ТОП-10 питань про DMCA Legal IT Group

Топ-10 питань та відповідей про DMCA

DMCA – Закон про захист авторських прав у цифрову епоху, що був прийнятий в 1998 році з метою розширити чинне законодавство США. З самого початку DMCA був заходом, спрямованим на внесення змін до існуючих законів про авторське право та надання їм більшої відповідності сучасному цифровому розвитку. 

Це напевно найпоширеніша взаємодія щодо авторських прав, з якою пересічному користувачеві Інтернету доведеться мати справу, незалежно від того, чи намагається він отримати доступ до видаленого вмісту, видалити власний вміст або використовувати систему для захисту своєї роботи.

Попри те, що повідомлення про видалення DMCA є частиною законодавства США про авторське право, воно часто використовується та приймається в усьому світі, а не виключно в Сполучених Штатах. Більшість країн приймають стандартну форму та процедуру повідомлення про видалення DMCA.

  1. Що охоплює DMCA?

Закон про захист авторських прав у цифрову епоху спрямований на охоплення та захист захищеного авторським правом вмісту, який порушується в Інтернеті.

Відповідно надаючи власникам авторських прав можливість надіслати повідомлення про видалення постачальнику послуг, це дозволяє їм захистити свої права, не починаючи судових розглядів, а також сприяє співпраці між окремими особами та великими корпораціями, які розміщують багато вмісту.

Під захист DMCA підпадає будь-яка оригінальна робота чи вміст (фото, відео, текст тощо), які захищаються авторським правом, якщо вони використовуються онлайн без вашого дозволу.

2. Що таке сповіщення про видалення DMCA?

Повідомлення про видалення становить суть DMCA, що робить правосуддя легкодоступним для всіх авторів, а не лише для великих медіакомпаній.

Так власники авторських прав можуть скористатися процедурою сповіщення DMCA з метою видалити завантажений користувачами вміст, який порушує їхні авторські права, з різних вебсайтів. Процедура полягає в тому, що постачальник послуг отримує сповіщення про видалення від власника авторських прав (його представника) з проханням видалити вміст, який порушує авторські права.

Власник вебсайту повинен видалити спірний вміст протягом відведеного часу. Зазвичай ці видалення відбуваються швидко, якщо правопорушний вміст розміщено на домені вебсайту. 

ТОП-10 питань про DMCA Legal IT Group

3. Скільки часу триває повідомлення про видалення відповідно до DMCA?

Встановлених часових рамок немає. Визначено тільки те, що постачальники онлайн-послуг повинні діяти оперативно, щоб видалити ймовірно правопорушний матеріал. Однак це може тривати від кількох годин до кількох днів.

Затримка може мати місце через величезну кількість щоденних запитів на видалення, кількість матеріалів в одному повідомленні або ваша скарга буде неповною. В останньому  – випадку постачальник онлайн-послуг може запросити у вас додаткову інформацію, щоб обробити ваш запит. Ось чому подання повного та належного повідомлення є першочерговим.

4. Які обовʼязкові елементи  DMCA-скарги?

Якщо ви власник авторських прав, то надсилаючи повідомлення про видалення відповідному постачальнику послуг із проханням видалити матеріал, що порушує авторські права, маєте враховувати наступне.

Загалом детальну інформацію про те, як і куди надсилати запит на видалення, часто ви зможете знайти в «Умовах використання» вебсайту. Повідомлення DMCA може здатися простим, але є багато нюансів, які стосуються подання скарги. Відмова в сповіщенні DMCA може бути наслідком залишення без уваги навіть однієї невеликої деталі. Компанії не зобов’язані виконувати ваш запит, якщо вони не отримують запити на видалення відповідно до DMCA з точним формулюванням і обґрунтуванням.

Так визначаються обовʼязкові компоненти, які мають міститися в повідомленні про видалення DMCA, серед яких:

  • Підпис власника авторських прав.  Повідомлення про видалення має містити підпис власника авторських прав або підпис особи, уповноваженої діяти від імені власника. Підпис може бути у фізичній або електронній формі. Той, хто підписує сповіщення, також має вказати, чи є він власником авторських прав чи або ж його представником.
  • Визначення роботи, права на яку порушено.  Необхідно чітко вказати роботу або роботи, захищені авторським правом. Якщо на одному сайті порушуються права на кілька захищених авторським правом творів, відправнику сповіщення не потрібно ідентифікувати кожну окрему роботу, натомість він може використати репрезентативний список таких творів, права на які порушуються на сайті. Твір можна ідентифікувати за назвою або, якщо це практичніше, відправник сповіщення може надати посилання на вебсайт або інше місце, де твір законно демонструється. 
  • Визначення правопорушної дії та її місця розташування на сайті. Має бути чітко вказано діяльність, яка, як стверджується, є правопорушною, а також достатньо інформації, щоб дозволити постачальнику послуг знайти правопорушну діяльність на своєму сайті. Як правило, відправники сповіщень надають вебадресу (URL), яка вказує, де порушується діяльність. Копію правопорушного матеріалу або вебсторінки, на якій розміщено правопорушний матеріал, також можна додати, щоб допомогти у видаленні.
  • Контактна інформація відправника, зокрема адреса електронної пошти. Також можна вказати адресу та/або номер телефону.
  • Заява про те, що вміст заборонено власником інтелектуальної власності чи авторських прав, його представником або законом відповідно до добросовісності сповіщувача.
  • Заява про те, що надані відомості правдиві. Повідомлення про видалення має містити заяву про те, що інформація в повідомленні про видалення є точною і відправник сповіщення має право діяти від імені власника авторських прав. 

