SEO / ASO договір. Ключові пункти

SEO / ASO договір – це договір надання послуг/виконання робіт у сфері оптимізації. Раніше ми вже описували детально, які положення має містити SEO договір та чому все-таки важко визначити, яка його природа. 

У цій статті також звернемо увагу на схожий документ – ASO угоду та різницю між цими двома видами оптимізації, а також більше зосередимося на лайфхаках при укладенні таких договорів. 

Різниця між SEO та ASO

Тож розглянемо, у чому полягає різниця між ASO та SEO договорами. Перш за все, звісно, у специфіці самих явищ. 

App Store Optimization (ASO) – це процес оптимізації додатку для максимального збільшення його видимості в магазинах додатків у «Пошуку» (тобто, коли користувачі шукають додаток), збільшення трафіку та покращення коефіцієнту конверсії для створення максимального обсягу органічних завантажень.

Search Engine Optimization (SEO) – це також процес оптимізації, але його об’єктом є веб-сайти.

Тому ASO часто ще називають SEO для додатків.
Таке формулювання правдиве лише частково та більше підходить для загального розуміння співвідношення двох видів оптимізації. 

Так, простір ASO – це магазини мобільних додатків (Apple App Store, Google Play Store і т.д.), а простір SEO – це пошукові системи (Google, Yahoo і т.д). Звідси, SEO визначають як пошуковий маркетинг, а ASO – маркетинг додатків. 

Різниця між ASO та SEO також може полягати у факторах, що впливають на видимість і коефіцієнт конверсії. Крім того, якщо у випадку з ASO є імовірність того, що результати будуть досить швидко, то SEO – це значно більш довгостроковий процес.

Отже, у загальному SEO та ASO і схожі, і не зовсім. Але не зважаючи на це, ключові пункти SEO / ASO договорів можуть бути досить подібними, окрім таких положень як, наприклад, безпосередній опис послуг, звісно. 

Ключові пункти

На що слід звернути увагу при укладенні таких договорів?

По-перше, варто пам’ятати, що будь-який договір – це не просто набір складних термінів і речень. Договір – це перш за все відображення на папері відносин, що складаються між сторонами. Такі відносини в угоді повинні закріплюватися чітко та досить детально, щоб уникнути їх неоднозначного розуміння та захистити сторони.  

SEO та ASO договори мають свої особливості через специфіку самих послуг у сфері оптимізації. Тому універсальний лайфхак для всіх договорів – це їх унікальність та індивідуальний підхід до кожної окремої угоди. 

Опис послуг

SEO та ASO змінюються щодня – те, що актуально для пошукових систем сьогодні, може змінитися за лічені дні або тижні. Надмірна деталізація послуг з оптимізації не сильно доречна. 

Тому лайфхак №1 – варто підходити до визначення послуг у SEO та ASO договорах більш «категоріально», не конкретизуючи дуже чітко деталі. Але водночас необхідно знайти баланс, адже надмірне узагальнення теж ні до чого хорошого не призведе: завдання будуть нечіткі та розмиті, виконавець може не до кінця зрозуміти, що від нього очікують. Як наслідок, очікування замовника можуть не справдитися через недосконалість домовленостей між сторонами.

Послуги можуть включати: SEO-аудит веб-сайту; складання стратегії оптимізації та просування веб-сайту; внутрішню та зовнішню оптимізацію (та що конкретно вони включають) тощо.  

Також у розділі або окремому додатку, де міститься перелік і опис послуг, можна трішки відійти від юридичної термінології. Такі положення повинні бути ясними, чіткими та простими для розуміння, адже це основа договору, те, що повинно бути виконано за домовленістю між сторонами. 

Крім цього, на певному етапі виконання договору в замовника, що природньо, можуть виникнути претензії до послуг виконавця. Що робити в такому випадку? Звісно, передбачити таку ситуацію заздалегідь і прописати в договорі можливість обговорення та виправлення таких зауважень (при цьому треба врахувати строк і спосіб сповіщення виконавця, а також час для виправлення претензій). 

Не забувайте й про акти прийому-передачі послуг, які можуть свідчити про те, що послуги надані повністю та у встановлені строки і відповідають положенням договору.

Також необхідно визначити порядок надання послуг з оптимізації (наприклад, поетапно). 

