4 практичні поради для вступу в Дія Сіті
Реєстр компаній – резидентів режиму Дія Сіті на момент публікації цієї статті налічує понад 1200 юридичних осіб.
Якщо Ви бажаєте, щоб ваш бізнес став частиною популярного режиму Дія Сіті, ця стаття – для Вас, оскільки в ній ми даємо низку порад щодопланування вступу в Дія Сіті.
1. Due diligence видів діяльності вашої компанії та отриманого доходу
Як відомо, одна з вимог для резидентів Дія Сіті полягає в тому, що їхній кваліфікований дохід (дохід від видів діяльності, що вказані в ч. 4 ст. 5 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” (“Закон про Дія Сіті”)) має становити щонайменше 90%. Ці види діяльності, пов’язані з ІТ, формують, власне, кваліфікований дохід.
Будь ласка, упевніться в тому, що ваш вид діяльності відповідає цим законодавчим умовам. На практиці можуть спостерігатися ситуації, коли специфіка ІТ-бізнесу може виходити за межі того, що чітко окреслено в ч. 4 ст. 5 Закону про Дія Сіті. Ми радимо зважати на ці умови, оскільки в подальшому при перевірках контролюючих органів (які можуть не обмежуватися виключно перевіркою аудиторського висновку за результатами діяльності компанії) можуть виникати складнощі в доведенні того, що отриманий дохід є кваліфікованим. Для підтвердження доходу як кваліфікованого необхідно мати підписані з контрагентами договори, з належним вордингом опису і специфікації послуг, а також відповідну первинну документацію.
Якщо у Вас є сумніви, що ваша бізнес-модель і сутність послуг, що Ви надаєте, відповідає режиму Дія Сіті, ми радимо звернутися до юристів. Ми, Legal IT Group, радо допоможемо вам з таким завданням.
Крім цього, ми б радили додатково надати ваші шаблони договорів з клієнтами аудиторам, які в подальшому готуватимуть відповідний висновок, для аналізу специфікації послуг на предмет того, чи буде дохід від них вважатися кваліфікованим.
Якщо ви надаєте послуги за багатьма різними КВЕДами, переконайтеся, що щонайменше 90% доходу ви отримуєте за тими, що відповідають ч. 4 ст. 5 Закону про Дія Сіті. Для цього доцільно провести внутрішній фінансовий аудит, перед тим, як вступати в режим Дія Сіті.
Пам’ятайте, що ваші бізнес-витрати, які виникають під час надання ІТ-послуг (наприклад, на ліцензійне ПЗ) і які можуть покриватися вашими клієнтами, не вважаються кваліфікованим доходом.
2. Особлива система оподаткування для Дія Сіті – що слід враховувати?
Перехід на особливі умови оподаткування (“податок на прибуток на особливих умовах”) – це опція, а не обов’язок при вступі до режиму Дія Сіті. Якщо не обирати сплату податку на прибуток на особливих умовах за ставкою 9%, Ви будете на загальній системі, оподатковуючи прибуток за 18%. Перед обранням шляху особливого режиму оподаткування для резидентів Дія Сіті потрібно враховувати, наскільки багато у вашої компанії операцій з “виведення капіталу”, які створюватимуть базу оподаткування (це, зокрема, виплата дивідендів, сплата роялті, відсотки по кредитам, низка платежів нерезидентам, які оподатковуються за ставкою 9% тощо (п. 141.9-1.2. Податкового кодексу України (“ПКУ”).
Якщо ваш бізнес не має силу силенну такий окремих видів транзакцій, які підпадатимуть під оподаткування, варіант сплати податку на прибуток на особливих умовах за ставкою 9% може бути дійсно вигідним.
З моменту започаткування Дія Сіті низка українських компаній, які є дочірніми суб’єктами міжнародного бізнесу, попри вступ в Дія Сіті, залишились на загальній системі оподаткування. У випадку міжнародного бізнесу залишення на загальній системі може бути доцільно, зокрема, в розрізі звичної для бізнесу консолідації фінансової звітності.
Ситуацію кожної окремої компанії при вступі в Дія Сіті потрібно розглядати окремо й комплексно зважати на всі “за” і “проти” варіанту сплачувати податок на прибуток на особливих умовах.
Пам’ятайте, що резидент Дія Сіті не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 298.2.3. ПКУ).