 Дуже важливо переконатися, що сповіщення про видалення DMCA містить кожен із вищезазначених елементів. Якщо будь-який із цих компонентів відсутній, отримувач може проігнорувати його. Отже, запит може бути відхилено через недостатню кількість точної інформації.

Більш детально про процедуру подачі та розгляду DMCA-скарги ви можете дізнатись з нашої попередньої статті.

5. Як реагувати, якщо я отримав сповіщення про видалення?

Після того, як Інтернет-провайдер отримає повідомлення про видалення, він зобов’язаний повідомити про це вас.

Отримавши сповіщення, перегляньте його формулювання, щоб переконатися, що у ньому  міститься вся інформація, яку ми розглянули раніше.

Також, що слід зробити, це переконатися, що ви дійсно не порушуєте чиїсь авторські права. Цілком може бути можливо, що ви несвідомо опублікували на своєму сайті захищений авторським правом матеріал. Якщо так, краще негайно видалити його, щоб уникнути подальших проблем. Ви також можете попросити свого провайдера видалити його для вас.

Однак якщо ви не згодні з видаленням вмісту, вважаєте, що вміст є добросовісним використанням або це може бути шахрайство, тоді  можете оскаржити це, подавши зустрічне повідомлення.

Ви повинні бути особливо обережними, покладаючись на твердження про добросовісне використання, щоб виправдати надсилання зустрічного сповіщення. Визначення того, чи є щось добросовісним використанням, часто вимагає складного аналізу конкретних фактів. Якщо ви вважаєте, що добросовісне використання може захистити вас, то слід уважно дослідити чотири чинники добросовісного використання та розглянути питання про те, щоб звернутися за консультацією до юриста з інтелектуальної власності.

6. Чи може мати місце шахрайство при отриманні сповіщення про видалення DMCA?

Нині маємо тривожну тенденцію: отримання фішингових електронних листів, що замасковані під законні сповіщення про видалення DMCA. Це змушує нічого не підозрюючого одержувача вибирати між потенційним ігноруванням дійсного сповіщення та потенційною відповідальністю або переходом за посиланням та зрештою стати жертвою шахрайства.

КЕЙС Бен Діксон отримав електронний лист від юриста Ніколь Палмер із темою «Повідомлення про порушення авторських прав у цифрову епоху». Однак розпочавши розслідування Бен був впевнений, що отримав фотографію з безкоштовного фотосайту, який не вимагає посилання на джерело. Розпочавши власне розслідування він зрозумів, що і юридична компанія, і адвокат були фальшивими. Хоча компанія мала реалістичний домен, фактично її не існувало, а «юристи» насправді були обличчями, створеними штучним інтелектом.

Багато шахраїв використовують фальшиві повідомлення про авторські права з метою отримання грошей, просування зловмисного програмного забезпечення, отримання зворотнього посилання або особистої інформації. Але використання штучного інтелекту виводить дані афери на новий рівень.

Сигналами, що вказують на шахрайство, можуть виступати:

«Загальні» претензії – повідомлення залишаються нечіткими, без подробиць про ймовірні порушення. Справжні скарги вказують, який саме контент порушив авторські права.

Орфографічні/граматичні помилки – шукайте помилки, незграбні фрази чи інші ознаки того, що повідомлення було написано непрофесійно.

Відсутність офіційних сповіщень – справжні повідомлення про авторські права також відображатимуться як сповіщення у вашому обліковому записі, наприклад Facebook. 

Запити на отримання грошей – шахраї іноді вимагають оплату, щоб нібито «вирішити» фальшиві порушення.

Повторні повідомлення – отримання одного й того самого повідомлення кілька разів свідчить про масову кампанію шахрайства, а не про реальну скаргу.

А також неправдиві відомості про відправника, оманливі посилання, залякування та багато іншого.

Однак у багатьох випадках пастка криється саме в ідентифікації матеріалу, який, як стверджує зловмисник, є предметом правопорушної діяльності. Як правило, автор законного сповіщення про видалення, дотримуючись вимог законодавства, додає URL-посилання на вебсайт, де можна знайти правопорушний матеріал, щоб одержувач сповіщення точно знав що саме потрібно видалити. Але натомість шахраї часто включають URL-адресу або посилання на файл, який вони просять завантажити, щоб переглянути матеріал. Натискання цього посилання призведе до небажаного ланцюжка подій з боку одержувача.

7. Чи варто подавати зустрічне повідомлення?

Зустрічне повідомлення DMCA – захід, який дозволяє власникам вебсайтів оскаржити видалення на законних підставах. 