Часові рамки

Як уже зазначалося раніше, часові рамки для того, щоб побачити вплив/результати SEO чи ASO, можуть різнитися. Відповідно, це варто враховувати в договорі при визначенні його строків: чи це договір на декілька місяців, чи декілька років.    

При цьому можна встановити конкретну дату, яка стане фінальною точкою для відносин (звісно ж, згодом можна укласти новий договір), або ж прописати умову про автоматичне поновлення договору (наприклад, на ще один місяць, рік). 

Припинення договору

Положення про припинення договору тісно пов’язані із попереднім пунктом, і тут може виникнути ряд питань.

Чи можливе дострокове припинення договору? Якщо так, чи будуть якісь наслідки? А як повинна діяти кожна зі сторін, якщо хоче розірвати договір? Коли потрібно попередити іншу сторону – за один день чи три місяці? Що буде вважатися належним попередженням – переписка в месенджері чи лист на e-mail? 

Можливість дострокового припинення договору зазвичай важлива для обох сторін. Тому для того, щоб захистити себе від можливих ризиків, необхідно конкретизувати всі ці запитання в договорі. 

До речі, щодо комунікації – в угоді варто зазначати хоча б один зі способів комунікації. Наприклад, вказати конкретні електронні адреси сторін.    

Оплата за договором

Вибір моделі оплати – це один із ключових моментів угоди. Тож що обрати – fixed-price (фіксована ціна) чи time&materials? 

За моделі fixed-price встановлюється єдина ціна за договір, при цьому така сума може бути поділена на два платежі – аванс і післяплату. Такий варіант може підійти, якщо у замовника є чітке бачення того, який вплив мають мати SEO / ASO послуги, яким має бути кінцевий результат (а про конкретний результат щодо оптимізації говорити важко.

При виборі time&materials встановлюється ціна за годину роботи виконавця, тобто загальна сума буде залежати від часу, що витрачений на надання послуг. Така модель більше враховує динаміку відносин, наприклад, зміну трендів у сфері оптимізації і як наслідок – зміну вимог замовника. 

Тому при виборі моделі співпраці варто враховувати всі плюси і мінуси кожного з варіантів і обирати той, який найбільше відповідатиме відносинам між сторонами та їх очікуванням. 

Інтелектуальна власність

Надважливий пункт SEO / ASO договорів, і ось тут уже можна дійсно вдаватися в деталі. 

Під час оптимізації можуть вноситися зміни до самого сайту та додатку з одного боку, а з іншого – замовник передає виконавцю доступ до таких сайтів і додатків. Кому ж належать права та як їх поділити? Про це сторони також домовляються в договорі.

Зазвичай права на всі об’єкти інтелектуальної власності (сайти/додатки), які передаються замовником виконавцю для надання послуг за договором, належать самому замовнику. Щодо змін, які вносяться виконавцем в рамках договору, майнові права на такі об’єкти можуть або залишатися за виконавцем, або передаватися замовнику – у залежності від того, про що вони домовляться.

Треті сторони

Якщо виконавець потенційно може залучати інших осіб для надання послуг за SEO / ASO договором (а інша сторона погоджується з також можливістю), це варто прописати в угоді. 

Це важливо, адже навіть у випадку залучення інших осіб, саме виконавець залишається відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору. Знову ж такий пункт може стати в нагоді для уникнення непорозумінь у майбутньому. 

Конфіденційність

Хочете, щоб ваша комерційна таємниця та інша інформація про внутрішні справи компанії залишалася за сімома замками? Тоді не забувайте додати положення про конфіденційність в SEO / ASO угоду. При цьому час, протягом якого виконавець повинен зберігати таку інформацію в таємниці, варто обмежувати (наприклад, на час дії договору та протягом 2 років після). 

Крім того, розділи про відповідальність, порядок вирішення спорів – стандартні положення такого виду договорів.

Додатки

Часто саме у додатках (які є невід’ємною частиною договору) прописуються обсяг послуг, їх специфікація, строки та вартість надання послуг, порядок оплати і т.п. 

Висновки 

Таким чином, головний лайфхак щодо SEO / ASO договорів (як і для всіх договорів взагалі ) – це відповідальне ставлення при їх укладенні. Варто враховувати всі можливі ризики та підводні камені відносин у сфері оптимізації та максимально чітко прописувати всі умови. 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)