Якщо Ви обрали сплату податку на прибуток на особливих умовах, то перейти на загальну систему Ви зможете не раніше наступного звітного року. Так, в п. 141.10.4. ПКУ вказано, що для відмови від оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах резидент Дія Сіті не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного року. Цей момент теж слід враховувати при обранні особливої системи оподаткування.
3. Зверніться до юристів для підготовки базового пакету договорів для резидента Дія Сіті
При переведенні ваших ФОПів-надавачів послуг з цивільно-правових договорів або ж працівників за трудовим договором на гіг-контракти, радимо звернутися до юристів для розробки відповідних шаблонів. В інтернеті у відкритому доступі можливо знайти низку шаблонів гіг-контрактів. Втім, ситуація кожної компанії особлива, механіка взаємодії та домовленості різняться і з огляду на це шаблонний гіг-контракт може абсолютно некоректно фіксувати умови співпраці, адже вони не будуть відповідати бажаним умовам співпраці.
Якщо працювати за договорами, у тому числі гіг-контрактами, які не відображають сутність і зміст домовленостей, це може породжувати значні ризики для такої співпраці або й спричинити реальні проблеми у разі виникнення спору з контрагентом.
Ми не радимо самостійно вводити нові вординги чи вносити зміни в документи без допомоги юристів.
Радимо ознайомитись з нашою окремою статтею, присвяченою кастомізації гіг-контрактів під потреби конкретних кейсів.
Навіть якщо ваші договори з ФОПами, вже попередньо були підготовлені юристами, після вступу в Дія Сіті не вийде обійтися лише зміною назви вашого шаблону “договору про надання послуг” на “гіг-контракт”. Законодавство встановлює чимало особливих вимог до гіг-контрактів (зокрема, щодо умов про нерозголошення конфіденційної інформації та неконкуренції та ін.), яких необхідно дотримуватися.
Аналогічно необхідно переглянути й договори з вашими клієнтами, зокрема, на предмет опису і специфікації послуг для розуміння того, чи вважатиметься кваліфікованим дохід, що буде отриманий за цим договором.
Крім цього, доцільно приділити окрему увагу договорам, спрямованим на залучення інвестицій. Закон про Дія Сіті для цього встановлює низку інструментів, які можливо реалізувати на практиці.
Legal IT Group має великий досвід роботи з договорами, зокрема, для десятків компаній-резидентів Дія Сіті. Ми будемо раді допомогти з вашим запитом, комплексно проаналізувавши ваші потреби та підготувати необхідний пакет документів.
4. Заздалегідь подбайте про регулярний комплаєнс, спрямований на дотримання вимог до резидентів Дія Сіті
Як відомо, після запровадження воєнного стану, було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України (“КМУ”) “Деякі питання функціонування правового режиму Дія Сіті у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні” від 29.03.2022 р. № 382, за якою було визнано не обов’язковим подання звіту про відповідність та незалежного аудиторського висновку на час воєнного стану.
Втім, ситуація змінилася, оскільки Постановою КМУ від 13.02.2024 р. № 163 “Деякі питання відновлення звітності резидентів Дія Сіті” було скасовано Постанову КМУ № 382. Відтак, знову виник обов’язок подавати висновок на предмет відповідності вимогам до резидентів Дія Сіті.
Виходячи з цього, при плануванні вступу в Дія Сіті радимо заздалегідь подбати про надійний, кваліфікований бухгалтерський та юридичний супровід вашої компанії, забезпечити внутрішній комплаєнс і готовність до можливих перевірок контролюючих органів, зокрема, Державної податкової служби України.
Отже, плануючи вступ в Дія Сіті, ми радимо обов’язково:
(і) пильно проаналізувати, чи ви відповідаєте всім вимогам до резидентів Дія Сіті,
(іі) прогнозувати, яка система оподаткування буде більш оптимальною для вас,
(ііі) звернутися до юристів за підготовкою пакету договорів для резидента Дія Сіті,
(iv) подбати про надійній, кваліфікований бухгалтерський та юридичний супровід, який здійснюватиме комплаєнс, спрямований на дотримання вимог до резидентів Дія Сіті.
Будь ласка, зверніть увагу на те, що висловлені нами поради – це загальні і базові аспекти, що слід враховувати при плануванні набуття статусу резидента Дія Сіті. Конкретні кейси нерідко можуть потребувати окремого аналізу, спираючись на специфіку бізнес-діяльності компаній.
Якщо у Вас є будь-які запитання в цьому напрямку, команда Legal IT Group радо допоможе вам!