Правові аспекти організації роботи маркетплейсів
Багато хто, розвиваючи свій бізнес в сфері продажу товарів або надання послуг, намагається знайти ефективний ресурс в мережі Інтернет, з допомогою якого б була б можливість комунікувати з широким колом клієнтів, можливість здійснення он-лайн платежів, тощо.
В загальному розумінні цього слова, такі ресурси можливо визначити поняттям – «Маркетплейс». Це поняття доволі часто зустрічається в Інтернет літературі, що прямо або опосередковано пов’язана з бізнес процесами в мережі Інтернет.
Для організації діяльності Маркетплейсу у вигляді веб-платформи (далі «Платформа») та для налагодження його безперебійного функціонування, власнику Маркетплейсу (далі «Компанія») потрібно передбачити доволі багато умов, які, у разі їхнього ігнорування, можуть спричинити значні правові, і як наслідок, фінансові наслідки для Компанії або для осіб, які інвестують в такий проект.
Серед основних умов, які можуть забезпечити стабільне функціонування Маркетплейсу, слід виділити наступні:
- Забезпечення правового механізму взаємодії між всіма учасниками Маркетплейсу: продавцями/виконавцями, покупцями/замовниками та безпосередньо самою Компанією;
- Визначення правового та логічного механізму розрахунків між всіма учасниками Маркетплейсу, в контексті алгоритму діяльності такого Маркетплейсу.
Наприклад: Компанія, через свій Маркетплейс виявила бажання виступити посередником для групи лікарів, які надають консультації фізичним особам – пацієнтам. Лікарі розміщують інформацію про себе на Платформі, Компанія підшукує пацієнтів та завіряє їх, що вони отримують найкращі послуги. Як наслідок: а) консультація надана некваліфіковано; б) пацієнт, після вжиття заходів, на підставі консультації, знаходиться в реанімації; в) лікар – зовсім не лікар, а простий чолов’яга, який вирішив погратися в лікаря. В такому випадку, Компанія може бути притягнена навіть до кримінальної відповідальності..
І. Взаємодія суб’єктів в межах маркетплейсу
Для можливості визначення порядку дій при організації роботи, а також для визначення типу документів, які повинні укладатися в рамках певного Маркетплейсу, в першу чергу, потрібно визначити склад суб’єктів, які будуть взаємодіяти з Платформою. Тобто, потрібно визначитися, чи будуть це фізичні особи, юридичні особи, резиденти чи нерезиденти.
Також, не менш важливим елементом, який повинен враховуватися при організації роботи Маркетплейсу, є визначення ролі Компанії в процесі комунікації між продавцями/виконавцями та покупцями/замовниками. Тобто, Компанія може виступати посередником як від імені продавця/виконавця, так і від імені покупця/замовника, при цьому, є випадки, коли Компанія позиціонує себе як незалежний суб’єкт і отримує винагороду від усіх суб’єктів, які залучені до роботи Маркетплейсу.
Державний Секретар штату Делавер та Відділ корпорацій штату Делавер забезпечують корпорації та їх радників оперативним і ефективним обслуговуванням. Якість послуг відділу корпорацій відповідає світовим стандартам якості, про що свідчить сертифікація ISO 9001.
Посередництво:
Законодавство України, зокрема глава 68 та 69 цивільного кодексу України, передбачає декілька видів договорів, які забезпечують реалізацію посередництва. Це може бути як договір комісії так і договір посередництва. Якщо ж контрагентами Компанії будуть виступати юридичні особи або фізичні особи – підприємці, то можливо застосувати ще й положення агентського договору, укладення якого передбачається главою 32 Господарського кодексу України.
У випадках, коли Компанія виступає посередником у відносинах між суб’єктами Маркетплейсу, прибуток Компанії визначається розміром посередницької винагороди за вчинені дії.
Варто запам’ятати, що, виступаючи посередником, у Компанії можуть виникнути ризики, коли той суб’єкт, чиї інтереси представляє Компанія, має намір здійснювати незаконну діяльність або діяльність, що може ввести в оману споживачів. В такому випадку, діючи за договором комісії, посередництва або агентським договором, Компанія може бути визнана особою, яка сприяє вчиненню дії, спрямованих на досягнення певного негативного, протизаконного результату.
Незалежна діяльність:
Виступаючи як незалежний учасник в межах Маркетплейсу, Компанія здійснює діяльність, спрямовану на надання послуг або всім суб’єктам або тільки певній категорії суб’єктів. В основному, такі послуги полягають в інформаційно-консультаційній діяльності (з можливістю користуватися Маркетплейсом). В такому випадку прибуток Компанії буде еквівалентний винагороді, яку він отримує за договорами про надання послуг по прямим договорам з суб’єктами Маркетплейсу.
ІІ. Особливості розрахунків в межах маркетплейсу
Питання, яке стосується розрахунків в межах Маркетплейсу, є багатогранним, але ми розглянемо лише основні його складові.
По-перше: З точки зору функціональної можливості
Можливість Маркетплейсу здійснювати розрахунки он-лайн, використовуючи внутрішній функціонал Платформи, грає значну роль в привабленні нових клієнтів, які бажають скористатися послугами Маркетплейсу.
Компанія може забезпечити для суб’єктів Маркетплейсу можливість здійснювати платежі як через банківські установи, так і через платіжні системи (наприклад: Liqpay, Fondy та інші), шляхом розміщення відповідних посилань на веб-сторінки відповідних платіжних систем або/та банківських установ.
Алгоритм взаємодії між суб’єктами в рамках Маркетплейсу, з використанням платіжних систем, залежить від того, як саме буде побудований процес проведення транзакцій, який визначається сторонами додатково. Чи то буде split платіж, чи платіж через посередника, чи платіж напряму від покупця/замовника до продавця/виконавця.
По-друге: З податкової точки зору
Намагаючись догодити своїм клієнтам або спростити можливість використання Платформи для інших суб’єктів або ж, банально, не володіючи достатньою кількістю знань в області відповідного законодавства, Компанія вибудовує алгоритми, які можуть виявитися незаконними, в буквальному розумінні цього слова, або/та потягнути за собою наслідки, які вражатимуться у грошовому еквіваленті.
Так, наприклад, Існує Маркетплейс, на якому здійснюється реалізація/оренда вживаних речей. Компанія, звісно ж, бажаючи залучити на свій Маркетплейс більше продавців, пропонує фізичним особам-продавцям укласти договір комісії і, відповідно, пропонує всі кошти, що надходять від реалізації таких речей приймати на своє ім’я, з подальшим перерахуванням таких грошових коштів на рахунок фізичної особи.
Начебто схемка не погана, але… , виступаючи посередником для фізичної особи, Компанія ризикує стати її податковим агентом і сплатити за таку особу податки з суми її прибутку.
В будь-якому випадку, організовуючи свій бізнес через Маркетплейс в мережі Інтернет, варто усвідомлювати, що недосконалість українського законодавства може породити для власника Маркетплейсу та для його користувачів правові наслідки. Саме тому, покрокова, деталізована та правова побудова алгоритму роботи ресурсу дає можливість реалізовувати такі проекти на території України.
Зовсім інші можливості для Маркетплейсів створюються в інших юрисдикціях, але про такі особливості потрібно розкривати в окремих статтях.
* Знання законодавства дає можливість діяти.