вимогою щодо видалення контенту. Також можна запропонувати отримати дозвіл на використання контенту у договірному порядку. Як не дивно, досить часто подібні «запозичення» можуть відбуватись не для збагачення, завдання шкоди автору чи будь-якого іншого протиправного посягання. Наприклад, Ваш твір може бути розміщений в якості теми дебатів на форумах, відображатись на інформаційних чи навчальних ресурсах, в особистих блогах або як частина відеоряду. За достатніх підстав, адміністрація подібних ресурсів без додаткових ускладнень видалить контент з сервісу, доповнить посиланням до Вашого джерела або повністю на нього замінить.
Крок третій.
Виникають ситуації, коли адміністрація сайту не йде на контакт або відмовляє у Вашому запиті. В такому випадку самостійно видалити контент з сайту значно складніше. Але існують інструменти та методики, які зможуть допомогти зменшити негативний вплив для Вас.
Як видалити результат з пошукових систем та контент з автоматизованих сервісів.
А) Google – найбільший пошуковий сервіс. Тому видалення результатів, які порушують Ваше авторське право – першочергове завдання. Сервіс надає автоматизовану форму для створення заяви про порушення авторського права. Особливістю є те, що під час звернення необхідно виходити з норм законодавства США з авторського права (Digital Millennium Copyright Act). Для успішної заяви необхідно:
- Надати ресурси з контентом, який порушує авторське право
- Докази порушення (документи або відомості, які підтверджують факт порушення)
- Адреса ресурсу з первинним контентом
- Спосіб виявлення порушення
- Ключі пошукового запиту
Треба розуміти, що сам ресурс та його зміст не буде видалений – лише посилання більше не будуть відбиватися в результатах пошукового запиту. Подібний механізм діє у більшості пошукових систем. Yahoo!, Bing та інші так само діють на основі DMCA і мають дуже подібний алгоритм складання скарг.
Б) YouTube – надає можливість поточного виправлення відео, де є порушення авторського контенту. Сервіс намагається в автономному режимі визначати та блокувати подібні завантаження. Наприклад, сервіс самостійно надає опцію з видалення фрагменту відео або аудіо-доріжки, який порушує авторське право. Одночасно є можливість вийти на контакт за власником оригінального твору для отримання згоди на використання. У разі коли йдеться про повне дублювання або «піратський» контент, то йдеться про повне видалення з посиланням на первинне джерело. Все це передбачено правилами використання контенту і закріплено згодою між сервісом та користувачами ресурсу. Подібні компанії мають чіткий алгоритм реагування на скарги та за достатніх підстав швидко реагують на звернення користувачів.
Окрім особливостей самих сервісів процес подання скарги не відрізняється по своїй суті й в інших подібних платформах.
Форма передбачає:
- Чітке визначення контенту, який порушує Ваші права.
- Визначення мети скарги та типу порушення.
- Ідентифікація особи – заявника.
- Підтвердження авторського права.
- Розгляд скарги та наданих доказів.
- Рішення адміністрації.
- Періоду на оскарження та подання зворотних заяв.
Блокування домену
А що робити коли авторські права порушує саме доменне ім‘я сайту, а не його наповнення?
Виділяють декілька типових проблем з доменними іменами.
Ось деякі з них:
Сайти-клони – інструмент шахраїв для викрадення Вашої інформації. Повне або часткове відтворення оригінального сайту та використання подібного домену для того щоб ввести в оману та отримати від користувачів особисту інформацію. Окрім основної протиправної мети, такі сайти також порушують авторське право. Зовнішній вигляд та програмний код елементів веб-сайту такий саме предмет авторського права, як і музична композиція чи малюнок.
Доменне ім’я порушує права особи на зареєстровану торговельну марку. Наприклад, це може бути подібність імені до ступеня змішування з оригіналом або використання ідентичного доменного імені, але в іншій доменній зоні.
В першу чергу необхідно відправити скаргу до реєстратора домену. Отримати інформацію про доменне ім’я можна за допомогою WHOIS сервісів. У відповіді на запит будуть відомості про особу реєстранта та реєстратора. Через правильнооформлену та підкріплену скаргу можливо заблокувати, переделегувати або видалити ім‘я з реєстру доменних імен.
Крок четвертий.
Вирішення спору через суд . Адміністрація ресурсу-порушника не йде на контакт. Реєстратори доменів, пошукові та інші сервіси не будуть діяти на основі спірних, або недостатньо аргументованих відомостей. Отже, що може здійснити достатній вплив на порушника та бути вірогідним та вагомим доказом під час розв’язання спірних моментів у спілкуванні з різноманітними сервісами?
Часом досить складно знайти межу між належним та неправомірним використанням контенту. Наприклад, різні програмні продукти можуть надавати ідентичні функції та мати інтерфейс в одному стилі, однак встановити порушення можливо тільки через експертне дослідження коду та елементів дизайну. Велика кількість сучасних розробників ПЗ використовують елементи відкритого програмного коду у своїх продуктах, але використання такого коду не може бути порушенням через зміст самого явища open source. Однак, цього не можна сказати про закриті частини коду, які можуть знаходитись в одному ПЗ поряд з відкритими фрагментами, але мати кардинально інше відношення до авторського права.
Судове рішення ґрунтується на доказах, які дозволяють чітко встановити ступінь порушення, якщо таке було наявне. Веб-сервіси не мають подібних повноважень, а лише використовують посилання на підтверджену достовірну інформацію для задоволення скарги.
Висновки
Авторські права виникають автоматично, однак для спрощення відносин у цій галузі бажано зареєструвати об‘єкт авторського права офіційно. При публікації на сайтах – зазначати автора та іншу інформацію у метаданих, публікувати твори під власним ім‘ям, якщо публікація відбувається через видавництво, закріплювати передачу авторських прав договором.
Автор може передати тільки матеріальні авторські права.
З використанням інтернету збільшилась загроза неправомірного доступу та використання авторського контенту. Тому бажано виконати комплекс заходів з протидії подібним загрозам та з документального закріплення Вашого права.
З правильною стратегією та підготовкою можливе ефективне та швидке відновлення порушених авторських прав ще на стадії спілкування з адміністрацією сайту або з власником облікового запису на веб-ресурсі.
Змінювати та видаляти контент з веб-сайтів можуть тільки адміністратори або власники акаунтів. Треті особи можуть тільки подати скаргу або звернути увагу на протиправний контент.
Видалення контенту з результатів пошукових систем не впливає на зміст сайту, однак завдає значної шкоди веб-ресурсу.
Реєстратори доменних імен не є власниками, а лише надають електронну послугу реєстрантам. У позові відповідачем необхідно зазначати реєстранта (власника домену).
Програмне забезпечення, яке побудоване на основі відкритого коду, але з особистими доопрацюваннями та модифікаціями буде об‘єктом авторського права не повністю, а тільки у частині додатково створеного коду (модифікації, оновлення, зміна інтерфейсу та ін.).
Веб-ресурси потребують доведення факту порушення авторського права для задоволення Вашої скарги. Таким доказом може бути судове рішення, первинна публікація, відповідні свідоцтва на право інтелектуальної власності та ін.