Податкові перевірки як невід’ємна частина бізнес-процесу.

Проекти планів перевірок уже готові, будьте готові і ви!

На інспекційному порталі https://inspections.gov.ua/ можна подивитися інформацію про суб’єктів господарювання, яких планують перевірити контролюючі органи (в тому числі органи ДФС) у 2020 р.

Що треба знати про податкові перевірки і як до них підготуватися, поговоримо у цій статті.

То які ж вони бувають і з якою можуть прийти саме до вас?

Податковий кодекс передбачає 3 основних види перевірок:

Камеральні, документальні та фактичні.

Камеральні проводяться контролюючим органом без виходу до платника на підставі тих відомостей та документів, що є в розпорядженні у відповідного органу – це відомості відповідних баз даних та звітних документів, що подані самим платником. Повідомлення платника або його згода на проведення такої перевірки не потрібна.

Документальні перевірки, в свою чергу, можуть бути виїзними  – за місцем розташування платника або об’єктів права власності, на невиїзними – проводяться, знову ж таки, без виїзду до платника, у приміщенні контролюючого органу.

Також документальні перевірки можуть бути плановими та позаплановими.

Планові перевірки передбачені планом – графіком, який публікується на офіційному сайті ДФС до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.  Але, треба мати на увазі, що до нього можуть вноситися зміни, тому доцільно періодично передивлятися його щодо оновлення інформації саме щодо вашої компанії.  Коригування плану-графіку документальних планових перевірок платників податків здійснюється кожного місяця, починаючи з другого місяця поточного року.

Про проведення планової документальної перевірки вас мають попередити за 15 днів. Порядок та способи попередження визначені Податковим кодексом. Недотримання такого порядку у певних випадках може бути використано платником на власну користь – як підстава для недопущення контролюючого органу до проведення перевірки.

Також треба знати про існування певних юридичних механізмів, що дають можливість оскарження факту внесення платника до плану – графіку перевірок.

Для проведення позапланових перевірок законом передбачений певний перелік підстав. З одного боку, він  вичерпний, з іншого – має деякі гнучкі моменти для використання на користь як податківцями, так і правозахисниками. Для платника це має значення з погляду можливості використання механізму оскарження факту призначення такої перевірки.

Про проведення такої перевірки платника мають попередити за 10 днів, також з дотриманням передбаченого законом порядку.

Фактичні перевірки «неприємні» тим, що про факт їх проведення вас не попередять. Для її призначення законом також передбачено перелік підстав.

Тут зупинимося трішки детальніше, оскільки, якщо у разі попередження вас про проведення документальної – планової чи позапланової – перевірки, у вас буде певний час для підготовки, то у випадку фактичної перевірки часу якраз не буде.

Зазначимо, що фактична перевірка може проводитися декількома контролюючими органами одночасно, наприклад – Державною фіскальною службою та  Державною службою України з питань праці.

Без будь-якого попередження представники ДФС можуть завітати до вас також з обшуком в межах кримінального провадження, досудове розслідування за яким провадиться підрозділами податкової міліції. В цій статті ми не будемо зупинятися на подробицях тактики дій під час обшуку, але слід про це знати, щоб орієнтуватися, хто саме і з якою метою завітав до Вас, а також на підставі яких документів ( у випадку обшуку таким документом є ухвала суду, а у випадку перевірки – наказ та направлення на перевірку) і чи має він на це повноваження.

Фактична перевірка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків своєї діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника.

Підстав для проведення фактичної перевірки декілька. Найбільш актуальною для IT компаній є така підстава:  у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Тож така фактична перевірка буде проводитися з питань дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудових договорів з працівниками та оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

У таких випадках ми радимо, по-перше, мати укладену  угоду з адвокатами про надання правової допомоги, а по-друге, заздалегідь провести за участю юристів відповідний інструктаж серед працівників компанії щодо їх прав, що треба робити в такій ситуації і чого ні в якому разі робити не треба.

Наявність заздалегідь підписаної угоди забезпечує вам впевненість у юридичному супроводі ходу проведення перевірки, та, як результат, використання всіх наявних можливостей та механізмів правового захисту від можливих порушень з боку представників контролюючих органів. Не можна не відмітити також такий фактор, як створення сприятливої психологічної атмосфери для представників контролюючого органу щодо розуміння їх «можливостей» в ході проведення перевірки за участю адвокатів.

Можливість юридичного супроводу проведення перевірки передбачається Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Щодо інструктажу, то тут все очевидно. За умови розуміння всіма учасниками ходу розвитку події та правильного реагування на те, що відбувається, результати таких заходів, як перевірка та обшук, будуть для вас більш передбачуваними і, головне, зведуть негативні наслідки від таких заходів до мінімальних.

Наскільки це можливо, звісно, з урахуванням того, як організована задокументована діяльність вашої компанії з погляду оптимізації ризиків, оформлення зобов’язань та наявних комерційних очікувань.

Ще один цікавий момент, який треба знати: Податковий кодекс визначає, що документальну позапланову перевірку може бути проведено на підставі «рішення суду», але при цьому, чинний Кримінальний процесуальний кодекс України, який має визначати порядок та процедуру прийняття таких рішень суддею, не містить норм, які б визначали такий порядок. Це означає, що судді на сьогодні не мають повноважень виносити такі рішення взагалі.

Маємо позитивну судову практику щодо оскарження законності ухвал слідчого судді про призначення податкових документальних  позапланових перевірок.

Також важливо знати, що працівникам податкової міліції, прокуратури та СБУ забороняється приймати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, які проводяться контролюючим органами, якщо такі перевірки не пов’язані із здійсненням оперативно-розшукової діяльності або кримінальним провадженням відносно таких платників податків  (посадових осіб платників податків), які знаходяться у них у провадженні. 

У будь-якому разі, у якості першочергових заходів радимо:

  • фіксувати хід проведення перевірки за допомогою відеозйомки з самого початку;
  • ретельно перевірити повноваження представників контролюючого органу на проведення відповідної перевірки, а саме – службові посвідчення таких працівників, наказ про призначення перевірки та направлення на проведення перевірки: ким видане, кого уповноважено на проведення перевірки, якого саме платника має бути перевірено, з яких підстав, обсяг питань для перевірки;
  • до отримання юридичної консультації утриматися від надання пояснень, користуючись правом, наданим ст. 63 Конституції України.

Податки за кордоном: США, Естонія

Лякають перспективи «результатів» вітчизняних перевірок або просто бажаєте розпочати бізнес за кордоном? Ні для кого не секрет, що один із найкращих кліматів, у тому числі і податкових, – Сполучені Штати, особливо після нещодавньої податкової реформи, що передбачала зниження багатьох податкових ставок, у тому числі і корпоративного  податку. Штат Делавер пропонує звільнення від корпоративного податку штату, якщо фактичне розташування та здійснення господарської діяльності в штаті не здійснюється, а у штатах Вайомінг та Невада податку на прибуок підприємств взагалі немає.

Чудовим варіантом юрисдикції для старт-апів є також територіально ближча до нас Естонія, для реєстрації бізнесу в якій у нас є мінімум 11 причин. Щодо податків, то тут існує низка цікавих та дуже вигідних «бонусів». До прикладу, податок на прибуток підприємств у разі його реінвестування оподатковується за ставкою 0%, а заробітна плата нерезидентів, що не працюють на території Естонії, не оподатковується взагалі.

 

 

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)