Доменні спори в українських реаліях

Разом із динамічним розвитком інтернет-маркетингу та стрімким переходом бізнесу в онлайн за пошуком нових лідів, зростає і кількість різнорідних конфліктів та спорів, пов’язаних із використанням доменних імен з порушенням засад добросовісної конкуренції, а також спорів, що виникають через порушення прав інтелектуальної власності.

Правовий захист свого Гудвілу (комерційного ім’я на ринку), доменного імені – наразі потребує все більшої уваги з боку власників компаній, оскільки захист заробленого на ринку ім’я компанії, її репутації, часу та коштів, що були вкладені в інтелектуальну власність, для кожного оунера є одним з найважливіших завдань при веденні компанії. Завчасне вирішення цього питання є запорукою безпечного та захищеного, з юридичної сторони, здійснення підприємницької діяльності.

Розповсюджені конфлікти та спори

Наразі, найрозповсюдженішими видами порушень, пов’язаних з доменними іменами на теренах України є:

1) Кіберсквотинг (англ. Cybercsquotting) – це діяльність, що полягає у реєстрації, використанні та пропонуванні до продажу доменного імені з наміром отримати прибуток від паразитування на гудвілі або торгівельній марці, яка належить іншій особі. Кіберсквотер – це особа, яка займається кіберсквоттингом.

Серед основних видів кіберсквотингу виокремлюють наступні:

  • Галузевий кіберсквотинг – реєстрація доменів за назвою видів діяльності товарів, послуг тощо. Є найпоширенішим видом кіберсквотингу, оскільки володіння доменом, що точно відповідає галузі або товару, це вже запорука успіху (наприклад домен «www.avtokolesa.com»).
  • Брендовий – спекуляція на доменних іменах, що містять точні або схожі назви відомих компаній, зареєстровані в доменах нижчого рівня (наприклад домен «asus.info» – яскравий приклад діяльності кіберсквотерів на практиці).
  • Захисний кіберсквотинг – реєстрація легальним власником популярного сайту (товарного знаку) якомога більшої кількості варіантів доменних імен близьких, співзвучних, схожих, зв’язаних за змістом з його власним доменним ім’ям з метою протидії кіберсквотерам. Найчастіше це роблять великі компанії. Також, трапляються випадки реєстрації так званих «антидоменів» – можливих варіантів реєстрації доменів з негативним для компанії забарвленням, задля здійснення контролю над ними та запобігання реєстрації таких доменів кіберсквоттерами.
  • Зворотній захват – явище, коли компанія реєструє торгову марку під необхідний для неї відомий домен, а потім намагається відсудити такий домен.
  • Домейнінг – більш «чесний» вид кіберсквотингу, який полягає у пошуку перспективних проектів та реєстрації домену с подальшою метою здійснити продаж такого доменного імені перспективній компанії.

2) Незаконне використання в домені найменування, що захищене свідоцтвом на знак для товарів та послуг. Наразі, в Україні можна захистити своє доменне ім’я та торгову марку через національний суд.

Протягом вирішення доменних спорів в Україні склалась стала практика визнання права на доменне ім’я за власником торгової марки, на яку це доменне ім’я схоже.

Така практика йде поряд з практикою вирішення спорів за процедурою UDRP в акредитованих центрах міжнародної організації з вирішення доменних спорів  – ICANN (про це детальніше за посиланням на нашу статтю).

Тобто, торгова марка має пріоритетне значення над доменним ім’ям при вирішенні спору.

Так, у справі № 757/50935/16-ц, враховуючи положення щодо наявності свідоцтва на знак для товарів та послуг, суд прийняв рішення, яким зобов’язав відповідача по справі (порушника) припинити порушення прав інтелектуальної власності та незаконне використання знаку для товарів та послуг і зобов’язав розпорядника доменного імені здійснити переделегування спірного доменного імені на користь позивача по справі (http://reyestr.court.gov.ua/Review/76051310).

До того ж, реєстрація доменного імені в зоні .UA можлива виключно за наявності свідоцтва на знак для товарів і послуг, видане відповідно до законодавства України.

Крім того, слід зазначити, що на практиці тягар доказування щодо правомірності використання того чи іншого доменного імені покладається на відповідача, а тому заздалегідь вірно розроблена позиція по справі, своєчасно та правильно зібрані докази мають надзвичайно велике значення для захисту свого доменного імені, торгової марки та інтересів компанії в суді. В процесі розроблення своєї позиції та доказування правомірності використання доменного імені можуть мати вплив навіть такі докази, як акти наданих рекламних послуг як на підтвердження того, що доменне ім’я та послуги, що з ним пов’язані, рекламуються та надаються раніше ніж у опонентів.

Додатковим механізмом захисту прав та доменного імені компанії може бути звернення до правоохоронних органів задля порушення кримінальної справи проти зловмисників. Протиправне використання та наміри незаконного привласнення об’єктів прав інтелектуальної власності, в тому числі доменного імені, є кримінально караним діянням. Гармонійна побудова алгоритму захисту при здійсненні досудового розслідування може здійснити значний вплив на наміри зловмисників та допомогти в досягнення бажаного результату по справі.

      Бережіть свої домени змолоду! 🙂

    Твоє запитання ІТ юристам


    Отримуй сповіщення про нові статті :)