Проте подання зустрічного повідомлення у певному сенсі є юридичним ризиком. Важливо бути обережним, оскільки це створює ризик подання позову до суду іншою стороною. Є кілька причин, чому спірний вміст може не порушувати авторські права, і було б справедливо подати зустрічне сповіщення у разі, коли:

  1. Інша сторона не має законних претензій щодо авторських прав або права власності. Варто додатково перевірити, чи не закінчився термін дії авторських прав. Крім того, пам’ятайте, що не весь вміст може захищатися авторським правом.
  2. Ви маєте дійсну ліцензію або дозвіл на використання вмісту на свій розсуд.
  3. Повідомлення на видалення надіслала не та сторона. DMCA-скаргу може надіслати лише особа, яка володіє авторськими правами. Якщо повідомлення подала непов’язана сторона, його можна оскаржити.
  4. Вміст кваліфікується як добросовісне використання, яке дозволяє використовувати обʼєкти, захищені авторським правом, для таких цілей, як повідомлення новин, дослідження , освіта, пародія, коментарі та критика.
ТОП-10 питань про DMCA Legal IT Group

8. Що  мені потрібно для подання зустрічного повідомлення?

Як і  сповіщення про видалення згідно із DMCA, зустрічне сповіщення також має містити необхідну інформацію, зокрема:

  1. Ваш фізичний або електронний підпис; 
  2. Ідентифікацію матеріалу, який було видалено або доступ до якого було закрито, а також місце, де матеріал з’являвся до того, як його було видалено (або доступ до нього було закрито); 
  3. Заяву під страхом покарання за неправдиві свідчення про те, що ви добросовісно вважаєте, що матеріал було видалено або заблоковано внаслідок помилки чи неправильної ідентифікації матеріалу; 
  4. Ваше ім’я, адреса та номер телефону; 
  5. Згоду на юрисдикцію федерального суду в окрузі, де ви проживаєте (якщо перебуваєте в США), або згоду на юрисдикцію федерального суду в окрузі, де знаходиться ваш постачальник послуг (якщо ви перебуваєте за межами США); 
  6. Згода прийняти судове повідомлення від сторони, яка подала повідомлення про видалення.

9. Що відбувається після того, як ви подали зустрічне повідомлення?

Подібно до повідомлення про видалення, Інтернет-провайдер не має повноважень оцінювати суть справи. Все, що він може зробити, це повідомити відповідних зацікавлених сторін і вжити наступних кроків.

Після того, як ви подасте зустрічне повідомлення, провайдер або вебхостинг повідомить сторону, яка надіслала DMCA-скаргу, і дасть їй 14 днів, щоб подати позов проти вас.

У разі якщо скаржник не поставив під сумнів вашу аргументацію у зустрічному сповіщенні та не подав позов протягом визначеного строку, ваш вміст буде відновлено. 

Якщо інша сторона вирішить таки подати позов, вам доведеться захистити свою позицію у судовому порядку. Тому подавати зустрічне повідомлення доцільно, лише якщо ви впевнені у своїй аргументації.

Слід також пам’ятати про те, що 14-денний період не є конкретним терміном. Сторона зберігає за собою право подати проти вас позов про порушення навіть після закінчення цього періоду. Обумовлений строк у 14 днів гарантує лише те, що видалення скасовується провайдером, якщо позов не було подано в цей термін.

10. Чи є наслідки за надання неправдивої інформації у DMCA-скарзі або зустрічному повідомленні?

Розділ 512 DMCA передбачає відповідальність за свідомо неправдиві твердження в повідомленні про видалення чи зустрічному повідомленні.

Отже, якщо ви стверджуєте у зустрічному повідомленні, що ваш вміст не порушує права на захищений авторським правом твір скаржника, усвідомлюючи, що це неправда, тоді власник авторських прав може отримати від вас відшкодування збитків, зокрема судових витрат і гонорарів адвокатів.

Однак подібне положення також діє коли особа чи компанія надсилає шахрайське повідомлення про видалення. Таким чином, якщо хтось стверджує в повідомленні про видалення, що ви порушуєте їхній захищений авторським правом матеріал, знаючи, що це неправда, ви маєте право подати позов про стягнення завданих збитків разом із витратами та оплатою послуг адвокатів, які були понесені під час відшкодування цих збитків. 

Надсилаючи таким особам зустрічне повідомлення не зайвим буде нагадати про розділ 512 DMCA та відповідальність за надання неправдивої інформації.  

Підсумовуючи зауважимо, що для авторів, чиє право може бути порушено в Інтернеті, DMCA-скарга дійсно є ефективним та потужним інструментом для запобігання багатьом наслідкам незаконного відтворення творів. 

Слід враховувати й те, що деякі повідомлення про видалення надсилаються власниками авторських прав майже автоматично без належного перегляду вашого вмісту, а деякі є відверто фальшивими. Ось чому вам важливо розуміти варіанти подальших дій, коли справа доходить до відповіді на такий запит.

Також необхідно пам’ятати, що передбачено покарання за свідоме введення в оману та надсилання зустрічного повідомлення, якщо ви знаєте, що DMCA-скарга була фактично виправданою. 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)