Мій контракт з іноземним замовником: пастки та фішки
Нерідко для співпраці з іноземним солідним замовником Вам особисто або ж Вашій командій із розробників запропонують укладення договору, що був розроблений юристами цього клієнта. На практиці Вам особливо не пояснюватимуть нюанси певних положень. Натомість ми радимо пропонувати Вам свою версію договору для співпраці. Склавши для себе шаблон договору, Ви передбачите в ньому більшою мірою рівні для сторін умови і збалансуєте рівень відповідальності.
Цей матеріал для тих, хто: (і) хоче вміти аналізувати готовий договір, який дає замовник на підпис; (іі) прагне скласти свій шаблону договору для майбутньої співпраці.
Аналізуємо договір
Хто покриває витрати на послуги?
Нерідко для реалізації послуги Вам як розробнику потрібно буде звернутись до ліцензійних програмних бібліотек, хмарних ресурсів або ж систем керування, використання яких є платним. Робота розробника може включати чимало процесів з точки зору витрат: починаючи з технічних аспектів та завершуючи адміністративними (у вигляді ведення бухгалтерії вашого ФОПу).
У договорі Ви можете зустріти схоже положення:
In the process of providing Services, the Contractor shall use only own or attracted equipment by entering into contracts or agreements (in particular, computer equipment, communication means, software utilities etc.), consumables and other material values, necessary for the provision of such Services, as well as independently bear all business expenses, conditioned by the provision of Services provided by this Agreement.
Однак Вам треба розуміти, що воно є логічним (і навіть важливим!) з точки зору Вашої діяльності як приватного підприємця. В розумінні закону ви як ФОП за господарським договором працюєте на власні ресурси і на власний ризик, а ваша діяльність є самостійною і незалежною.
Про всі аспекти щодо витрат потрібно домовлятись із замовником “на березі”. Якщо точно відомо, що Вам знадобиться для розробки продукту підписка на певні ліцензійні сервіси – домовтесь із замовником, щоб включити ці витрати в “загальну суму” за послуги.
Нерідко іноземні замовники, що не знайомі з реаліями українського ринку найму розробників, не пропонують свій бухгалтерський супровід. Без оподаткування та обліку ваша діяльність однозначно не буде комплаєнтною. А отже з метою податкового обліку домовтесь про включення в загальну суму за договором додаткові щомісячні 300$. За них Ви зможете найняти для себе бухгалтера на аутсорсингу.
«Bug fix» – оплачуваний?
Перед підписання договору завжди зважайте на положення щодо переробки результатів послуг.
In the event Customer discovers the deviation of the Deliverables from specifications stipulated in a respective Task or a bug that slows the user in achieving the expected result or prevents the user from achieving the expected result completely (hereinafter – “Defects”), Customer determines the procedure, conditions and timeframes for the elimination of such Defects, and Contractor undertakes to eliminate the corresponding Defects in accordance with Customer’s instructions without any additional remunerations.
Слід розуміти, що стандартна оплата за Bug fix на практиці має місце саме в моделі Outstaffing, коли Ваша команда перероблятиме результати послуг і це тарифікуватиметься на погодинній основі. Однак це не має означати, що якщо Ви один єдиний будете працювати за наймом, то матимете безкоштовно переробляти ті самі елементи розробленого продукту по 3 рази. Домовтесь про ці нюанси із замовником і встановіть в договорі межі переробки, яку з об’єктивної точки зору можливо здійснити безкоштовно.
Dispute resolution: малюємо можливі сценарії
Віримо, що у Вас на сьогодні є надійний замовник, з яким не виникає проблем. Однак інколи контрагента можна пізнати лише з часом. Припустимо, що замовник не сплатив Вам за останній місяць роботи і перестав реагувати на ваші дзвінки/листи. Справа може дійти до позову.
Англійські юристи недарма жартома іменують пункти в договорі щодо вирішення спорів як champagne clauses. Буває, коли команда розробників, яка уклала контракт на Outstaff services з солідним замовником, одразу ж починає святкувати, піднімає келихи шампанського. Однак не ретельно прочитаним лишається положення щодо вирішення спору.
This Agreement shall be governed, construed, and interpreted in accordance with the laws of the State of Delaware, the United States of America. In case dispute(s) cannot be resolved by negotiations, any disputes arising out of or in connection with this Agreement, including any question(s) regarding its existence, validity or termination, disputes shall be considered by the relevant courts of the country of implementation of legal relations among Parties under this Agreement.
