
Нове регулювання криптовалют у Білорусі
Наприкінці грудня, після підписання Президентом Білорусі Декрету «Про розвиток цифрової економіки», вперше на теренах Східної Європи було впроваджено офіційний дозвіл держави на використання криптовалют – їм було надано офіційний статус.
Новий Декрет має стати тим інструментом, що може допомогти криптоінвесторам та майнерам отримати легальний статус. При цьому, потрібно зазначити, що додатковим бонусом нового Білоруського регулювання є надані податкові пільги.
Розберемося з деякими поняттями.
Потрібно звернути увагу на той факт, що у Декреті постійно використовується поняття токен і майже не зустрічається поняття криптовалюта. Відзначимо, що це не плутанина і не підміна понять – просто законодавець ототожнює поняття токен і криптовалюта та визначає їх загальним поняттям – «цифровий знак».
Для українського криптоінвестора незвичним поняттям може бути також і «резидент Парка высоких технологий». Резидентом Парку високих технологій є особа, яка займається діяльністю пов’язаною з інформаційними системами та програмним забезпеченням – точний перелік видів діяльності передбачений законодавством. Крім окремих видів діяльності передбачена і специфічна процедура реєстрації, а головною перевагою отримання статусу резидента Парку високих технологій є державні пільги, серед яких і податкові. При цьому, для набуття статусу резидента не потрібна постійна присутність у Парку, оскільки тут діє принцип екстериторіальності.
Отже, якими правами може користуватися звичайна фізична особа, які пільги вона отримала і допоки таке регулювання буде діяти? Відповідно до положень Декрету фізичні особи без будь-яких обмежень можуть:
- майнити,
- зберігати криптовалюту на спеціальних гаманцях,
- обмінювати криптовалюту,
- купувати криптовалюту та продавати її за білоруські рублі або іноземну валюту,
- дарувати криптовалюту,
- заповідати криптовалюту.
Якщо здійснювати таку діяльність самостійно, то не-потрібно отримувати статус підприємця, а криптовалюту не потрібно декларувати. Що стосується податкових пільг які передбачаються для особи, яка самостійно майнить, купує або продає криптовалюту, то Білорусь пропонує бонус – до 1 січня 2023 р. така діяльність не оподатковується податком на доходи фізичної особи.
Юридичні особи також отримують право легально:
- володіти криптовалютою,
- зберігати її на криптовалютних гаманцях,
- можуть обмінювати, купувати та продавати криптовалюту.
Але, при цьому, необхідним є те, що б таку діяльність вони здійснювали через резидента Парку високих технологій.
Податковий бонус передбачено і для юридичних осіб – прибуток з обміну, купівлі та продажу криптовалют не оподатковуються ні податком на прибуток, ні єдиним податком, ні податком на додану вартість (у цьому моменті проглядається слідування практиці ЄС).
Резиденти Парку високих технологій отримують додаткові права у порівнянні з усіма іншими юридичними особами. Тільки вони можуть:
- здійснювати майнінг,
- обмін криптовалют на фіатні гроші,
- тільки у випадку партнерства з ними можна провести ICO та випустити власні токени (при цьому не обов’язково бути резидентом Республіки Білорусь),
- тільки резиденти Парку високих технологій отримують право виконувати функції криптовалютної біржі – в Декреті вони визначені як «Оператори криптоплатформ»,
- тільки резиденти Парку високих технологій можуть здійснювати обмін криптовалюти у автоматичних пунктах обміну (криптовалютних банкоматах) – бути «Оператором обміну криптовалют».
Для отримання статусу Оператора криптоплатформи або Оператора обміну криптовалют – необхідно виконати певні вимоги законодавства, серед яких вимоги наявності рахунку у банку та грошових коштів на ньому у відповідному розмірі.
Крім легалізації криптовалюти даним Декретом встановлено додаткову підтримку для стартапів, які є резидентами Парку високих технологій: визнано право стартапу на укладення з працівниками угод про не конкуренцію (non-compete agreement), легалізовано смарт-контракти та визнано і встановлено державне регулювання конвертованого займу та угоди на надання опціону. Як це буде працювати – ще звісно питання 😉
З впровадженням подібних змін у законодавстві, Білорусь стає, безумовно, цікавою юрисдикцією для ведення бізнесу пов’язаного з криптовалютами з теоретичної точки зору, а як це все буде реалізовано на практиці – поживемо, побачимо.
Мельник Анастасія