Одразу ж зауважимо, що іноземне право в договорі з іноземним замовником – нормальна і прийнятна практика, прямо дозволена законом. Буквальне тлумачення речення щодо “country of implementation of legal relations among Parties” дозволятиме Вам подати позов проти Замовника в країні вашої дислокації (Україна, наприклад) та країні реєстрації Вашого замовника (США). Однак в даному випадку слід розуміти, що судитись в українському суді Вам доведеться за іноземним правом – правом Делаверу (США). Це можливо за законом, але будьте готові, що Ви витратите чималі ресурси на юриста в Україні, який буде готовий працювати за іноземним правом. А для подання позову в США Вам можливо доведеться здійснити релокейт на певний час, що теж є обтяжливим.
Зважайте, що укладаючи договір з юридичною особою, яка зареєстрована в іншій країні, судовий процес проти цього замовника для Вас ніколи не буде легким чи дешевим.
У контексті dispute resolution немає єдиного і правильного рецепту, що має бути прописано в договорі. У разі потреби проконсультуйтесь з юристом, який на етапі укладення договору пояснить про можливі ризики.
Ці описані нами положення в договорі, які потрібно перевіряти – лише невелика частина того, на що треба звернути увагу. А для тих розробників, які хочуть юридичної передбачуваності і надійності – бажано підготувати свій шаблон договору.
Складаємо договір
Визначення моделі і скоупу послуг – договірний постулат
Вже багато років для розробки середньострокових або довгострокових ІТ-проєктів найбільш широко використовуваними є моделі Time & Material, а також Outstaffing services.
Розраховуючи на плідну і довготривалу співпрацю з вашим іноземним замовником, зважайте, що зручним є укладення базового договору – Master Service Agreement, в якому Ви можете передбачити можливість працювати за різними моделями – Fixed Price, Time & Material та Dedicated team.
Узгоджувати деталі і способи оплати за конкретні проєкти Ви будете в додатках – Annexes. Таким чином Вам не треба буде щоразу укладати новий договір під конкретний проєкт. В залежності від потреб до кожного кейсу Ви зможете підписувати нові Annexes до цього Master Service Agreement. Це гнучкий механізм, завдяки ньому у Вас витрачатиметься значно менше часу на документарну роботу.
Обов’язково слід зазначити в договорі, як погоджуються конкретні завдання. Після їх погодження Замовник має формувати і направляти Вам окремий файл – Технічне завдання, в якому чітко прописаний скоуп того, що треба зробити.
Оплата послуг як їх прийняття
If the Customer has sent no objection within 10 (ten) business days of receipt of the invoice, the services shall be considered to be accepted in full, and the Customer shall not have any claims regarding the Services that were provided during the time specified in invoice.
За допомогою такого речення Ви зменшите можливість існування зловживань з боку замовника, якщо він раптово після пройдених пару місяців з моменту оплати буде пред’являти претензії щодо виконаної Вами роботи.
Штрафи для замовника не відміняли!
Нерідко можна побачити прописані штрафи за порушення виконавцями умов щодо конфіденційності, непереманювання, неконкуренції, передачі прав інтелектуальної власності. Однак на практиці дані зобов’язання і штрафи за їх недотримання можна легко передбачити і для замовників. Дотримання умов щодо конфіденційності інформації можуть бути взаємними. До того ж Ви можете заборонити замовнику переманювати ваших розробників, якщо Ви співпрацюєте на моделі Outstaffing. За порушення будь-якої умови може бути накладено штраф.
In case of total or partial failure to comply with the obligations of this section “NON-SOLICITATION” the Customer shall recover all Contractor’s loss of profits and legal costs of the Contractor incurred due to non-compliance with this section and pay the Contractor 10,000 (ten thousands) USD as compensation.
Зауважимо, що за українським правом штраф Ви можете застосувати тільки тоді, якщо він був передбачений договором або законом. В законі під такі ситуації не визначено штрафів, а отже вказати це в договорі – вкрай важливо. Збитки, на відміну від штрафів, треба доводити в суді.
В деяких країнах заборонено стягувати штрафи, а можливо лише визначити liquidated damages (заздалегідь оцінені збитки), які Ви можете стягнути. Це слід враховувати на етапі вибору права договору.
Складання договору є непростим процесом і дуже часто слід проконсультуватись з юристом, який даватиме найбільш релевантні поради для вашого кейсу.
У “Legal IT Group” будуть раді Вам допомогти!